Msza święta w formie rytu rzymskiego
Po wielu latach po raz pierwszy w pięknej neogogotyckiej świątyni pw. Wniebowzięcia NMP w Wodzisławiu Śląskim została odprawiona Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, zwana „Mszą Trydencką”.
W niedzielę o godzinie 16.00 licznie przybyli do tego ponad 100-letniego kościoła wierni. Było około 200 osób. Wśród uczestników były osoby w różnym wieku. Począwszy od ludzi bardzo młodych, poprzez małżeństwa z małymi dziećmi, aż po osoby w wieku dojrzałym.
Zgromadzonych przed „starą” Mszą św. przywitał miejscowy proboszcz i dziekan ks. prałat Bogusław Płonka. Ks. dziekan przedstawił krótko sylwetkę celebransa. Był nim ks. dr Adam Tondera z Katowic, z Zakładu Teologii Pastoralnej i Historii Kościoła Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego. Urodzony w roku 1968 ks. Adam odbył studia w Katowicach, Warszawie, na KUL-u, a także w Instytucie Patrystycznym „Augustinianum” w Rzymie. Jest członkiem Sekcji Patrystycznej przy Komisji Episkopatu Polski ds. Nauki Katolickiej. Do celebracji dostosowano nowy ołtarz w kościele. Księdzu towarzyszyło trzech ministrantów z Bytomia z kościoła gdzie tradycyjna liturgia ma już swoja długą historię.
Liturgia Kościoła na tą czwartą niedziele po Wielkanocy uczy wiernych o Duchu św., jako najdoskonalszym darze Boga. Po łacińskich modlitwach u stóp ołtarza odśpiewano przy akompaniamencie organów „Gloria”. Czytania z Listu św. Jakuba (Jk1,17-21) i Ewangelia wg św. Jana (J16,5-14) były w języku polskim. W kazaniu celebrans wskazał na zróżnicowanie rytów w jakich odprawiana jest w Kościele Msza św. Mimo jednak tych różnych form jest to zawsze ta sama Msza św. Podczas jej najważniejszej części jaką jest Konsekracja panowała w świątyni cisza zupełna. Na zakończenie, po Ostatniej Ewangelii, wierni z kapłanem odśpiewali Regina Coeli. Ta niecodzienna uroczystość gromadząca tak wielu wiernych pozostanie na pewno na długo w pamięci uczestników i miejmy nadzieję, że znowu za czas jakiś będzie nam dane uczestniczyć w dawnej mszy św.
Kazimierz Mroczek
fot. wikipedia.pl
Komentarze (0)
Dodaj komentarz