"Władza ma jakieś dyskretne zamiary" w 25 rocznicę wyborów 4 czerwca
Zakończono realizacje projektu : "Władza ma jakieś dyskretne zamiary" w 25 rocznicę wyborów z 4 czerwca 1989 roku Pomysłodawcom chodziło o integrację młodzieży z różnych szkół ponadgimnazjalnych wokół tematu wolności. Edukacja społeczno – polityczna przebiegała tu na żywo.
U progu swojej dorosłości młodzi ludzie mogli zetknąć się z wieloma zadaniami z jakimi niejednokrotnie mierzą się ludzie pragnący służyć innym, zabiegając o postęp w różnych dziedzinach życia w swoich środowiskach. Od września do listopada br. trwała połączona z przygodą nauka dobrze pojmowanej pracy społecznej. Pracując jako wolontariusze przy realizacji tego niełatwego projektu licealiści otrzymali wiele konkretnych zadań organizacyjnych i technicznych.
Nie było im straszne wnoszenie i sprzątanie krzeseł, obsługa bufetów kawowych i poczęstunku dla swoich kolegów. Pracowali też nad promocją poszczególnych etapów projektu i wyżywali się artystycznie tworząc gadżety reklamujące projekt. Każdy z wolontariuszy potrafi udokumentować swoje zaangażowanie w prace nad realizacja projektu posiadaniem odpowiedniej umowy, jaką z nim zawarło Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych, co może stać się pomocne przy spotkaniu z przyszłym pracodawcą, którego interesują nie tylko dyplomy poświadczające wykształcenie kandydata, ale i coś w rodzaju dorobku zawodowego. Udało się zaangażować łącznie 17 wolontariuszek i wolontariuszy z wszystkich wodzisławskich szkół ponadgimnazjalnych.
Realizatorem projektu był Wodzisławski Klub Naszej Ziemi, w którego imieniu działała Zofia Bornikowska, planując całość oraz realizując wszystko przy współpracy dyrekcji wodzisławskich ponadgimnazjalnych szkół : I Liceum Ogólnokształcącego im. 14 Pułku Powstańców Śląskich, II Liceum Ogólnokształcącego im. Józefa Tischnera, Zespołu Szkół Zawodowych im. Piastów Śląskich, Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego, Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego, Zespołu Szkół Technicznych oraz placówek kultury: Wodzisławskiego Centrum Kultury, Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, wodzisławskiego Muzeum oraz Teatru Wodzisławskiej Ulicy. Operatorem projektu, w którym realizator miał wsparcie było Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych (CRIS). Projekt był dofinansowany z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich (FIO).
Prace organizacyjne i techniczne wolontariuszy skupiały się wokół przygotowania następujących etapów projektu: 24 października 2014 w WCK miało miejsce spotkanie z Dorotą Nowak - felietonistką i reżyserem teatralnym poświęcone roli tzw. “pomarańczowej alternatywy” na polskiej drodze do wolności oraz koncert młodzieżowych zespołów rockowych: lewy_profil_lepszy z I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich, Youth Fall Away z ZSZ im. Piastów Śląskich, D.P.S.A. z II LO im. Księdza prof. Józefa Tischnera. 7 listopada 2014 roku w auli I LO im 14 Pułku Powstańców Śląskich spektakl “Rewizor” Mikołaja Gogola w wykonaniu Teatru Wodzisławskiej Ulicy jako uniwersalna komedia ostrze satyry wymierzająca w skorumpowane struktury władzy wszelkich szczebli, aktualna w dobie kryzysu ukraińskiego oraz rosyjskich nadużyć na Ukrainie i w innych krajach postradzieckich. 19 listopada 2014 w sali Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej – debata panelowa pt.”Wolność i demokracja we współczesnej Europie”. Spotkanie to z niepospolitym temperamentem, swadą i nieodzowną wiedzą prowadził aktor TWU znany z niekonwencjonalnych występów i wystąpień - Zbigniew Kalinowski. Zapraszał on po kolei do zabrania głosu m.in. Sławomira Kulpę – dyrektora Muzeum, który przypomniał i przybliżył zebranym problem ugody perejasławskiej niezwykle istotnej dla polsko-ukraińskich relacji, Ewę Wrożynę Chałupską, która przypomniała paraliżującą role cenzury w pracy biblioteki, Dorotę Nowak, która ukazała związek wydarzeń teatralnych z polska droga do wolności na przykładzie” Dziadów” Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka i polskiego marca 1968. Zebranych w Bibliotece uczniów i czytelników bardzo zaciekawiły informacje z pierwszej ręki o wydarzeniach na Ukrainie i innych niepokojących poczynaniach władz rosyjskich w byłych republikach radzieckich, o czym przejmująco i wiarygodnie opowiadała Ukrainka - Juliia Cheromukhina z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Finalnym akcentem tego spotkania był krótki koncert piosenek o wolności w wykonaniu Zbigniewa Bubaka i Witolda Bornikowskiego.
Zaprezentowano też zebranym nagranie w którym Jerzy Owsiak dziękuje młodym wodzisławianom za ich stały wkład w dzieło wolności i poszanowanie ludzkiej godności poprzez udział w Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy ratującej ludziom zdrowie i życie. 21 listopada 2014 w auli Powiatowego Centrum Kształcenia Ustawicznego - finałowe spotkanie na cześć wolności uświetnił ogromnych rozmiarów tort spałaszowany z młodzieńczym apetytem przez uczniów oraz znakomity występ utalentowanej piosenkarki Weroniki Gojny z ZSE im. Oskara Langego. Ogłoszono wyniki konkursu literackiego na rozprawkę i wręczono nagrody książkowe zwycięzcom tego konkursu. Mieli Oni też okazję przeczytać swoje prace.
Po wnikliwej analizie prac autorom zwycięskich prac JURY przyznało następujące miejsca: (podajemy pseudonimy autorów): I - Ozjasz Goldberg z LO im. 14 Pułku Powstańców Ślaskich, II – Lucy z Liceum Ogólnokształcącego im. Ks. prof. Józefa Tischnera, III – Ambrozja z Zespołu Szkól Technicznych. Przyznane lokaty są honorowe; cała trójka laureatów otrzymała równorzędnej wartości nagrody książkowe.
Ogółem przez 4 etapy projektu przewinęło się 600 uczniów i uczennic wodzisławskich szkół ponadgimnazjalnych, natomiast stale uczestniczących w każdej imprezie projektu było ok.110 osób. Oprócz uczniów byli także nauczyciele oraz inne zainteresowane osoby dorosłe. Najwięcej osób zgromadził spektakl “ Rewizor” oraz finałowe przyjęcie na cześć wolności.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz