Matura i co dalej?
"Bądź autorem własnej kariery" – pod takim hasłem odbył się w I Liceum Ogólnokształcącym w Wodzisławiu Śl. tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli kampanii, mającej na celu inspirowanie działań na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego, wspierania edukacji, zawodu, pracy i kariery.
W jego ramach zorganizowano spotkania z przedsiębiorcami, warsztaty, pokazy, konkursy oraz lekcje otwarte prowadzone zarówno przez nauczycieli Jedynki, jak i pracowników naukowych wyższych uczelni. Zajęcia skierowane były do uczniów I LO, ale także do zainteresowanych gimnazjalistów.
W organizację Tygodnia włączył się Szkolny Ośrodek Kariery, przeprowadzając konkurs „Bądź otwarty na wyzwania rynku pracy”. Uczniowie w dwu i trzyosobowych drużynach tworzyli biznesplan oraz przygotowywali kampanię promocyjną własnej wymarzonej firmy. Wśród jurorów największe uznanie i pierwsze miejsce zyskał projekt „Biletowo” przygotowany przez uczniów: Michała Lamperta, Roberta Tkocza i Jana Ferdyana. Wyróżnienie otrzymali również pierwszoklasiści: Szymon Frelich, Kacper Bilczewski oraz Marek Warzeszka, którzy opracowali koncepcję firmy o nazwie „Powrót do korzeni Gry w Szachy”. SzOK przeprowadził również warsztaty pod hasłem „Poznaj siebie – predyspozycje zawodowe”. Ich uczestnicy mieli okazję określić mocne i słabe strony swojej osobowości oraz popracować nad przygotowaniem schematu indywidualnego planu działania dotyczącego ich przyszłej kariery zawodowej.
Dla uczniów klas pierwszych i drugich, którzy należą do szkolnego koła dziennikarsko-telewizyjnego zorganizowano warsztaty dziennikarskie, które prowadził Ireneusz Burek. Prowadzący, jako doświadczony publicysta wprowadził podstawowe pojęciami z dziedziny dziennikarstwa, omówił rodzaje gazet i tematy, jakie są w nich najczęściej poruszane. Podczas spotkania uczniowie mogli również zabłysnąć umiejętnościami w zakresie pisania artykułów. Najwięcej zabawy przyniosła jednak analiza tytułów tekstów zamieszczonych na portalach internetowych. Warsztaty wzbudziły duże zainteresowanie uczestników, którzy z niecierpliwością czekają na kolejne, cykliczne spotkania.
Humaniści mieli także okazję spotkać się z Prezesem Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śl. i poznać specyfikę pracy w sądownictwie. Z kolei uczniowie klasy o profilu biologiczno-chemicznym wzięli udział w spotkaniu z Grzegorzem Nowakowskim z Centrum Medycznego Novum-Med w Wodzisławiu Śląskim. Uczniowie zwiedzili przychodnię, dowiedzieli się, jak funkcjonuje służba zdrowia publiczna i niepubliczna oraz jakie możliwości zatrudnienia w naszym regionie mają absolwenci kierunków medycznych.
Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się otwarta lekcja chemii pt. ,,PoJedynki chemiczne – czyli, jak zakochać się w chemii” przygotowana przez licealistów dla swoich młodszych kolegów z gimnazjów. Wzięli w niej udział m.in. uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum nr 1 w Wodzisławiu Śl. Zajęcia polegały na analizie jakościowej nieznanych związków nieorganicznych. Gimnazjaliści mogli pod czujnym okiem starszych kolegów samodzielnie wykonywać doświadczenia. Zabawa, nauka i rywalizacja szły w jednej parze – gimnazjaliści wynieśli z lekcji namiastkę pracy laboratoryjnej.
Nie zapomniano również o przyszłych inżynierach. Dla nich zorganizowano spotkanie z dyrektorem firmy POL-EKO Sebastianem Kowalskim na temat rynku pracy dla inżynierów. Zorganizowano też lekcję matematyki dla pasjonatów poprowadzoną przez pracownika naukowego Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz