Młodzi kucharze z Katowic zwycięzcami Śląskiej Jesieni Kulinarnej w Wodzisławiu Śl.
W czwartek, 9 listopada, w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śl. odbyła się szósta edycja Śląskiej Jesieni Kulinarnej. W tym roku tematem przewodnim była pierś kaczki sous vide, a sam konkurs - dzięki unijnemu wsparciu finansowemu - zyskał rangę międzynarodową. Wzięło w nim bowiem udział aż szesnaście drużyn nie tylko ze Śląska, ale również ze Świnoujścia, Tczewa i Czech.
Kulinarne dzieła sztuki przygotowane przez młodych adeptów zawodu oceniało profesjonalne jury, w którego skład weszli: Mirosław Bobrowski - mistrz świata w carvingu, szef kuchni MF Polonia Unity Line, Piotr Sowiński, hotel menager MF Polonia, Robert Woronowicz z Unity Line, Leszek Florek - szef kuchni restauracji "Raczka gotuje", Maciej Mrozek - szef kuchni restauracji "Ino wino", Błażej Kubica - szef kuchni restauracji "Tratoria - włoskie klimaty", a także szefowie kuchni: Paweł Ferenc, Paweł Kaczmarek i Krystian Cydejko. - Z własnego doświadczenia wiem, że szkoły często zniechęcają się do udziału w konkursach kulinarnych, gdyż zazwyczaj wygrywają w nich drużyny gospodarzy. Z tego powodu, by jeszcze bardziej podnieść rangę Śląskiej Jesieni Kulinarnej, postanowiliśmy zaangażować zewnętrzne i niezależne jury, którego członkom bardzo dziękuję za poświęcony czas - tłumaczy Maria Lach, dyrektor Ekonomika.
Dwuosobowe drużyny miały trzy godziny na przyrządzenie konkursowego dania. Jury długo debatowało nad rozstrzygnięciem. Ostatecznie najlepiej z wyzwaniem poradzili sobie: Michał Kowalski i Sara Ulfig z Zespołu Szkół Gastronomicznych w Katowicach. Kolejne dwa miejsca na podium przypadły gospodarzom. Wiktoria Warzeszka i Paulina Matloch uplasowali się na miejscu drugim, a Krzysztof Winkler i Damian Leszczyński - na miejscu trzecim. Wszyscy zwycięzcy otrzymali w nagrodę sprzęt kuchenny.
Wyróżnienie ze smakowitość dania powędrowało do drużyny Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie w składzie: Joanna Bugaj i Michał Rekowski. Z kolei "najbardziej śląskim" daniem okazała się potrawa przygotowana przez Katerinę Buśtikovą i Adelę Buchtelovą z Z%u0160 a M%u0160 w Stonawie w Czechach. Najlepszą technikę kulinarną zaprezentowali natomiast uczniowie Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich w Wiśle Marek Czepczor i Karol Procner.
W ramach realizowanej w Ekonomiku innowacji pedagogicznej "Bez barier" w Śląskiej Jesieni Kulinarnej wzięli również udział uczniowie Gimnazjum w Marklowicach, a także podopieczni Zespołu Placówek Szkolno-Wychowawczo-Rewalidacyjnych w Wodzisławiu Śl.
Konkurs, który stał na bardzo wysokim poziomie, uświetnił pokaz kulinarny w wykonaniu znanego z programów radiowych i telewizyjnych Remigiusza Rączki. Zaprezentował on zgromadzonej publiczności swoją popisową wersję piersi z kaczki w różnych odsłonach. Dekoracje stołu, na którym zaprezentowano konkursowe dania, wykonał z kolei sam mistrz świata w carvingu, związany rodzinnie z powiatem wodzisławskim Mirosław Bobrowski.
Śląska Jesień Kulinarna w Ekonomiku 2016 odbyła się w ramach projektu współfinansowanego z programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska. Fundusz Mikroprojektów 2014-2020 w Euroregionie Silesia.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz