Rusza proces zmiany systemu edukacji. Powodem oczekiwania społeczne
W Sali Marmurowej Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego odbyła się konferencja prasowa dotycząca zmian przewidywanych w systemie oświaty. W spotkaniu wzięli udział wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, wicewojewoda Mariusz Trepka, śląski kurator oświaty Urszula Bauer oraz wicekuratorzy Dariusz Domański i Jacek Szczotka. - To bardzo szczególny akt prawny. Mamy przekonanie, jesteśmy pewni, że dla dobra naszych dzieci, zostanie uchwalony przez Sejm i podpisany przez Prezydenta – mówił wojewoda, podkreślając również, że projekt reformy został przygotowany przede wszystkim z uwagi na oczekiwania społeczne, gdyż obecny system edukacji jest niesatysfakcjonujący.
Podczas konferencji kierownictwo katowickiego Kuratorium Oświaty zaprezentowało przebieg planowanych zmian. Poruszone zostały m.in. kwestie dotyczące przekształcania gimnazjów w inne placówki, zatrudnienia nauczycieli i dyrektorów szkół, zmian w systemie egzaminowania oraz finansowania całego przedsięwzięcia. Kurator Oświaty podkreśliła, że projekt przygotowany został z niezwykłą starannością oraz że kuratorium jest otwarte na spotkania ze wszystkimi społecznościami i z każdym, kto będzie potrzebował rady, pomocy czy odpowiedzi na pytania, tak żeby zmiany zostały przeprowadzone w spokojny sposób. Ten proces legislacyjny będzie jedną długą rozmową z Polakami – dodał wojewoda Jarosław Wieczorek.
Rada Ministrów dwa dni temu przyjęła dwa projekty - ustawę Prawo oświatowe i ustawę wprowadzającą w życie nowe przepisy. Wdrażanie zmian w systemie edukacji rozpocznie się z początkiem roku szkolnego 2017/2018. Nowe Prawo oświatowe, przewidujące wygaszenie gimnazjów i wprowadzenie 8-letnich szkół podstawowych oraz 4-letnich liceów ogólnokształcących, zastąpi obecną ustawę o systemie oświaty, obowiązującą od 1991r.
Po zmianach nowy system szkolnictwa będzie się składał z:
8-letniej szkoły podstawowej,
4-letniego liceum ogólnokształcącego,
5-letniego technikum,
3-letniej branżowej szkoły I stopnia (która zastąpi dotychczasowe szkoły zawodowe),
3-letniej szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy,
2-letniej branżowej szkoły II stopnia,
szkoły policealnej.
Głównym celem reformy jest wydłużenie okresu kształcenia oraz wychowania w jednej szkole i w tej samej grupie rówieśniczej, co ma sprzyjać uzyskiwaniu lepszych efektów kształcenia. Nowy system zakłada także ulepszenie szkolnictwa zawodowego i podniesienie jakości kształcenia w tym zakresie oraz większe wsparcie dla dzieci w edukacji domowej. Umożliwione zostanie również płynne przechodzenie nauczycieli ze szkół starego systemu do nowego bez konieczności zawierania nowej umowy o pracę.
Szczegółowe informacje o projekcie nowego Prawa oświatowego można znaleźć na stronie: http://reformaedukacji.men.gov.pl/, która umożliwia także sprawdzenie w jakiej placówce dany uczeń będzie się uczył od września 2017r. W każdej szkole mają się też do końca listopada znaleźć materiały promocyjne dotyczące planowanych zmian.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz