Z ciemności wyprowadzić światło
Uczniowie Liceum Plastycznego w Wodzisławiu Śląskim uczą się pisać ikony oraz poznają ich przeszłość i teraźniejszość.
Projekt „Z ciemności wyprowadzić światło” zakłada cykl spotkań (od września do grudnia), dzięki którym uczniowie Liceum Plastycznego pod okiem fachowców – zaproszonych gości oraz nauczycieli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych poznają historię ikon. Ideą przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi uczniów na ponadczasowość użytych w nich środków ekspresji. Okazuje się bowiem, że np. barwy używane we współczesnym plakacie czy reklamie mają swoją tradycję w średniowiecznej ikonografii, a spece od marketingu mają wiele wspólnego z zakonnymi twórcami ikon. Choć jedni pościli, a drudzy pracują na rzecz pobudzania konsumpcji, to cel i jednych, i drugich jest ten sam: poruszenie odbiorców. Podobnie jest z zastosowaniem środków artystycznych: odpowiednio dobrana kreska, plama czy światłocień uniwersalnie odwołują się do naszej wrażliwości.
Gościem pierwszych warsztatów była Natalia Maj, która opowiedziała uczniom m.in. o symbolice koloru. Gościem kolejnego spotkania będzie ks. dr Leszek Makówka – dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Katowicach, a trzeciego – dr Mariola Sułkowska-Janowska z Uniwersytetu Śląskiego.
Zajęcia teoretyczne z wykładowcami nie tylko wzbogacają wiedzę przyszłych plastyków, ale też są wstępem do zajęć warsztatowych, które już niebawem rozpoczną się w szkole.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz