"Po naszymu, czyli po śląsku" w Budowlance
W Zespole Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śląskim rozmawiano o gwarze i znaczeniu małej ojczyzny. Gościem spotkania była Ewelina Sokół-Galwas – Ślązaczka Roku 2013.
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach ministerialnego projektu upowszechniania czytelnictwa i rozwijania kompetencji czytelniczych wśród uczniów i jak tłumaczy dr Maria Kopsztejn – polonistka Zespołu Szkół Technicznych im. Witolda Pileckiego, było próbą znalezienia odpowiedzi na pytanie jak dotrzeć do współczesnych uczniów. – Każde spotkanie z uczniem to dla nauczyciela XXI wieku duże wyzwanie, bo oczekuje się od niego obszernej wiedzy. Ma też być twórcą i profesjonalistą o szerokich horyzontach myślowych. Powinien posiadać umiejętność przekazywania wiedzy w sposób zrozumiały i przystępny, a także rozwijać intelekt uczniów i rozszerzać ich zainteresowania, kształcić umiejętność samodzielnego uczenia się, być życzliwym doradcą. Powinien przy tym być otwarty wobec postępu technicznego i korzystać z niego w pracy dydaktycznej. Ma być pasjonatem, ponieważ tylko taki będzie umiał wyjść naprzeciw wszystkim oczekiwaniom i przeciwstawić się trudnościom, które spotka na swojej drodze zawodowej. Ta dość długa lista oczekiwań. W jaki więc sposób zachęcić młodzież do poznawania literatury, języka, szeroko rozumianej kultury i historii? Jak znaleźć z nią wspólny język? Na te i inne pytania staramy się odpowiadać w naszej codziennej pracy, realizując takie przedsięwzięcia jak to dzisiejsze spotkanie – tłumaczy.
Organizatorzy zaprosili na nie m.in. Ewelinę Sokół-Galwas – zdobywczynię tytułu ,,Ślązaczki Roku” w konkursie ,,Po naszymu, czyli po śląsku” organizowanym od dwudziestu lat przez Polskie Radio Katowice. Zamiarem pomysłodawców projektu, zwłaszcza jego głównego organizatora Ireny Benisz – nauczyciela, bibliotekarza w ZST – było bowiem podkreślenie wagi edukacji lokalnej i regionalnej oraz bogactwa śląskiej gwary z dala od podręcznikowych definicji i informacji, za to w bliskiej relacji z ludźmi jako wzorcami wychowawczymi. W tej roli pani Ewelina odnajduje się zaś doskonale. Jest propagatorką szeroko pojętej śląskiej kultury, autorką tekstów gwarowych i ciekawej, a jednocześnie zabawnej książki pt. ,,1000 śląskich słów(ek). Ilustrowany słownik polsko-śląski, śląsko-polski”, do lektury którego zapraszała.
Udział w spotkaniu wzięli oprócz młodzieży z Budowlanki również uczniowie klas trzecich Gimnazjum w Gorzycach. Od Ślązaczki Roku dowiedzieli się między innymi, że gwara śląska jest sposobem porozumiewania się mieszkańców tego regionu bez względu na stopień wykształcenia, wykonywany zawód czy sytuację językową, symbolizując międzyludzką więź i poczucie wspólnoty. Czasem nabiera mocy rytuału niedostępnego dla niewtajemniczonych, chłonąc przez wieki i utrwalając własną historię.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz