Z NBP o dużych pieniądzach. Ciekawe zajęcia w wodzisławskim Ekonomiku
Uczniowie technikum ekonomicznego i handlowego mieli okazję dowiedzieć się, czym zajmuje się polski bank centralny, co to są operacje otwartego rynku i jak wygląda emisja pieniądza – zarówno w banknotach, jak i w bilonie. Dużo emocji wywołała druga część spotkania, kiedy uczniowie mogli przyjrzeć się zabezpieczeniom banknotów i zostali przeszkoleni jak ustrzec się przed fałszywymi banknotami. Dowiedzieli się też co zrobić, gdy fałszywy banknot wpadnie w ręce. Ciekawostką, jaką przygotowali przedstawiciele NBP, była prezentacja projektu nowego banknotu 500 zł, który planowany jest do wprowadzenia do obiegu w przyszłym roku.
Zajęcia przeplatane były minikonkursami, ale o dużą stawkę. Do wygrania w każdym konkursie było bowiem aż 13 tys. zł, niestety w banknotach zmielonych i poskładanych w brykiety, z uwagi na wycofanie ich z obiegu. Mimo to wygranie takiej sumy w szkolnym konkursie i tak dawało wielką satysfakcję i każdy chciał mieć w rękach taką gotówkę.
Nie mniej emocji wzbudziła dyskusja na temat wymiany zniszczonych lub uszkodzonych banknotów. Młodzież nie tylko dowiedziała się co należy zrobić, aby wymienić taki pieniądz na nowy, ale też jaką kwotę można otrzymać w NBP za zniszczony banknot. Okazało się na przykład, że za zniszczony banknot stuzłotowy niekoniecznie otrzymamy od banku taką samą wartość w innych banknotach. Ciekawe było także omówienie zasad emisji monet, gdy okazało się, że koszt wyprodukowania jedno czy dwugroszówek jest większy od ich wartości nominalnej.
Na zakończenie spotkania młodzież miała okazję zadawać pytania i porozmawiać o pracy w banku. Goście obdarowali też uczestników spotkania bankowymi gadżetami. To pierwsze tego typu działanie z NBP w wodzisławskim Ekonomiku, ale jak zapowiedziano – z pewnością nie ostatnie.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz