Zyskują, dając siebie. Kolejni uczniowie podejmują służbę wolontariacką
Kolejna, już dziesiąta grupa wolontariuszy z I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich podejmuje służbę wolontariacką w rodzinach zastępczych powiatu wodzisławskiego oraz w Powiatowym Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.
Od 2007 roku młodzież z I LO w Wodzisławiu Śląskim angażuje się w wolontariat w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej. Inicjatorką tego przedsięwzięcia była nauczycielka dr Elżbieta Tkocz, która do dziś aktywnie uczestniczy w tym dziele.
Dzięki wieloletniej współpracy szkoły oraz Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Wodzisławiu Śl. także w tym roku szkolnym zawiązała się kolejna grupa młodych ludzi, chcących poświęcić swój wolny czas na niesienie pomocy dzieciom. To już dziesiąta taka inicjatywa. Od początku współpracy w wolontariacie wzięło udział łącznie 194 młodych osób. W bieżącym roku służbę wolontariatu rozpoczęło kolejnych 21 uczniów klas pierwszych i drugich: Szymon Frelich, Honorata Goraus, Patrycja Reclik, Natalia Galecka, Eliza Bornikowska, Magdalena Gonsior, Daria Gwiżdż, Martyna Holeczek, Julia Strączek, Paulina Sąsiadek, Nikola Capek, Daria Danielewska, Karolina Kelner, Natalia Matuła, Wiktoria Panic, Patrycja Szulik, Wiktoria Warcholak, Martyna Warło, Julia Kraszewska, Agata Rakowska i Kacper Sosna. Od września do grudnia ubiegłego roku uczestniczyli oni w przygotowaniach. Brali między innymi udział w szeregu spotkań ze swymi starszymi kolegami, pedagogami oraz pracownikami Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. W piątek (3 lutego) z rąk starosty Ireneusza Serwotki oraz członkini zarządu powiatu odpowiedzialnej za pomoc społeczną Janiny Chlebik-Turek odebrali oni oficjalne skierowania do służby wolontariatu w rodzinach zastępczych oraz w Powiatowym Specjalistycznym Ośrodku Wsparcia dla Ofiar Przemocy w Rodzinie.
Z kolei 23 młodych ludzi, kończących wolontariat w powiatowej pomocy społecznej, a także ich opiekunki Pola Szolc i Elżbieta Tkocz usłyszały od władz powiatu, a także dyrektor PCPR Ireny Obiegły i dyrektor I LO Janiny Rurek słowa podziękowania. Szczególnie dziękowano im za najcenniejszy dar, jaki ofiarowali swoim podopiecznym, czyli czas. Irena Obiegły podkreślała też, że gdy podczas jednego z ostatnich forów rodzicielstwa zastępczego mówiła o zawiązywanych w naszym powiecie od dziesięciu lat grupach wolontariuszy, pomysł ten spotkał się z niezwykle gorącym aplauzem i uznaniem pod adresem młodzieży.
Swoją dotychczasową przygodę z wolontariatem w piątek oficjalnie zakończyli: Gabriela Czepczor, Elżbieta Dominik, Marta Dubiel, Aleksandra Fit, Wojciech Frelich, Martyna Gajda, Katarzyna Gojowy, Anna Grzywacz, Sandra Jasiak, Julia Kipich, Karolina Kowol, Natalia Lipińska, Magdalena Merta, Zuzanna Moszczyńska, Marta Mrozek, Marta Nowosielska, Katarzyna Parchańska, Paulina Plaskacz, Magdalena Przeliorz, Monika Przybyła, Julia Rudol, Anna Szulc i Dominika Wala.
Podczas uroczystości nie zabrakło też wyjątkowych momentów. Jedna z wolontariuszek podzieliła się swoimi doświadczeniami płynącymi z niesienia pomocy innym, wspominając trudną pracę z jednym z podopiecznych, który oferowaną pomoc lekceważył, ale także radosne momenty współpracy z jedną z romskich rodzin, z którą do dzisiaj utrzymuje kontakty. Wolontariusze przygotowali też niespodziankę. Wręczyli Irenie Obiegły kosz słodyczy z prośbą o ich przekazanie rodzinom, których życie rzadko słodkie bywa. Dziękowali również za umożliwienie im realizacji wolontariatu. Podkreślali bowiem, że ofiarując siebie i swój czas sami więcej zyskiwali.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz