Dzieci z rydułtowskiego Przedszkola numer 1 wybrały się do... Afryki
Tym razem wchodząc do przedszkola poczuliśmy się jak w prawdziwej tropikalnej dżungli, wszędzie bujna zielona roślinność, palmy, liany, bambusowa chata, dzikie zwierzęta, instrumenty, i inne eksponaty. W czasie zajęć wychowawczynie przekazywały najistotniejsze informacje o Afryce. Dzieci układały puzzle z konturami kontynentu – mapę, następnie porównując szukały Afryki na globusie. Na podstawie sztandarowego wiersza autorstwa J. Tuwima - „Murzynek Bambo”, poznały kolegę z Afryki, który psoci tak samo jak nasze przedszkolaki. Dzieci poznały pustynię. Oaza, karawana, piramida czy Tuareg, to dla nich żadna zagadka. Przedszkolaki doskonale bawiły się w karawanę wielbłądów wytrwale poszukujących upragnionej oazy, a wiążąc charakterystyczne dla Tuaregów chusty na głowę i szyję było śmiechu co nie miara. Labirynt Faraona otwierający piramidę i prowadzący do skarbu był dla naszych przedszkolaków, jak sami to określają – „łatwizną”. Dzieci oglądały malowidła na prawdziwym papirusie, następnie poznały etapy powstawania papirusu, po czym przy niewielkiej pomocy pań, wykonały go „domową” metodą.Zajęcia wzbogacały autentyczne, fotografie, mapy, stroje, instrumenty oraz muzyka.
Następnie dzieci wybrały się w las tropikalny. Poznały charakterystyczną roślinność - puchowiec pięciopręcikowy, liany, epifity, paprocie, storczyki, glony, grzyby, hebanowce, mahoniowce, mchy, porosty, figowce, skiofity, filodendrony, itd. Dowiedziały się również, że nie ma tam pór roku, za to deszcze są niezwykle obfite i częste. Poznały również ludzi zamieszkujących ten teren – Pigmejów. W czasie zabawy tropiącej, czytając raporty papugi Ary, dzieci poznawały zwierzęta dżungli, małpy, węże, okapi, hipopotamy, krokodyle czy lamparty. Dzieci nauczyły się piosenki „Simama ka”, głośno ją śpiewając i tańcząc zachowywały się jak prawdziwe afrykańskie plemię. Poznały też instrumenty oraz ich brzmienie: tam – tam, wuwuzela,łuk muzyczny i djembe.
Kolejny dzień przebiegał w tematyce sawanny. Dzieci poznały krajobraz, charakterystyczne dla niego: roślinność - baobaby, akacje, zwierzęta – zebry, słonie, żyrafy. Po czym wybrały się na spotkanie z Masajką – wychowawczyni przybliżyła dzieciom kolorystykę ubioru, i nauczyła dzieci kilku podstawowych zwrotów w języku suahili. Następnie dzieci udały się na ucztę tubylców- degustację egzotycznych owoców –banany, ananas, kiwi. Po smakowitych przygodach, udaliśmy się na wielką wyprawę na Safari – pani przygotowała zestaw ćwiczeń gimnastycznych, prawdziwy sprawdzian naszych umiejętności, zwinności, szybkości i celności.
Na podsumowanie tygodnia odbył się u nas Konkurs Talentów połączony z Pokazem Mody Światowej. Dzieci prezentowały swoje umiejętności, recytatorskie, nawet w gwarze śląskiej, taneczne – był duet hip – hopowy, ale również piękny taniec z szarfą, muzyczne – gra na pianinie, wokalne – piękna piosenka w gwarze góralskiej oraz plastyczne- prezentacja prac wykonanych różnymi technikami. Jesteśmy dumni z talentów naszych dzieci. W pokazie mody był przekrój z połowy świata – kilka hiszpanek, hawajka, francuzka, hinduska, japonka, pojawiły się przedstawicielki kontynentu afrykańskiego, zagościł nawet meksykanin. Stroje były samodzielnie przygotowane przez dzieci i rodziców. Każdy uczestnik zarówno konkursu Mam Talent jak i Pokazu Mody Światowej otrzymał pamiątkowy dyplom o raz upominek.
Kiedy zakończył się afrykański tydzień miło było słyszeć z ust dzieci słowa zadowolenia i ekscytacji, ale jeszcze milej było słuchać pytań rodziców, dokąd tym razem się wybierzemy? – odpowiedź w następnym artykule.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz