Wodzisław: Przeciwko nienawiści z wyjątkowymi prelegentami
Ponad sto osób wzięło udział w konferencji „Wychowanie młodego człowieka w kontekście zagrożeń skrajnymi ideologiami”, jaka miała miejsce w środę w Powiatowym Ośrodku Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śl.
– Pragniemy zwrócić uwagę opinii publicznej na zjawisko radykalizacji. Bardzo się cieszę, że uczestnicy konferencji swoim zaangażowaniem zademonstrowali sprzeciw wobec ideologii opartych na nienawiści. Jako wodzisławianka jestem przekonana, że mieszkańcy naszego powiatu są zdecydowanie po stronie tolerancji i szacunku wobec drugiego człowieka – powiedziała Iwona Miler, dyrektor Powiatowego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Wodzisławiu Śląskim.
W roli prelegentów wystąpili specjaliści reprezentujący prestiżowe instytucje publiczne. O zjawisku kłamstwa oświęcimskiego mówił dr Piotr Setkiewicz, Kierownik Centrum Badań Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Przekonywał, że pomimo niepodważalnych dowodów nadal wiele środowisk kwestionuje zbrodnie holokaustu i propaguje ideologię nazistowską. Jacek Purski, prezes Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego w Warszawie, przedstawił mechanizm rekrutacji młodych ludzi przez ugrupowania neonazistowskie i rasistowskie. Zwrócił także uwagę, jak wielką rolę w identyfikowaniu tych postaw mają nauczyciele. – Jesteście na pierwszej linii i powinniście uważnie obserwować to, co dzieje się w szkole. Jest wiele elementów, na które trzeba zwrócić uwagę. To używana przez uczniów retoryka podczas lekcji. To także konkretna symbolika i sposób ubierania się – przekonywał Jacek Purski. Podsumowaniem konferencji było wystąpienie dr Aleksandry Wentkowskiej, Pełnomocnika Terenowego Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach. Omawiając działania rzecznika w zakresie przestępstw z nienawiści, zaprezentowała najgłośniejsze przypadki przemocy motywowanej nienawiścią wobec osób o innym kolorze skóry, innej narodowości, czy orientacji seksualnej. Na zakończenie uczestnicy konferencji mieli okazję zapoznać się z wynikami badań przeprowadzonych wśród młodzieży na temat ich postaw wobec problemów współczesnego świata. Przedstawił je Andrzej Stefański, Koordynator Rzecznika Praw Obywatelskich ds. Projektów Regionalnych.
Konferencja „Wychowanie młodego człowieka w kontekście zagrożeń skrajnymi ideologiami” stała się okazją do zainaugurowania projektu edukacyjnego „Szkoła przeciwko nienawiści” realizowanego przez Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Starostwo Powiatowe. W najbliższych miesiącach odbędą się warsztaty dla nauczycieli oraz spotkania dla uczniów przeprowadzone przez historyków z Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. – Tych działań będzie znacznie więcej. Ktoś może powiedzieć, że zbyt dużo, ale lepiej działać, niż mieć poczucie, że o czymś zapomnieliśmy – powiedział podczas konferencji Ireneusz Serwotka, Starosta Wodzisławski.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz