PCKZiU nawiązuje współpracę z Politechniką Krakowską. Co zyskają uczniowie?
Nie od dziś wiadomo, że szkoła nie jest instytucją zawieszoną w próżni, nie jest instytucją opierająca swoje działanie wyłącznie na indywidualnej trosce o ucznia, wreszcie nie jest i nie może być instytucją odżegnująca się od rozwoju, postępu i współpracy z ośrodkami naukowymi.
W przypadku PCKZiU sporym sukcesem było uruchomienie kierunku kształcenia: technik chłodnictwa i klimatyzacji. Szkoła okazała się w zasadzie pionierem w tej materii, a silne wsparcie, które zapewniły jej lokalne firmy branżowe, przesądziło o dzisiejszym sukcesie i powodzeniu w tym typie kształcenia. Niemniej ciągle poszukiwane są nowe pomysły na rozwój kierunku.
17 kwietnia dyrektor PCKZiU Danuta Mielańczyk wraz z wicedyrektorem i nauczycielką przedmiotów zawodowych spotkali się z władzami jednej z uczeni krakowskich. Wtedy też podpisano porozumienie o objęciu patronatem naukowym uczniów i nauczycieli szkoły przez pracowników naukowo-dydaktycznych Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej. W imieniu rektora uczelni porozumienie podpisał prof. dr hab. inż. Jerzy A. Sładek. To kolejne ważkie wydarzenie w życiu szkoły, wpływające na jakość i standard oferowanego kształcenia.
Warunki porozumienie eksponują przede wszystkim: konsultację i pomoc w opracowywaniu autorskich programów kształcenia, prowadzenie wykładów i prelekcji dla uczniów i nauczycieli szkoły, wspieraniu nauczycieli w ich działaniach dydaktycznych, podejmowanie wspólnych przedsięwzięć dydaktycznych takich jak konkursy organizowane przez szkołę. Z kolei PCKZiU zobowiązuje się do promowania kształcenia politechnicznego oferowanego przez Politechnikę Krakowską, pomocy w organizowaniu imprez dydaktycznych i konkursów, zapraszania przedstawicieli Wydziału Mechanicznego do partnerstwa podczas koordynowanych przez szkołę projektów międzynarodowych. Przede wszystkim zaś zadaniem szkoły jest wzmacnianie przekonania wśród uczniów o zaletach i perspektywiczności kształcenia technicznego i rozwijania zainteresowań technicznych.
Niniejsze porozumienie szybko zyskało praktyczny wymiar i oryginalną w swoim wymiarze realizację. 29 maja 2018 r. w PCKZiU organizowany jest I Regionalny Konkurs "Lodówa" dedykowany młodym adeptom zawodu ze szkół regionu. Jednocześnie konkurs jest szkolną formą uczczenia dwudziestolecia powstania Powiatu Wodzisławskiego. W wyniku podpisanego porozumienia, a także niebywałej życzliwości władz i pracowników naukowych, inicjatywa ta od samego początku zyskuje wsparcie i patronat Zakładu Chłodnictwa i Klimatyzacji Politechniki Krakowskiej. Istotna jest tu pomoc w zakresie merytorycznego przygotowania podstaw konkursu i udział w pracach jury przedstawicieli kadry naukowo-dydaktycznej Politechniki Krakowskiej.
Szkoła winna być przede wszystkim atrakcyjna w swojej merytoryczności i efektywności kształcenia. To z kolei nie zrealizuje się bez poszukiwania i włączenia w ten proces placówek i ośrodków zewnętrznych budujących swoją jakość i standard na wieloletnim doświadczeniu, nauce i innowacyjności dydaktycznej. O wszystkich tych komponentach widać pamięta PCKZiU – nieustanie poszukując partnerów kształcenia zawodowego i promując jego istotę.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz