Bijemy Rekord dla Niepodległej - Rada Dzieci i Młodzieży RP przy MEN
Zwracamy się z uprzejmą prośbą o rozpowszechnienie informacji o historycznym "Rekordzie dla Niepodległej". Pierwszy raz w historii Polski tak wiele osób będzie jednocześnie śpiewało Hymn Polski również dzięki Państwu, ponieważ mieszkańcy wszystkich regionów w Polsce mogą się przyłączyć do uczniów i nauczycieli - napisali do nas Michał Borkowski oraz Wiktor Radziejowski, członkowie Rady Dzieci i Młodzieży RP przy Ministrze Edukacji Narodowej województwo śląskie.
Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość i pracę nad obchodami tej rocznicy ze strony Rady Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej chcemy Państwu przybliżyć. W ramach obchodów tej niesamowicie ważnej rocznicy na terenie całego kraju podejmowane są różne inicjatywy mające na celu wzbudzenie w nas, Polakach, tożsamości narodowej. Wiodącym wśród nich jest wieloletni program rządowy „Niepodległa”, do którego włączyło się także Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Ministerstwo Edukacji Narodowej wspólnie z Radą Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej, działającą przy Ministrze Edukacji Narodowej, pragnie zaproponować ogólnonarodową formę uczczenia 100-lecia odzyskania niepodległości pn. „Rekord dla Niepodległej”. Inicjatywa polega na tym, aby w piątek, 9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 we wszystkich szkołach w Polsce i poza jej granicami w uroczysty sposób wybrzmiał Mazurek Dąbrowskiego. Proponujemy, aby był to dzień w całości poświęcony obchodom rocznicowym. Piątek, 9 listopada 2018 r. jako „Dzień dla Niepodległej” będzie stanowił zwieńczenie inicjatyw i działań, które młodzi ludzie realizowali przez cały rok szkolny - o wszystkich propozycjach piszemy tutaj:
https://men.gov.pl/niepodlegla/9-listopada-2018-r-dzien-dla-niepodleglej
Stąd też Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska przesłała do dyrektorów wszystkich szkół w Polsce i poza jej granicami list, w którym poinformowała o inicjatywie i zachęciła do włączenia się w ten sposób w obchody 100. rocznicy odzyskania Niepodległości. Rada Dzieci i Młodzieży RP utworzyła również wydarzenie na portalu społecznościowym Facebook, gdzie publikowane będą aktualne informacje związane z wydarzeniem, takie jak propozycje działań, które mogą zostać podjęte 9 listopada 2018 roku. Strona na Facebook’u ma także na celu promocję wydarzenia wśród uczniów, tak aby 9 listopada o godz. 11:11 Hymn Narodowy wybrzmiał we wszystkich polskich zakątkach. Link do wydarzenia:
https://www.facebook.com/events/2106111399601837/
„Dzień dla Niepodległej” jest odpowiedzią na prośby uczniów dotyczące zarówno godnego jak i przede wszystkim radosnego charakteru obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Młodzi Polacy chcą podziękować swoim dziadkom, pradziadkom i przodkom za to, że mogą się dzisiaj cieszyć niepodległą Ojczyzną. Dlatego też wszystkie zaproponowane przez Radę uczniom inicjatywy będą miały radosne elementy. Rada proponuje konkretne działania, które podejmą szkoły z całej Polski – są to m.in. Radosny Polonez dla Niepodległej, Tablice „Kocham Polskę”, Życzenia dla Niepodległej czy Marsz „Od Kościuszki do Piłsudskiego”.
Wszystkie inicjatywy są dostępne tutaj: https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2018/09/propozycje-dzialan-rdim.pdf
Organizatorom wydarzenia, które odbędzie się w całej Polsce zależy na tym, żeby świętowanie rocznicy odzyskania Niepodległości odbywało się również poza szkołą. W związku z tym zachęcamy uczniów, aby w miejscowościach, w których funkcjonują szkoły, wszelkie wydarzenia organizowane w „Dniu dla Niepodległej” miały miejsce na głównych placach gmin i miast. W ten sposób młodzi uczniowie pokażą swój patriotyzm całej lokalnej społeczności i zachęcą do wspólnego, radosnego świętowania.
Mamy nadzieję, że 9 listopada o 11:11 padnie rekord w liczbie osób śpiewających Hymn Narodowy jednocześnie w wielu miejscach. Miliony młodych Polaków mogą sprawić, że „Rekord dla Niepodległej” zostanie zapamiętany na długo i doskonale wpisze się w charakter wydarzeń w 100. Rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Każda szkoła może udokumentować ten ważny moment poprzez nagranie filmu. Wszystkie placówki oświatowe, które prześlą film na adres mailowy: mlodziez@men.gov.pl będą mogły pobrać pamiątkowe certyfikaty.
materiał nadesłany
Komentarze (0)
Dodaj komentarz