Zespół Szkół Ekonomicznych przekracza granice
Rozwój zawodowy, językowy i kulturowy dzięki realizacji projektu “W poszukiwaniu nowych możliwości - Ekonomik na zagranicznych stażach”. Od dawna wiadomo, że współczesny pracodawca oczekuje od pracownika nie tylko kompetencji zawodowych, ale również całego wachlarza umiejętności społecznych, językowych i komunikacyjnych ułatwiających inicjowanie, projektowanie i realizację zadań biznesowo-zawodowych. Wiedza ta nieobca jest również szkołom i to one są tymi, które jako pierwsze stwarzają okazję do tak szerokiego rozwoju. Przykładem tego są działania i projekty wdrożone w Zespole Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Dzięki pozyskaniu środków unijnych w ramach programu Erasmus+ dyrekcja i nauczyciele szkoły z zaangażowaniem i pełnym powodzeniem wdrożyli projekt “W poszukiwaniu nowych możliwości - Ekonomik na zagranicznych stażach”. Z pewnością pomogło im już europejskie doświadczenie, wypracowane w trakcie realizacji siedmiu poprzednich projektów, ale także przekonanie, że tego typu inicjatywy są szansą i dopełnieniem kształcenia stacjonarnego.
Uczennice i uczniowie na stażu w irlandzkim Cork
We wrześniu i październiku grupa 16 uczniów i uczennic, kształcących się w zawodzie technik ekonomista i technik handlowiec, szlifowała swoje kompetencje językowe, wdrażała wiedzę zawodową i zbierała doświadczenia kulturowe w Cork – jednym z największych i najbarwniejszych miast Irlandii. Młodzi ludzie w pełni wykorzystali ten czas na wszechstronny rozwój, chociażby poprzez fakt, że mieszkali u goszczących ich rodzin irlandzkich, posługiwali się językiem angielskim, również, co istotne w sytuacjach nieformalnych, smakowali irlandzkiej żywności i uczestniczyli w życiu domu i miasta. To wzbogaca doświadczenie, czyni odważnym i przede wszystkim pozwala na budowanie pozytywnego obrazu siebie – jako pracownika, człowieka kompetentnego, gotowego do rozwoju, działania i zmiany. Opiekę nad młodzieżą sprawowali przebywający na miejscu nauczyciele Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim. Nie bez kontroli obeszło się również sprawowanie funkcji zawodowych - wizytę kontrolną w miejscu pracy odbyły dyrektor ZSE Pani Maria Lach i kierownik szkolenia praktycznego Pani Aleksandra Zielonka. Przyznały one, że irlandzkie staże organizowane są na najwyższym poziomie. Uczniowie poznali zupełnie odmienne rozwiązania zawodowe, podnieśli kompetencje językowe i nabyli unikatowych umiejętności społecznych. “Naprawdę warto! Patrząc na entuzjazm młodych, na ich zaangażowanie - utwierdzam się w słuszności podejmowania inicjatyw europejskich” - podkreśliła dyrektor Maria Lach. Również pytana młodzież, bez zastanowienia wyliczała szereg korzyści z odbytego stażu. “Doświadczyłam dorosłości, z którą przyjdzie mi się niebawem zmierzyć, samodzielności i zawodowych wyzwań. Zachwyciła mnie architektura i różnorodność kulturowa Cork oraz osobliwość Dublina, nie mniej jednak najbardziej urzekły mnie okolice Killarney - zieleń tych miejsc, pierwotność pozostaną we mnie na długo” - powiedziała Natalia, jedna z uczestniczek stażu.
Potencjał kształcenia europejskiego definiowany jest równo przez wyzwanie i satysfakcję - podkreślają koordynatorki projektów mobilności - Iwona Cesarz i Aleksandra Zielonka. Wyzwanie wiąże się z opracowaniem wniosku, przystąpieniem do konkursu, organizacją mobilności; satysfakcja liczona jest ilością radości i doświadczenia nabywanego przez uczniów. Dzięki temu zyskujemy poczucie uczestniczenia w pełnym, wartościowym i wszechstronnym rozwoju młodego człowieka. Docenia to również lokalny rynek pracy, podkreślający ogromną wartość pracownika – absolwenta Zespołu Szkół Ekonomicznych w Wodzisławiu Śląskim.
Praktyka to forma sprawdzenia samego siebie i swoich umiejętności w rzeczywistych warunkach pracy. Kontakt z pracodawcą, współpracownikami, a także klientami stanowi nieodłączny element tej formy kształcenia, a to jak poradzi sobie uczeń jest swoistym sprawdzianem i cenną nauka na przyszłość. Sprawdzian ten nie kończy się na urokliwej Irlandii i słonecznej Italii, kolejni uczniowie wyjadą na swoje praktyki do Wielkiej Brytanii i Portugalii. Trzymamy kciuki!
Komentarze (0)
Dodaj komentarz