Uczniowie PCKZiU z Wodzisławia wyruszyli po doświadczenia zawodowe do Irlandii
15 uczniów PCKZiU z Wodzisławia przez 2 tygodnie odbywało praktyki zawodowe w 20-tys. miasteczku położonym 10 km pod atlantyckiego wybrzeża Irlandii. Wyjazd był możliwy dzięki pozostaniu pozyskaniu środków z programu Erasmus + w sektorze Kształcenie i szkolenia zawodowe, w ramach którego PCKZiU realizuje projekt pn. „Praktyki w Europie – atutem na Śląsku”.
8 mechatroników pracowało w firmach zajmujących się automatyką, montażem alarmów i monitoringu wideo czy w zautomatyzowanej fabryce Rora Motion. – Część pracy uczniowie odbywali w terenie więc mieli okazję zobaczyć zakątki „zielonej wyspy”, do których turyści nie docierają – mówi koordynator projektu Mirosław Michalewski. Jednym z najbardziej interesujących miejsc praktyk była firma REAMDA zajmująca się produkcją robotów dla wojska. – Ze względu na tajemnicę spotkanie z opiekunem naszego ucznia odbyło się w małej salce konferencyjnej, nikt postronny nie mógł wejść do części produkcyjnej firmy. Wszyscy pracodawcy bardzo wysoko ocenili kompetencje zawodowe i społeczne naszych uczniów – dodaje koordynator.
7 uczniów kształcących się w zawodzie technik chłodnictwa i klimatyzacji pracowało w niewielkich firmach zajmujących się serwisem urządzeń chłodniczych i instalacji klimatyzacyjnych. Uczniowie zapoznali się m. in. z przemysłowymi instalacjami do chłodzenia mleka na farmach, serwisowali małe urządzenia chłodnicze firmie zajmującej się obsługą restauracji i firm cateringowych. Montowali też instalacje klimatyzacyjne w nowobudowanych domach i biurowcach a także serwisowali te już istniejące.
Niezaprzeczalnym atutem projektu była też możliwość doskonalenia j. angielskiego w pracy i w domu. – Dzięki zakwaterowaniu w rodzinach irlandzkich musieliśmy porozumiewać się z gospodarzami po angielsku, dzięki temu zweryfikowaliśmy swój poziom komunikacji w tym języku a po 2 tygodniach znacznie go podnieśliśmy – podsumowują uczniowie.
Dodatkowo 8 uczniów ukończyło szkolenie i otrzymało certyfikat z SafePass dający większe możliwości pracy w Irlandii przez najbliższe 5 lat. Był on niezbędny m. in. ze względu na wykonywanie instalacji chłodniczych, alarmowych i monitoringu wideo w budynkach mających status budowy oraz na wysokości.
Nie samą pracą żyli uczniowie podczas pobytu w Irlandii. W czasie wolnym mieli oni okazję zobaczyć mecz futbolu gaelickiego i wyścigi psów. Odwiedzili też Killarney i półwysep Dingle z pięknymi plażami i klifami wraz z oceanarium. A to wszystko dzięki Simonie, Lily i Michałowi z YIT, którzy robili wszystko aby nasz pobyt był udany zarówno w aspekcie zawodowym jak i kulturowym.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz