Logistycy z rydułtowskiego technikum praktykowali w Europie [FOTO]
Ostatnie tygodnie roku szkolnego na długo pozostaną w pamięci logistyków z Technikum w Rydułtowach, którzy mieli możliwość odbycia dwutygodniowych praktyk zawodowych w firmach w Dublinie.
Uczniowie klasy trzeciej mieli okazję zdobywać doświadczenie pracując w centrum specjalizującym się w dystrybucji regałów magazynowych, wózków paletowych i mobilnych schodów przemysłowych, w firmach oferujących usługi kurierskie i transportowe oraz zaopatrujących instytucje branży gastronomicznej. – Na miejscu poznawali tajniki magazynowania, transportu i szeroko rozumianej logistyki w rynkowych realiach Irlandii. Ciekawym elementem praktyk było też zgłębianie logistyki systemu komunikacji publicznej stolicy Irlandii w formie wykonanych na miejscu projektów wymagających zastosowania wiedzy teoretycznej i analizy rozkładów jazdy, by obliczyć interwał ruchu jednej wybranej linii autobusowej – tłumaczy Małgorzata Warzecha-Staniczek, kierownik szkolenia praktycznego w ZSP nr 1 w Rydułtowach, koordynator projektu.
Celem udziału w projekcie było nabycie praktyki oraz doświadczenia w przyszłym zawodzie w środowisku międzynarodowym. Młodzież, samodzielnie funkcjonując za granicą, doskonaliła umiejętności językowe i przełamywała bariery kulturowe, poznawała też kulturę kraju, w którym przebywała. Dzięki pracy za granicą i zakwaterowaniu u irlandzkich rodzin, uczniowie stali się bardziej pewni siebie, potrafią się lepiej adaptować i odnajdywać w nowych sytuacjach, są bardziej ciekawi i otwarci na nowe wyzwania.
Zagraniczny wyjazd młodzieży poprzedziło wstępne przygotowanie polegające na doskonaleniu umiejętności językowych w zakresie języka angielskiego branżowego oraz zapoznanie z kulturą, tradycjami, zwyczajami i stylem życia społeczeństwa odwiedzanego kraju. Dodatkowo uczniowie uczestniczyli w warsztatach dotyczących radzenia sobie ze stresem związanym z wyjazdem.
Wyjazd na praktyki odbył się dzięki udziałowi Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Rydułtowach w projekcie „Europejski start w zawodową przyszłość”, realizowanym w ramach programu „Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego” – finansowanym z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz