Dzięki muzyce chóralnej Wodzisław Śląski zagościł na czterech kontynentach [WIDEO]
Czas pandemii pozbawił zespoły możliwości wspólnego koncertowania, muzycznych podróży. poznawania krajów, organizowania międzynarodowych spotkań. Fundacja Muzyka bez granic postanowiła wyjść naprzeciw tęsknotom i poprzez wspólne, zespołowe działanie pokazać, że muzyka nie ma granic. W ostatnich dniach zorganizowano International Festival Music Without Borders - Międzynarodowy Festiwal Muzyka Bez Granic/2021 w wersji online.
Międzynarodowy Festiwal Muzyka Bez Granic to prezentacja nagrań 16 zespołów chóralnych z 12 krajów świata: Czechy, Ekwador, Filipiny, Malta, Polska, Rosja (Syberia), Serbia, Słowacja, Turcja, Ukraina, USA, Włochy.
Charakterystyczna jest w Festiwalu muzyka różnorodna, przedstawiająca różne barwy i brzmienia. To prezentacje chóralne, które w większości zostały nagrane podczas koncertów na żywo, kiedy było to jeszcze możliwe lub przygotowane w ostatnim, trudnym czasie pandemii w warunkach domowych. Nagranie nie zostały zrealizowane w warunkach studyjnych. Nie chodziło w nich o perfekcję wykonania i nienaganność brzmienia. Ważna była przyjaźń, współpraca, wspólne działanie i możliwość poznania indywidualnych dla zespołu preferencji muzycznych.
Do udziału został zaproszony Śląski Chór Kameralny Ad libitum, który przez blisko 15 lat działał w powiecie wodzisławskim (obecnie jest zespołem Fundacji Muzyka bez granic) oraz Wodzisławski Miejski Chór Canticum Novum pod dyrekcją Emilii Kopiec.
Pomysłodawcą Festiwalu jest Fundacja Muzyka bez granic, która rozpoczęła działalność w Wodzisławiu Śląskim 7 kwietnia 2021. Założycielami są artyści, muzycy, wielbiciele sztuki, pasjonaci – Izabella Zielecka-Panek – dyrektor Festiwalu, Dariusz Panek oraz Judyta Kubica. Celem Fundacji jest promocja muzyki, kultury i sztuki. Podstawową działalnością jest eliminowanie wszelkich granic dzięki muzyce.
prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek – chórmistrz, profesor sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura, profesor w Instytucie Sztuk Muzycznych Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, dyrygent Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia, Śląskiego Chóru Kameralnego Ad libitum oraz Zespołu Śpiewaczego „Bełszniczanki”, Prezes Fundacji Muzyka Bez Granic.
Dariusz Panek – wiceprezes, aranżer, instrumentalista, chórzysta, muzykoterapeuta, pracuje w Specjalnym Zespole Szkolno-Rewalidacyjnym w Rybniku. Drugi dyrygent Śląskiego Chóru Kameralnego „Ad libitum”, śpiewak, stroiciel pianin i fortepianów.
Judyta Kubica – członek zarządu, artysta plastyk, wizualizuje wszystkie pomysły. Była nauczycielka plastyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 7 w Wodzisławiu, pasjonatka, wizjonerka. Chętnie współpracuje z dziećmi, dorosłymi czy młodzieżą.
Pierwszym artystycznym działaniem Fundacji była współorganizacja projektu „Better World Project” wspólnie z Chórem Uniwersytetu Śląskiego Harmonia w Cieszynie. To inicjatywa międzynarodowa, która złamała granice geograficzne. W projekt zostało zaangażowanych 11 chórów z 10 krajów. Do wspólnego wykonania w internecie wybrany został utwór chóralny z pięknym, ponadczasowym tekstem – „Better World” (autor: Ryan Cayabyab narodowy kompozytor Filipin). Dariusz Panek wraz z Jędrzejem Pankiem zaaranżowali utwór tak, że z kompozycji chóralnej stał się utworem popowo - rozrywkowy. Został on zarejestrowany w początkującym studiu nagrań Jędrzeja – tegorocznego maturzysty. 103 śpiewaków, ze względu na pandemię – samodzielnie, w swoich domach, słuchając przygotowanego przez Jędrka nagrania pilotującego, musiało samodzielnie nauczyć się swoich partii, a następnie nagrać telefonem komórkowym i przesłać do Polski. Jędrzej jako realizator nagrania te 103 partie wokalne odpowiednio wyczyścił, wyrównał, dopracował tekst, wyrównał końcówki, oddechy itd.) czyli zmiksował i zmasterował. Były to dziesiątki godzin pracy.
Better World
W pierwszym wideo wystąpiły następujące zespoły (kolejność alfabetyczna):
Zespoły (alfabetycznie):
1. Chór Akademicki SCC University Niš / Serbia Dyrygent: prof. Zoran Stanisavljevic
2. Chór Katolickiego Uniwersytetu w Santiago / Guayaquil - Ekwador Dyrygent: prof. Alex Mora Cobo
3. Teatr Chóralny "Academy" Kemerowo / Rosja Dyrygent: prof. Inna Shorohova
4. Chór Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia” w Cieszynie Dyrygent: prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek
5. Collegium Canticorum Czeski Cieszyn / Czechy Dyrygent: dr Anna Kołowska
6. Galicyjski Chór Kameralny „Yevshan” Lwów / Ukraina Dyrygent: Iryna Kyselchuk
7. Chór Gaulitanus w Gazo / Malta Dyrygent: Colin Attard
8. Miejski Chór Młodzieżowy „Canticum Novum” Wodzisław Śl. / Polska Dyrygent: Emilia Kopiec
9. Chór Polifoniczny Uniwersytetu Marmara, Istambuł / Turcja Dyrygent: doc. prof. dr. Bülent HALVAŞİ
10. Chór Polifoniczny Uniwersytetu Pamukkale / Turcja Dyrygent: doc. prof. dr. Aykut Onder Sariciftci
11. Śląski Chór Kameralny „Ad libitum” / Polska Dyrygent: prof. dr hab. Izabella Zielecka-Panek
12. Chór Uniwersytetu Filipińskiego w Manili / Filipiny Dyrygent: Lorenz Edward Sarrondo
13. Chór Concordia Choir, Uniwersytetu Notre Dame Notre /USA Dyrygent: Emmanuel de Leon
14. Stowarzyszenie Kulturalne Voices w Casalvieri / Włochy Dyrygent: Nicole Riggi
15. Chór Żeński Saria Silvis Lipany / Słowacja Dyrygent: Gabriela Pintérová
16 .Chór Żeński CANTAHUARMI Uniwersytetu Guayaquil/ Ekwador Dyrygent: prof. Fernando Gil Estrada
Komentarze (0)
Dodaj komentarz