Język na stadionach - język tolerancji. WCK podsumowało projekt
18 października w WCK odbyło się spotkanie podsumowujące projekt „Język na stadionach - język tolerancji”, podczas którego miała miejsce pogadanka na temat hejtu, przestępstwach z nim związanych i ich skutkach. O odpowiedzialności za czyny popełniane nie tylko w ramach mowy stadionowej nienawiści, mówił aspirant Patryk Błasik, specjalista do spraw profilaktyki społecznej z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim.
Spotkanie było także okazją do wręczenia nagród laureatom konkursu na mema „Język stadionów - język tolerancji”, w którym wzięli udział uczniowie szkół ponadpodstawowych. Uczestnikom wyświetlono również materiał filmowy podsumowujący działania projektowe. A tych było wiele.
Zajęcia pobudzające do twórczego myślenia, inspirujące do zabawy schematami językowymi i wyrażania swoich myśli w postaci niekonwencjonalnych tekstów, prowadzone przez Fundację Loesje Polska, oparte były na technice kreatywnego pisania. W dwóch czerwcowych warsztatach, podczas których powstały plakaty bazujące na filozofii Loesje, wzięli udział uczestnicy w wieku 13-15 lat. Z kolei młodsi, bawiąc się słowem i skojarzeniami, w trakcie jednego spotkania stworzyli krótkie teksty dotyczące hasła „język stadionów”.
W czerwcu odbyły się także warsztaty poświęcone przeciwdziałaniu hejtowi, prowadzone przez przedstawicieli Stowarzyszenia Młodych Dziennikarzy „Polis”. Podczas trzech dwugodzinnych spotkań młodzież uczyła się, jak radzić sobie z mową nienawiści, miała okazję do wypróbowania w praktyce różnych sposobów reagowania na przemoc słowną, a także poznała konkretne działania, które może podjąć na rzecz walki ze złymi emocjami.
Warsztaty komentatorskie były z kolei świetną okazją do poznania „od kuchni” pracy komentatora sportowego. O blaskach i cieniach tej profesji opowiadał we wrześniu Rafał Kędzior, który przygotowywał także młodych sportowców do wystąpień publicznych i zdradzał sposoby radzenia sobie ze stresem przed kamerą.
W tym samym miesiącu miały miejsce warsztaty poprawności językowej „Frazeosporcizmy”, podczas których dzieciaki poznawały związki frazeologiczne, tworzyły neologizmy i bawiły się słowem, bazując na terminologii sportowej. Spotkanie zorganizowane wspólnie przez Wodzisławskie Centrum Kultury i Wodzisławską Placówkę Wsparcia Dziennego „Dziupla” zakończyły się zabawą w podchody.
- Opracowując ten projekt miałyśmy na celu zwiększenie świadomości językowej dzieci i młodzieży, umiejętność reagowania na przejawy hejtu i stadionowej mowy nienawiści, poszukiwanie sposobów na radzenie sobie z tymi zjawiskami, a także kształcenie umiejętności krytycznego odbioru komunikatów językowych, ze szczególnym uwzględnieniem tematyki sportowej. Mamy nadzieję, że zrealizowane działania przyniosły zamierzony efekt - mówią koordynatorki projektu z WCK.
Projekt „Język na stadionach - język tolerancji" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Ojczysty - dodaj do ulubionych 2021”.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz