Koncert Tonacje na jesienne wieczory w Wodzisławiu Śląskim [FOTO]
W miniony weekend odbył się wspaniały, emocjonalny i energetyczny koncert w ramach XII edycji koncertów Wodzisław Śląski - Miasto Muzycznych Wibracji. Wspaniałej gościny dla muzycznych doznań udzieliła Hotel-Restauracja Ostrawa.
Licznie zebrani słuchacze mieli okazję wysłuchać koncertu Tonacje na wieczory jesienne w wykonaniu Marka Antona (śpiewak, pianista, solista Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”) i Dariusza Panka (uzyk, kompozytor, aranżer, oligofrenopedagog, stroiciel fortepianów, solista Silesian Chamber Choir Ad libitum). Wystąpili również młodzi, utalentowany artyści: Antonina Krótki-znana ostatnio z programu telewizyjnego The Voices od Poland oraz pianiści- nauczyciele szkół muzycznych w Wodzisławiu i Jastrzębiu-Kamila Karpińska i Michał Krupa.
Organizatorami koncertu była znana animatorka kultury, nauczyciel fortepianu w Państwowej Szkole Muzycznej im. W. Kilara, pomysłodawczyni Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd Adeste Fideles - Jolanta Kulej oraz prężnie działająca Fundacja Muzyka Bez Granic.
Wspaniały tenor Marek Anton, który pięknie balansował między muzyką klasyczną, rozrywkową i jazzową zachwycił znanymi kompozycjami z repertuaru Mietka Szcześniaka, Andrzeja Zauchy, Zbigniewa Wodeckiego. Przy fortepianie towarzyszył mu Dariusz Panek, który czarował śpiewnością fortepianowego brzmienia i niezwykłą muzykalnością frazy. Zaśpiewał również dla zebranej publiczności „Jej portret” kompozycję Włodzimierza Nahornego oraz „Georgia on My Mind” z repertuaru Ray Charlesa i Michaela Boltona.
Koncerty Wodzisław Śl - Miasto Muzycznych Wibracji powróciły po długiej, pandemicznej przerwie. Jak mają nadzieję organizatorzy, „nic już nie przeszkodzi w muzycznych spotkaniach przy muzyce różnych stylów z nastawieniem na muzykę lekko jazzującą” . Przewidziane są 4 koncerty w roku, na które organizatorzy już najserdeczniej zapraszają.
MAREK ANTON
Śpiewak, pianista, solista Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Zainteresowania muzyczne odziedziczył po tacie i dziadku, którzy zaszczepili w nim miłość do muzyki. Dziadek śpiewał w chórze, tata był organistą. Absolwent kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego. Podczas studiów śpiewak Chóru Uniwersytetu Śląskiego Harmonia oraz Śląskiego Chóru Kameralnego Ad libitum, uczestnik licznych konkursów chóralnych i festiwali muzycznych na całym świecie.
Już w trakcie studiów został zauważony przez Dyrygentkę i Dyrektora Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” prof. Annę Szostak - Myrczek i od 2016 roku został artystą – śpiewakiem tego zespołu. Pracował z największymi artystami polskiej i światowej sceny, między innymi Ryszardem Rynkowskim, Jackiem Cyganem, Stanisławem Sojką, Andrzejem Krzywym, Mieczysławem Szcześniakiem, Andrzejem Lampertem, Paco Penia'ą, Karen Edwards, Leszkiem Możdżerem, Wojciechem Jagodzińskim oraz światowej sławy tenorem Jose Carreras'em.
Praca w zawodowym zespole „Camerata Silesia” to przygotowanie rocznie kilku tysięcy stron nut, setki koncertów, to wiele nagranych płyt, nominacji i uzyskanych z zespołem nagród fonograficznych Fryderyk, wiele solowych partii wykonywanych na najwspanialszych scenach filharmonicznych w Polsce i za granicą.
Muzyka nie jest jego jedyną pasją. Marzy, aby hodować zwierzęta np. rysie albo daniele. Pasjonuje się akwarystyką, wędkarstwem i stolarstwem artystycznym.
Najważniejsze miłości życia Marka Antona to syn - Jasio, żona Oliwia i muzyka.
DAREK „PAŁKI” PANEK
Muzyk, kompozytor, aranżer, oligofrenopedagog, stroiciel fortepianów (po jedynym na świecie Technikum Budowy Fortepianów w Kaliszu), solista Silesian Chamber Choir Ad libitum. Szkołę muzyczną I stopnia ukończył w klasie oboju, II stopnia – w klasie saksofonu. Biegle gra również na fortepianie, gitarze, gitarze basowej i perkusji. Współpracował jako muzyk sesyjny z wieloma wykonawcami muzyki rozrywkowej: Wojtkiem Pilichowskim, Janem Borysewiczem, Jackiem Wąsowskim, Tomaszem Szwedem, Wojtkiem Gąsowskim i in.
Jest absolwentem Uniwersytetu Śląskiego na kierunku Edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej oraz na kierunku Pedagogika specjalna -Oligofrenopedagogika, a także Akademii Muzycznej w zakresie dyrygentury chóralnej.
Obecnie prowadzi zajęcia muzyczne w Zespole Szkolno – Rewalidacyjnym „Szkole Życia” w Rybniku dla dzieci z obniżoną normą intelektualną. Przez 10 lat prowadził również klasę dyrygowania na studiach niestacjonarnych w Instytucie Muzyki Wydziału Sztuki i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego.
Chóralistyką zajmuje się od 32 lat. Jest współzałożycielem i II dyrygentem Śląskiego Chóru Kameralnego Ad libitum oraz śpiewakiem (z najdłuższym stażem!) Chóru Uniwersytetu Śląskiego „Harmonia”. Wielokrotnie reprezentował Polskę w międzynarodowych konkursach chóralnych na całym świecie. Jako śpiewak chórów Ad libitum i Harmonia współpracował z czołowymi artystami sceny polskiej i europejskiej zarówno klasycznej, operowej jak i rozrywkowej (np. najsłynniejszy tenor świata Andrea Bocelli, Roberto Alagna, Aleksandra Kurzak, Krzesimir Dębski, Garou, Cheryl Porter, Beata Kozidrak, Krzysztof Cugowski, Piotr Cugowski, Stanisław Soyka, Kayah, Natalia Kukulska, Anna Maria Jopek, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Justyna Steczkowska, Tomasz Tomson Lach, Baron, Andrzej Lampert, a także Artur Żmijewski, Jan Frycz, Piotr Polk i Józef Broda).
Posiada słuch absolutny. Jest najsurowszym krytykiem i najlepszym doradcą dyrygentki chóru Ad libitum prof. Izabelli Zieleckiej – Panek - żony
Wiceprezes Fundacji Muzyka Bez Granic.
Kocha i szanuje rodzinę (żona, córka Hania i syn Jędrek), uwielbia spokój natury w swojej przystani w Bełsznicy pod górą Czacza. Kocha dobry film, dobrą muzykę i liczną zwierzęcą menażerię wokół domu. Całe życie marzył o profesjonalnym, własnym studiu nagrań. Marzenia się spełniają, bo jego pasję realizatora dźwięku przejął syn -Jędrek, który jest obecnie realizatorem emisji Polskiego Radia Katowice.
FUNDACJA MUZYKA BEZ GRANIC powstała w celu promocji muzyki, kultury i sztuki. Podstawową działalnością jest eliminowanie wszelkich granic społecznych, kulturowych dzięki muzyce. Fundacja MUZYKA BEZ GRANIC dedykowana jest wszystkim tym, które potrzebują i szukają muzyki. Celem statutowym Fundacji jest działalność oświatowo-kulturalna, szczególnie w zakresie popularyzacji muzyki, wykorzystująca działalność kulturalno – oświatową, działalność w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz