Zawodowe debiuty wracają do liceów Powiatu Wodzisławskiego
Po trzyletniej przerwie spowodowanej pandemią wznowiony został specjalny program Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. na rzecz uczniów liceów ogólnokształcących. Mowa o "Zawodowym debiucie". W miniony czwartek, w obecności członków zarządu powiatu dyrektorzy liceów podpisali porozumienia z Urzędem.
„Zawodowy debiut”, choć jest drugą edycją programu przerwanego przez pandemię, jest zupełnie nowym podejściem do planowania karier edukacyjnych i zawodowych w liceach ogólnokształcących w powiecie. Celem inicjatywy jest zapoznanie trzecioklasistów liceów ogólnokształcących ze specyfiką pracy na określonym stanowisku pracy w wybranym przedsiębiorstwie. W ramach programu uczniowie, zanim zdecydują się kształcić w danym kierunku, odbywając praktykę będą mogli namacalnie przekonać się, jak wygląda zawód np. lekarza, farmaceuty, policjanta czy prawnika.
– Z doświadczenia urzędu pracy wynika, że bardzo często wybór dalszej ścieżki kształcenia lub rozpoczęcia aktywności zawodowej w danym zawodzie jest przypadkowy. Młodzież nie posiada wyobrażenia o specyfice pracy w tym zawodzie oraz charakterystyce pracy w konkretnych przedsiębiorstwach – wyjaśnia Anna Słotwińska-Plewka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
Wychodząc naprzeciw tym problemom postanowiono wykorzystać potencjał Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. w kontaktach z lokalnymi przedsiębiorstwami, aby umożliwić grupie młodzieży kontakt z realnym środowiskiem pracy. W liceach przeprowadzone zostały już ankiety na temat tego, jakie zawody chciałaby w przyszłości wykonywać młodzież. Na tej podstawie urząd pracy dobierze teraz odpowiedniego pracodawcę, który zdecyduje się przyjąć do siebie młodzież na pięciodniowe praktyki na przełomie stycznia i lutego i pokaże, jak ta praca faktycznie wygląda.
- Powiat Wodzisławski stawia na szkolnictwo zawodowe. Nie jest tajemnicą, że od lat staramy się zapewnić uczniom szkół technicznych i szkół branżowych jak najlepsze możliwości odbywania praktyk u lokalnych przedsiębiorców. Chcemy jednak, aby bliżej przyszłego zawodu mieli okazję być także uczniowie liceów ogólnokształcących. Cieszę się, że dzięki projektowi uczniowie będą mogli namacalnie przekonać się, jak wygląda zawód policjanta, farmaceuty czy weterynarza, zanim zdecydują się kształcić w danym kierunku. Mam nadzieję, że program się przyjmie i będzie kontynuowany w następnych latach – mówił starosta Leszek Bizoń.
W czwartek, 10 listopada, Starostwie Powiatowym w Wodzisławiu Śl. szefowa Powiatowego Urzędu Pracy w Wodzisławiu Śl. zawarła porozumienia z dyrektorami czterech powiatowych liceów ogólnokształcących. Umowy podpisali: zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ponadpodstawowych w Wodzisławiu Śl., w skład którego wchodzi m.in. II LO z Oddziałami Dwujęzycznymi i Integracyjnymi im. ks. prof. J. Tischnera Renata Szymanek, dyrektor I LO im. 14 Pułku Powstańców Śląskich w Wodzisławiu Śl. Janina Rurek, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych w Wodzisławiu Śl., w skład którego wchodzi m.in. II LO z Oddziałami Sportowymi im. rtm. W. Pileckiego Czesław Pieczka, a także dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Technicznych, którego częścią jest LO im. Noblistów Polskich w Rydułtowach Mirela Szymczak. Towarzyszyli im starosta wodzisławski Leszek Bizoń, wicestarosta Tadeusz Skatuła, członkini zarządu odpowiedzialna za powiatową oświatę Kornelia Newy oraz naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska. Wszyscy podkreślali, jak wiele korzyści może dać uczniom projekt „Zawodowy debiut”. Planuje się, że w pierwszym roku funkcjonowania projektu skorzysta z niego około 70. uczniów.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz