Mariusz Szczygieł w Godowie opowiadał o Czechach
Dziennikarz, reporter, czechofil, autor czterech książek poświęconych Czechom i czeskiej kulturze - Mariusz Szczygieł - był kolejny gościem spotkania "O literaturze bez granic", które odbyło się 28 lutego w Ośrodku Kultury w Godowie.
Mariusz Szczygieł przyjechał do Godowa na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Godowie. Jego wizyta spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, nie tylko mieszkańców naszej gminy. Prowadzoną przez Artura Marcisza rozmowę z nagrodzonym Europejską Nagrodą Książkową i Literacką Nagrodą Nike autorem takich pozycji jak "Gottland" czy "Osobisty przewodnik po Pradze" słuchało około 200 osób.
Co na początek przygody z czeską literaturą?
Okazało się, że Szczygieł jest nie tylko wybitnym reportażystą, ale też niezwykle ciekawym i barwnym rozmówcą, który choć w odwróconej niż zazwyczaj roli - bo to nie on zadawał pytania, a jemu zadawano pytania - z wielką swadą i swobodą opowiadał o naszych południowych sąsiadach, wyjaśniał przyczyny swojego zainteresowania Czechami. Tłumaczył czym różnimy się od Czechów, skąd bierze się czeski konformizm, który czasem jest zaletą, a czasem wadą. Zachęcił do zapoznania się z czeską literaturą, a na pierwszy krok w tym kierunku zaproponował "Fabrykę Absolutu" Karela Čapka oraz "Śmierć pięknych saren" Oty Pavla. Zdradził też... które czeskie piwo uważa za najlepsze.
Pytany o początki swojego pisania, nawiązał do lat dzieciństwa, kiedy pisał listy tam, gdzie dzieci nie piszą: do towarzystw lotniczych - z prośbą o foldery reklamowe, do wydawnictw - o katalogi; a także do piosenkarek.
Szczygieł odpowiedział też na kilka pytań - jak już wspomniano - niezwykle licznej publiczności. Całe spotkanie autorskie trwało dwie godziny. Kolejne kilkadziesiąt minut autor przeznaczył na rozdawanie autografów.
Organizatorem wydarzenia była Gmina Godów przy udziale Gminnej Biblioteki Publicznej w Godowie. Gościny Szczygłowi i jego fanom udzieliło Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Synergia - integracja społeczności i instytucji pogranicza Godowa i Petrovic u Karvine”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - Programu Interreg V-A Republika Czeska - Polska 2014-2020.
Kim jest Mariusz Szczygieł?
Mariusz Szczygieł (ur. 1966) - reporter, pisarz. Od 1990 r. związany z „Gazetą Wyborczą". Oprócz Hanny Krall najczęściej przekładany z żyjących polskich reporterów; jego książki zostały wydane w 21 krajach. Za „Gottland" zdobył Europejską Nagrodę Książkową 2009, a w Polsce Nike Czytelników. Zdobywca tytułu Dziennikarz Roku 2013 w konkursie Grand Press. Za „Nie ma" zdobył podwójną Nagrodę Nike 2019 (w wyborze jury i czytelników). Debiutował w wieku 16 lat w tygodniku „Na przełaj". W latach 90. znany z prowadzenia talk show „Na każdy temat". Czechofil, autor kilku bestsellerowych książek o Czechach („Gottland", „Zrób sobie raj", „Laska nebeska", "Osobisty przewodnik po Pradze). Autor monumentalnej, trzytomowej antologii polskiego reportażu XX wieku „100/XX". Odznaczony przez Prezydenta RP orderem Polonia Restituta. Nauczyciel wielu reporterów młodego pokolenia, prowadzi autorskie zajęcia w Polskiej Szkole Reportażu. Zdobył nagrodę Autorytet 2015 w konkursie Mediator, przyznawaną przez studentów wszystkich szkół dziennikarskich w Polsce. Jest prezesem Fundacji Instytut Reportażu, która prowadzi znaną w Warszawie księgarnio-kawiarnię Wrzenie świata oraz wydawnictwo książkowe Dowody na Istnienie. Miłośnik czeskiej Pragi. Mieszka w Warszawie.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz