To był Festiwal pełen kulturalnych wrażeń [FOTO]
Po raz piąty wodzisławski Rynek gościł wszystkie ośrodki i instytucje kultury z gmin naszego powiatu. Za nami jubileuszowa edycja Powiatowego Festiwalu Kultury organizowanego przez Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim wspólnie z instytucjami kultury z całego powiatu.
Na festiwalowej scenie wystąpiły orkiestry, formacje taneczne, a także zespoły i soliści pochodzący z miast i gmin naszego powiatu. Łącznie publiczności zaprezentowało się blisko 1000 artystów-amatorów i profesjonalistów.
Wystawy rękodzieła, warsztaty tworzenia biżuterii i witraży, warsztaty kulania śląskich nudli, stoiska z lokalnymi przysmakami, spotkania z pisarzami czy kiermasz książek i płyt muzycznych, a do tego dmuchane zamki, bajkowe animacje, ogromne bańki mydlane, fotobudka i wiele innych stanowisk artystycznych, kulinarnych, rzemieślniczych czy florystycznych. Festiwal Kultury Powiatu Wodzisławskiego obfitował w szereg atrakcji dla osób w każdym wieku. Działo się wiele przed sceną, a także na niej. Podczas 10-godzinnego wydarzenia na scenie wystąpiło niemal tysiąc osób – to przedstawiciele zespołów i formacji artystycznych z powiatu wodzisławskiego.
Przysłowiową wisienką na festiwalowym torcie był wieczorny występ Mix Orchestry Adama Bobera. Muzycy zaśpiewali i zagrali w orkiestrowej aranżacji nie tylko popularne śląskie piosenki biesiadne, ale też lekkie utwory włoskiej muzyki klasycznej i popularnej. Umiejętności wokalne artystów wzbudziły spory podziw publiczności.
Oficjalnego otwarcia piątej edycji Festiwalu dokonał starosta wodzisławski Leszek Bizoń, któremu towarzyszyli pozostali członkowie zarządu powiatu, przewodniczący Rady Powiatu i powiatowi radni, a także włodarze gmin, lokalni parlamentarzyści oraz delegacja partnerskiego powiatu tczewskiego ze starostą Mirosławem Augustynem na czele.
- Ten festiwal to doskonała okazja do tego, żeby działające w naszym powiecie ośrodki kultury mogły się zaprezentować i promować. Cieszę się, że ten festiwal to także kolejne wydarzenie wpisujące się w jubileusz 25-lecia powiatu wodzisławskiego oraz wydarzenie podczas którego świętujemy 10-lecie współpracy z Powiatem Tczewskim – mówił Leszek Bizoń.
Podczas Festiwalu nie zabrakło wielu akcentów tczewskich. Na scenie kilkukrotnie zaprezentowali się uczestnicy młodzieżowego zespołu z powiatu tczewskiego. Swoje stanowisko, na którym można było bliżej poznać m.in. tradycje Pomorza Gdańskiego, wystawiła również Lokalna Organizacja Turystyczna „Kociewie”. Goście festiwalu mogli więc udać się w swoistą podróż na drugi koniec Polski i poznać atrakcje partnerskiego powiatu, jak zamek krzyżacki w Gniewie, bazylikę w Pelplinie i skrywany w murach jej muzeum jedyny egzemplarz Biblii Gutenberga w Polsce, a także słynne Mosty Tczewskie.
Celem Festiwalu Kultury Powiatu Wodzisławskiego jest prezentacja potencjału i oferty oraz promowanie różnorodności ośrodków kultury z terenu powiatu, a także integracja środowisk kultury. W piątej edycji imprezy udział wzięły:
- Muzeum w Wodzisławiu Śl.,
- Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Wodzisławiu Śląskim wraz z bibliotekami publicznymi z Rydułtów, Pszowa i Godowa,
- Wodzisławskie Centrum Kultury, Rydułtowskie Centrum Kultury, Miejski Ośrodek Kultury w Pszowie, Miejski Ośrodek Kultury w Radlinie, Gmina Marklowice, Gminne Centrum Kultury, Sportu i Turystyki w Godowie z podległymi ośrodkami, Gminne Centrum Kultury w Gorzycach z podległymi ośrodkami, Gminny Ośrodek Kultury i Rekreacji w Mszanie, Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lubomi z podległymi ośrodkami,
- KGW „Fajne Babeczki” z Podbucza, Koło Gospodyń Wiejskich z Bukowa i Lubomia, Koło Gospodyń Wiejskich w Marklowicach, Stowarzyszenie Integracyjne „Inicjatywa” Skrbeńsko,
- Zespół Taneczny „Flesz” z Lubomi, zespoły dziecięce „Iskierki” i „Szafirki” z Syryni; Formacja Taneczna „Tornado” z Pszowa; Zespół „Aplauz” z Marklowic; grupy „Vocalsi”, „Olzanki”, „Ale to już było” – wszystkie z gminy Gorzyce; grupy „Adagio”, „Garden Folk” i „Kamerton” z gminy Mszana; „Anava”, „Rytmix” i „Spokobabki” z gminy Godów; „Retro”, „Miraż”, „Spin” , „Vladislavia” oraz Teatr Tańca „Memento” i Artystyczna Rodzinka Seniorów „Nie dejmy się” – wszystkie z Wodzisławia Śl.; Zespół „Flame” z Rydułtów; „Let’s Dance” z Gorzyc; Grupa Artystyczna „Przytup” z Radlina; „Szkoła Tańca Linowego” z Pszowa; Grupa Koher z Marklowic;”Frywolitki” z Pszowa; „Art Pompownia” z Godowa oraz „Mix Orchestra”.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz