Nie musisz być ekologiem, by walczyć ze smogiem. Szkolne zespoły antysmogowe w dwóch rydułtowskich szkołach
W SP2 i SP4 w Rydułtowach udało się utworzyć Szkolne Zespoły Antysmogowe. W ich ramach w bieżącym roku szkolnym odbyło się 5 wydarzeń o tematyce zanieczyszczeń powietrza.
Szkolny Zespół Antysmogowy na "szóstkę"
- Wszystko super się udało. To niezwykłe przedsięwzięcie przyniosło nie tylko edukację na temat istoty problemu zanieczyszczeń powietrza, ale także pomysły na praktyczne działania mające na celu poprawę jakości powietrza w lokalnym środowisku, jakie może podjąć szkoła i ich uczniowie, miasto i ich mieszkańcy czy różne organizacje, czy stowarzyszenia — informuje rydułtowski ekodoradca.
Zaangażowani, pełni pasji i pomysłów uczniowie i nauczyciele zjednoczyli siły i podjęli kroki w celu redukcji emisji szkodliwych substancji do atmosfery. Uczniowie, będąc kluczowymi graczami w tej inicjatywie, wykazali się nie tylko wiedzą teoretyczną, ale również zdolnościami organizacyjnymi i praktycznymi.
Szkolny Zespół Antysmogowy:
- na dodatkowych zajęciach zapoznawał wszystkich uczniów szkoły z tematyką zanieczyszczenia powietrza prowadzącego do powstania smogu,
- w małych zespołach przeprowadzono doświadczenia pt. "Smog w słoiku"
- wykorzystał popularny oczyszczacz powietrza w celu pomiaru sztucznie wywołanego zanieczyszczenia w klasie i zapoznawał innych z normami zanieczyszczeń
- jednym z ich kluczowych wydarzeń było zorganizowanie szkolnej akcji metodą happeningu pt. "Nie musisz być ekologiem, by walczyć ze smogiem" w której zaprezentowano doświadczenia, pomiary oczyszczaczem powietrza i prezentowano przygotowaną literaturę na korytarzu szkolnym oraz zachęcano innych uczniów do rozwiązywania testu na temat wiedzy o zanieczyszczeniach powietrza i ich wpływie na zdrowie ludzi i na środowisko.
- ogłosił konkurs pt. "Jak chronić się przed smogiem?" - konkurs na pracę graficzną wykonaną dowolnym sposobem, przedstawiającą jakie działania mogą podjąć szkoły i ich uczniowie, miasto i jej mieszkańcy oraz państwo lub specjalnie do tego powołane organizacje a jego wyniki będziemy mogli poznać już z początkiem 2024r., a najlepsi z najlepszych otrzymają nagrody zrealizowane w ramach projektu LIFE Śląskie. Przywracamy błękit".
Ich praca z pewnością będzie stanowić inspirację dla innych szkół i społeczności, pokazując, że nasze działania mogą przyczynić się do poprawy jakości powietrza, którym oddychamy.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany