W Dziesiątce rozmawiali o przemocy rówieśniczej
Przemoc rówieśnicza to zjawisko z jednej strony potępiane, z drugiej często traktowane jako nieodłączny element codzienności placówek oświatowych. O tym, z czym wiąże się wspomniana sytuacja, jakie są jej konsekwencje oraz gdzie szukać pomocy, opowiadali uczniom wodzisławskiej Szkoły Podstawowej nr 10 w Wodzisławiu Śląskim policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim.
O przemocy rówieśniczej mówimy wtedy, gdy młody człowiek lub grupa młodych ludzi krzywdzi drugą osobę. Wielu dorosłych, przywołując w pamięci czasy szkolne doświadczyło lub było świadkiem sytuacji, w której ktoś z jego otoczenia był wyzywany, wyśmiewany czy użyto wobec niego przemocy fizycznej. Współcześnie powyższe sytuacje przenoszą się również do Internetu. Konsekwencje przemocy rówieśniczej mogą być tragiczne.
- Podczas takich spotkań omawiamy z uczniami problem, jakim jest przemoc rówieśnicza. Staramy się również wskazać im lepsze sposoby rozwiązywania problemów, które nie niosą za sobą negatywnych konsekwencji - mówi aspirant Sebastian Marciniak. - Młodzi ludzie zapominają, że nie są bezkarni i jak każdy ponoszą odpowiedzialność prawną. Warto więc wiedzieć, czym jest przemoc rówieśnicza i jak jej przeciwdziałać. Być może dotyka ona kogoś z naszego otoczenia - dodaje dzielnicowy.
Dzielnicowi podczas wtorkowego spotkania, 9 stycznia br. przypomnieli młodzieży kampanię informacyjną prowadzoną przez miasto Wodzisław Śląskim „Bądź człowiek, nie cZŁOwiek”, która była odpowiedzią na nienawiść płynącą z zachowań obserwowanych w przestrzeni publicznej. Celem kampanii było zwrócenie uwagi na powszechność i powagę zjawiska mowy nienawiści, która coraz częściej obecna jest nie tylko w sieci, ale również w życiu codziennym. Akcja okazała się dobrym wstępem do głębszej refleksji i dyskusji na ten temat. W ramach kampanii Szkoła Podstawowa nr 10 we współpracy z Komendą Powiatową Policji w Wodzisławiu Śląskim stworzyła spot, w którym udział wzięli uczniowie, nauczyciele i funkcjonariusze policji.
Pobierz Poradnik Pozytywnego Internauty [TUTAJ].
Statystyki
Według badań przeprowadzonych przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę, a które zostały opublikowane w raporcie „Diagnoza przemocy wobec dzieci w Polsce 2023” - przemoc rówieśnicza pozostaje najczęstszą kategorią wiktymizacji doświadczaną przez nastolatki. Ponad połowa respondentów w wieku 11-17 lat (66 proc.) doświadczyła przynajmniej jednej z pięciu from przemocy rówieśniczej w ciągu całego życia, a prawie połowa respondentów (46 proc.) - w roku poprzedzającym badanie.
Najczęstszą formą przemocy wśród rówieśników była przemoc fizyczna (doświadczyło jej kiedykolwiek: 48 proc., a w 2022 roku: 29 proc.), w dalszej kolejności przemoc psychiczna (kiedykolwiek: 44 proc., w 2022 roku: 27 proc.), znęcanie się (kiedykolwiek: 18 proc., w 2022 roku: 10 proc.), napaść zbiorowa (kiedykolwiek: 17 proc., w 2022 roku: 8 proc.) oraz przemoc podczas randki (kiedykolwiek: 6 proc., w 2022 roku: 4 proc.).
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany