ZSP nr 2 otrzymał certyfikat jakości systemu EPR
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Wodzisławiu Śląskim odebrał certyfikat jakości systemu "Edukacja przez ruch". Wodzisławska placówka oświatowa jest jedną z nielicznych szkół w kraju, która pracuje tym systemem.
Czym jest system "Edukacja przez ruch"?
„Edukacja przez ruch” - to system form i metod kształcenia oraz terapii opracowany przez Dorotę Dziamską, który wykorzystuje naturalny, spontaniczny ruch organizmu w procesie jego rozwoju. Człowiek rusza się, a więc przez ruch uaktywnia zmysły, dzięki którym poznaje otaczający go świat. Istotą tych zajęć jest stworzenie dziecku sytuacji edukacyjnych, w których na miarę swoich możliwości osiągnie ono optymalny poziom rozwoju intelektualnego, społecznego, emocjonalnego i fizycznego. Według tej metody zintegrowany sposób uczenia się zapewnia tylko ruch. To właśnie ruch wzmacnia koncentrację, ponieważ dotlenia mózg. W bardzo wielu ćwiczeniach tej metody dzieci poruszają się rytmicznie i wykorzystują do tego ruchu raz jedną, a raz drugą rękę. Ruch naprzemienny powoduje wyrównanie energetyczne po obu stronach ciała, zwiększa dotlenienie mózgu, jest relaksujący, daje wrażenie swobody i odpoczynku, a jednocześnie bardzo dobrze przygotowuje organizm do podjęcia dalszej aktywności. Dzieci nie poruszają się dla samego ruchu, ale dlatego, aby stworzyć nową jakość w doświadczeniu, którego efektem jest praca plastyczna, techniczna, czasami w pełni artystyczna impresja budująca w dziecku poczucie sukcesu i samorealizacji. Istotą tej metody jest wykorzystane origami i innych form plastycznych.
Certyfikat dla ZSP nr 2
Certyfikat jakości na ręce dyrektor ZSP nr 2 Mirosławy Hojki oraz nauczycielki Anny Czop, która jest propagatorką systemu na terenie placówki, wręczyła autorka systemu EPR Dorota Dziamska, przedstawiając jednocześnie zebranym wizualizację sytuacji edukacyjnej, w której dzieci bawiąc się, wykorzystują ruch klockiem do zabudowy przestrzeni dwuwymiarowej. Zabawa klockiem, który stał się przyczyną sprawczą procesu przekształcania prostokątów i kompozycji ptaków na drzewie, była wprowadzeniem do wykładu profesora Marka Piotrowskiego z Wydziału Nauk Społecznych ChAT, który zaapelował, aby w procesie zmian systemu oświaty skupić uwagę na dzieciach, które wchodzą do szkoły z małym bagażem doświadczeń językowych będących wynikiem tzw. małego kapitału rodzinnego. Profesor rekomenduje system "Edukacja przez ruch" jako propozycję adekwatną do potrzeb współczesnego dziecka, które potrzebuje refleksji wyprowadzonej z zabawy, rozwijania języka, nadawania znaczeń, aby budować pojęcia poprzez działanie i rozwiązywanie problemów.
Komentarze (0)
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany