Reklama

Najnowsze wiadomości

Kultura i Edukacja7 maja 201310:22

Potrójny jubileusz Liceum na Skalnej

Potrójny jubileusz Liceum na Skalnej - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Rydułtowy:

Rok szkolny 2012/2013 „ na Skalnej” to rok jubileuszowy, aż cztery  bardzo ważne rocznice. Świętowaliśmy 26 kwietnia: 75-lecie gmachu szkoły, 65-lecie istnienia liceum ogólnokształcącego i 5-lecie nadania imienia Noblistów Polskich. Wtóruje wszystkim 5-lecie cyklicznej edycji konkursu piosenki „Niezapominajka”.

W ogóle tutaj, w szkole nie zapomina się o przeszłości; uroczystości, które odbyły się w dniu zakończenia roku szkolnego dla maturzystów są świadectwem patrzenia przed siebie ale i oglądania się wstecz, żeby nie utracić poczucia więzi. Bez szacunku dla przeszłości nie można mieć poczucia tożsamości, przeszłość nie jest zamknięta, otrzymuje sens nadany przez późniejsze wydarzenia. Czas skazuje na zapomnienie  tylko te dzieła naszych rąk i umysłów, których nie przenika jakieś dobro, a takim dobrem rydułtowskim jest szkoła na Skalnej od początku swojego istnienia.

Uroczyste obchody potrójnego jubileuszu rozpoczęły się mszą świętą w kościele p. w. św. Jerzego. Uczestniczyli w niej głównie tegoroczni maturzyści, nauczyciele z dyrektorem, rodzice uczniów. Stanowili oni część uczestników uroczystości, zaproszeni Goście przybyli na odsłonięcie tablicy, która odtąd ma swoje miejsce przy głównym wejściu do szkoły. Na granitowym obelisku napis, jak metryka urodzenia, ciągle otwarty i niech tak zostanie. Przybyłych gości powitali w drzwiach szkoły dyrektor Piotr Skowronek i pani Ewa Absalon. Wśród licznie zgromadzonych honor organizatorom uczynili: poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej Ryszard Zawadzki, pani burmistrz miasta Rydułtowy Kornelia Newy, burmistrz miasta Radlin Barbara Magiera, członek zarządu powiatu pan Zbigniew Seemann – Radę Powiatu i Miasta reprezentowały panie Janina Chlebik-Turek i pani Barbara Wojciechowska, jej wiceprzewodnicząca. Zaproszenie przyjęli także panowie: Krzysztof Jędrośka sekretarz miasta Rydułtowy i Wojciech Koźlik przewodniczący Komisji Oświaty Rady Miasta. Powitani zostali także: pani Maria Lipińska dyrektor Delegatury Rybnickiej Kuratorium Oświaty w Katowicach, pan Bogdan Samul, dyrektor ds. ekonomiczno księgowych KWK Rydułtowy - Anna. Proboszcz Parafii Św. Jerzego w Rydułtowach Ksiądz Konrad Opitek przybył zarazem jako gość i „duch ceremonii”, został poproszony o poświęcenie tablicy.

Szkoła „na Skalnej” wprawdzie góruje nad otoczeniem, ale bardzo stara się o dobre, partnerskie stosunki z innymi szkołami powiatu, co potwierdziło przybycie na zaproszenie dyrektorów wielu z nich. Powitani zostali panie Grażyna Majchrowska z PODN-u, pani Anna Brachmańska – Uherek, pani Anna Białek, pani Maria Lach, pani Beata Rączka, pani Bożena Rączka, pani Izabela Widera, pani Danuta Mielańczyk, pan Jarosław Rudol, pan Czesław Pieczka i pan Jacek Stebel. Wśród tego Grona byli też dyrektorzy gimnazjów i szkół podstawowych w Rydułtowach i Pszowie, panie: Alicja Kołodziej, Joanna Gapińska, Joanna Rusok, Ilona Lemiesz, dyrektor Biblioteki Miejskiej pani Barbara Laszczyńska. Przybyły też panie: Ewa Spas – prezes Uniwersytetu Trzeciego Wieku i Maria Tkocz prezes ZNP oraz pan Henryk Machnik – prezes Towarzystwa Miłośników Rydułtów. Radę Rodziców  reprezentowała przewodnicząca  pani Iwona Nieć wraz z przybyłymi członkami. Prowadzący powitali szczególnie serdecznie pracowników szkoły. Cieszy nas bardzo, nas, którzy ciągle pracujemy, że nasi emerytowani współpracownicy chętnie się z nami spotykają. Świadczą, że jest do czego wracać, w tym szanownym gronie gościli u nas: pan dyrektor Ryszard Zapał, panie wicedyrektor: Henryka Migalska i Barbara Lepiarczyk, nauczyciele przedmiotów panie: Eleonora Tekieli, Ludwika Urbańczyk, Danuta Urbanek, Maria Słomka, Danuta Miera, Urszula Hetman, Janina Kosteczko, Weronika Brachamańska, Lidia Kotuła, Ewa Bednorz, Adela Skaba, panowie: Leon Absalon, Marian Knura i pracownicy administracji, panie: Irena Brzezińska, Cecylia Elias  i Janina Terlikowska. Minutą ciszy została uczczona pamięć Tych, którzy przeszli „ze Skalnej do wieczności”.

Po spełnieniu honoru Gospodarza, który przyjmuje Gości powitaniem wprowadzono sztandar szkoły i zapoznano zebranych ze skróconą historią gmachu szkoły i historią liceum. Uczeń Grzegorz Kózka przejął narrację, którą zainicjowała słowami wpisu do kroniki szkoły 75 lat temu pani Ewa Absalon: „Dzisiaj kiedy Prezydentem Rzeczpospolitej Polskiej jest prof. dr Ignacy Mościcki, papieżem - Pius XI, Prymasem Polski Ksiądz Kardynał August Hlond….”Grzegorz „dał radę” i rzeczywiście przypomniał najważniejsze daty, fakty, warto do nich zajrzeć, żeby się przekonać, jakie bogactwo tkwi w historii jednej szkoły.

Z historii szkoły ( do końca lat osiemdziesiątych)

Budowę gmachu szkolnego rozpoczęto w sierpniu 1935 roku. Po uroczystym otwarciu Szkoły Powszechnej nr 4 im. Michała Grażynskiego, już 4 września1937 roku 12 klas rozpoczęło lekcje. Pierwszym kierownikiem nowej placówki został p. Fryderyk Stebel.
 2 sierpnia 1948 roku szkoła podstawowa kierowana przez Józefa Bogacza została, decyzją Kuratorium Okręgu Szkolnego,, przemianowana na szkołę ogólnokształcącą stopnia podstawowego i licealnego”. Dyrektorem został Wiktor Brzezina. Pierwszy egzamin dojrzałości przeprowadzono w maju 1951 roku. Świadectwa maturalne otrzymało 31 absolwentów, wśród nich późniejszy kompozytor, muzyk i pedagog – Henryk Mikołaj Górecki. 18 marca 1960 roku rozpoczęły się uroczystości nadania szkole imienia gen. Karola Świerczewskiego. Ważną datą w historii placówki jest 24 czerwca 1965 roku. Wtedy to od liceum ogólnokształcącego oddzielona została szkoła podstawowa. 2 lata później otwarto Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych, które działało do 31 sierpnia 1993 roku. W czerwcu 1975 roku, w wyniku reformy administracyjnej kraju, Rydułtowy utraciły prawa miejskie i stały się dzielnicą Wodzisławia Śląskiego. Szkoła otrzymała nową numerację – II Liceum Ogólnokształcące w Wodzisławiu Śląskim. W latach osiemdziesiątych miały miejsce kolejne ważne wydarzenia i zmiany organizacyjne: rozpoczyna się remont kapitalny szkoły (styczeń 1987), utworzona zostaje pracownia komputerowa (wrzesień 1988). W marcu 1991 roku liceum przestaje nosić imię Karola Świerczewskiego.
Ostatnie 20 lat...
        
Lata dziewięćdziesiąte to dla oświaty – w tym i naszej szkoły – czas znaczących zmian. W roku szkolnym 1994/1995 zorganizowano drugą pracownię komputerową, podpisano umowę o współpracy z Gimnazjum w Orlowej, kontynuowaną do dzisiaj. Dobudowano szyb windy dla niepełnosprawnych uczniów oraz nowe wejście do szkoły, a  w roku szkolnym 2002/2003 powstała nowoczesna pracownia komputerowa. W maju 2005 roku w szkole po raz pierwszy przeprowadzono nową maturę. W czerwcu 2007 roku nastąpiło uroczyste otwarcie nowej części szkoły, w której mieści się pracownia multimedialna oraz biblioteka z czytelnią. W kwietniu 2008 roku – pięć lat temu - Rada Powiatu podjęła uchwałę o nadaniu szkole imienia Noblistów Polskich.

Dzień dzisiejszy szkoły...              
 
W roku  2004/2005 szkoła przystąpiła do realizacji programu Sokrates – Comenius. Współpracowaliśmy m.in. z Portugalią, Węgrami, Włochami, Turcją.
W latach 2009 – 2011 uczestniczyliśmy w wielostronnym programie Comenius – uczenie się przez całe życie, w którym partnerami były szkoły z Izmiru (Turcja), Lorch (Niemcy), Bratysławy (Słowacja) oraz Palestriny (Włochy). Był to projekt o charakterze ekologicznym, podejmujący aspekty zastępowania tradycyjnych źródeł energii źródłami energii odnawialnej.
Od 2012 roku nasza szkoła realizuje projekt, tym razem o charakterze kulturowym, pt.: „Wyobraźnia nie ma granic - wszyscy żyjemy w żółtej łodzi podwodnej… czemu by nie pomalować jej na niebiesko?...” Projekt będzie trwał do sierpnia 2014 roku i realizowany jest z partnerami z Turcji, Grecji, Włoch i Bułgarii. Tym razem jesteśmy jego koordynatorem!

Do tradycji naszej szkoły należy także dwustronna współpraca ze szkołami w Niemczech. Dzięki wsparciu fundacji Polsko – Niemieckiej Wymiany Młodzieży w Warszawie w roku 2009 miała miejsce wymiana ze szkołą w Lorch, a w 2012 – ze szkołą w Hamburgu.

Liceum Ogólnokształcące im. Noblistów Polskich w Rydułtowach zostało również zakwalifikowane do programu ASYSTENTURA COMENIUSA. W 2012 roku gościła u nas Hannah Cesarz z Berlina. Realizujemy także drugą turę programu Comenius Wyjazdy Indywidualne z Liceum we Włoskiej Palestrinie oraz wymianę ze szkołą w Finlandii. Do międzynarodowej działalności szkoły należy realizacja programu eTwinning, za który zostaliśmy uhonorowani Krajową Nagroda Jakości. Uczestniczyliśmy w programie Mobilność Szkolnej Kadry Edukacyjnej na Malcie.
 
Do kalendarza imprez kulturalnych nie tylko szkoły, ale również miasta i powiatu na stałe wszedł festiwal „Niezapominajka”. Główną nagrodą festiwalu są warsztaty wokalne prowadzone przez Elżbietę Zapendowską. Prowadzone są działania wolontaryjne we współpracy z Hospicjum „Cordis” w Mysłowicach. W szkole działają  prężnie: koła sportowe, koło teatralne, Spółdzielnia Uczniowska ( powstała w 1957 roku, jedna z najstarszych w kraju!). Od 2000 roku działa  kółko muzyczne Gimpel Band, które ma na swoim koncie bardzo wiele występów, również w miejskich uroczystościach i koncertach charytatywnych. Zapewnia oprawę muzyczną imprez organizowanych przez Towarzystwo Miłośników Rydułtów.

W grudniu 2011r. ZSP nr I był współorganizatorem uroczystości poświęconych obchodom pierwszej rocznicy śmierci śp. Henryka Mikołaja Góreckiego, naszego wybitnego absolwenta. (połączonej z odsłonięciem pamiątkowej tablicy).
Od roku szkolnego 2012/2013 wprowadzono w naszym liceum dodatkową ofertę w zakresie nauczania w postaci trzech innowacji programowych.
Innowacja pedagogiczna z zakresu wiedzy o kulturze ( animator kultury) przygotowuje uczniów do wyboru studiów na takich kierunkach, jak: ekonomia, psychologia, pedagogika, kulturoznawstwo, historia sztuki, czy filologia polska.
Innowacja programowo-organizacyjna z zakresu ratownictwa medycznego i  pożarnictwa  uwzględnia rozszerzenia z biologii, chemii i fizyki.

Innowacja „Edukacja policyjna” zakłada  zajęcia praktyczne, fizyczne i  ruchowe (np. szkolenie strzeleckie, techniki samoobrony, atletyka terenowa). To otwiera z kolei możliwości dalszego kształcenia w szkołach wyższych na takich kierunkach, jak np. prawo, politologia, ekonomia czy stosunki międzynarodowe. Realizujemy również trzy innowacje pedagogiczne z języka angielskiego z zakresu biznesu, ekologii i kultury anglosaskiej.

Postanowiliśmy poszerzyć horyzonty mentalne naszych uczniów poprzez kontynuacje bądź nawiązanie współpracy z uczelniami wyższymi. Naszym partnerem w dziedzinie chemii od lat jest Wydział Chemii Uniwersytetu Opolskiego w Opolu. Nawiązaliśmy kontakty w zakresie szeroko pojętej humanistyki z dwoma ośrodkami Uniwersytetu Śląskiego: Ośrodkiem Dydaktycznym w Rybniku oraz Wydziałem Etnologii i Nauk o Edukacji UŚ w Cieszynie. Horyzonty matematyczno-fizyczno-informatyczne pozwala nam poszerzać Centrum Kształcenia Inżynierów Politechniki Śląskiej w Rybniku  zaś aspekty socjologiczne i te związane z kulturą fizyczną Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu. Współpraca z uczelniami polega przede wszystkim na wykładach, warsztatach, laboratoriach, licznych praktykach studenckich. Nieoceniony okazał się program realizowany z Uniwersytetem Śląskim „Partnerzy w Nauce” realizowany w latach 2009-2012 dzięki któremu uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach, wycieczkach naukowych, warsztatach, seminariach, a sama szkoła wzbogaciła się o liczne pomoce naukowe. Oprócz uczelni współpracujemy również z krakowskim oddziałem  Instytutu Goethego.  

Szkoła na Skalnej  to również infrastruktura. W minionych pięciu latach przeprowadzono remont pomieszczeń sanitarnych przy sali gimnastycznej. Zmodernizowano szatnie zastępując boksy szafkami. Zaadaptowano na potrzeby socjalne uczniów pomieszczenie obok szatni (szafki kuchenne, zlew, mini-biblioteczka). Odmalowano wszystkie korytarze szkoły zmieniając lamperie z okładzinowej na tynk żywiczny.  Przystosowano pomieszczenie za szatnią na siłownię, którą wyposażono ze środków rady rodziców. Zmieniono pokrycie dachu na budynku głównym i aneksie biblioteczno-multimedialnym. Odmalowano i zmodernizowano wiele sal lekcyjnych, salę gimnastyczną wraz z zapleczem, scenę, pomieszczenia sekretariatu i dyrekcji. Stworzono nową pracownię językową i salę terapeutyczną. Wymieniono drzwi sali gimnastycznej i korytarza parteru na aluminiowe. Wyremontowano zewnętrzne schody przy sali gimnastycznej. W 2013 roku wykonano generalną przebudowę odwodnienia całego gmachu szkoły oraz odnowiono wejście do szkoły.
Wśród ważnych wydarzeń, na które warto zwrócić uwagę w mijającym pięcioleciu są  miedzy innymi te, które odbywają się cykliczne. Do tej grupy należą: Wieczór Kolęd Międzynarodowych, Dni Promocji Zdrowia, Dni Otwarte,  Górski Rajd Pieszy Klas Pierwszych, Powiatowy Turniej Tenisa Stołowego, Święto szkoły czy spotkania z Wybitnymi Absolwentami Skalnej, w ramach których odwiedzili nas między innymi ks. prof. Jerzy Szymik, pani Burmistrz Rydułtów – Kornelia Newy, prof. Jan Pośpiech czy członek Europejskiego Trybunału Obrachunkowego Augustyn Kubik. Uczciliśmy również pamięć naszych zacnych absolwentów, którzy już od nas odeszli, odsłaniając tablicę pamięci wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego i nadając klasie matematycznej imię prof. Józefa Dudka. Na uwagę zasługuje pierwsza w historii szkoły wizyta amerykańskiego konsula pana Jonathana Coehlera. Wśród najrozmaitszych sukcesów sportowych, artystycznych i naukowych na uwagę zasługuje wyróżnienie naszego ucznia w jednej z najtrudniejszych olimpiad przedmiotowych - XX Olimpiadzie Informatycznej.

Życzymy sobie, aby kolejne lata Liceum na Skalnej były równie udane, szczęśliwe i pełne pracy, by szkoła, która od wielu pokoleń jest nie tylko dla rydułtowian prawdziwą „Alma Mater”  była powodem ich dumy i troski. Ksiądz profesor Jerzy Szymik wspominając czas swojej nauki w rydułtowskim Gimplu przypomniał powiedzenie swoich profesorów: „Mów na wysokości tej górki!” i tego będziemy się trzymać. Tablica zaś niech będzie pamiątką naszych starań, pracy i miłości – osadzona na skale, która pozwala przetrwać burze, będzie symbolem naszych wartości i dumy!

Dyrektor Piotr Skowronek zaprosił do przecięcia wstęgi i odsłonięcia tablicy umocowanej  na granitowej skale(co ma swoją symboliczna wymowę) Panią Burmistrz Miasta Rydułtowy-Kornelię Newy, Członka Zarządu Powiatu Wodzisławskiego –Pana Zbigniewa Seemanna, Panią Dyrektor Delegatury Rybnickiej Kuratorium Oświaty w Katowicach – Marię Lipińską i jednego z najstarszych nauczycieli szkoły – Pana Leona Absalona. Ksiądz dziekan, Konrad Opitek poświęcił tablicę pamiątkową ku czci i chwale Pana Boga i ludzi, którzy przyczynili się do szkolnego jubileuszu. Dalsza część uroczystości odbyła się w murach szkoły, w największym pomieszczeniu, jakie posiada. Jest to aula przerobiona na salę gimnastyczną. Jeśli miałoby się spełnić jakieś życzenie na urodziny szkoły to najbardziej potrzebna jest właściwie sala. Tymczasem program w części artystycznej zaczął się od występu naszej absolwentki Anny Wieczorek, która zagrała utwory na skrzypce. Rozrzewniła Gości piękną muzyką „nastroiła” klimat do wręczenia tegorocznym maturzystom świadectw ukończenia liceum. Przybyli wszyscy „piękni dwudziestoletni”, „biało-czerwoni”, albo w granacie, poważni ale trochę zaskoczeni, że to się dzieje „już”. Szkoła hołubi wszystkich Wychowanków, wyróżnia prymusów i zaanagażowanych w różne formy działalności pozalekcyjnej. Oprócz świadectw, wręczono dyplomy i książkowe nagrody. Uhonorowano też Rodziców uczniów, którzy na różne sposoby ze szkołą współpracowali. Zakończenie roku szkolnego 2012/2013 dla maturzystów przypadło w Roku Juliana Tuwima. Nie dało się pominąć Poety tak sympatycznie „szkolnego”, co potwierdził w odbiorze program artystyczny pt. „Z Tuwimem”, zarazem sposób na uczniowską konferansjerkę. Jest sztuką poprzez zabawne teksty nie zniżyć poziomu a utrzymać zarazem odświętny i miły nastrój. Ta sztuka udała się paniom: Krystynie Osińskiej-Francuz i Katarzynie Konofał, opracowały scenariusz i powierzyły do odegrania uczniom, spośród których można wybierać, bo w szkole jest wiele „młodych talentów”. Miłosz wywołał „Tuwimem” jednego z wychowawców trzecich klas. Słowami „Sterczy w ścianie taki pstryczek-elektryczek. Jak tym pstryczkiem zrobić pstryk, to się widno robi w mig!” zapowiedział tzw. „mowę wychowawców”. Maria Firut przygotowała „trzy lekcje” do zapamiętania przez Młodych, którzy opuszczają Skalną. Lekcja pierwsza: film Krzysztofa Kieślowskiego pt. „Czerwony”, żeby wiedzieć, że właściwą postawą wobec istnienia jest szacunek, dlatego nie można zostawić bez pomocy ani potrąconego psa ani staruszki. Lekcja druga: wiersz Czesława Miłosz „O aniołach”, żeby wiedzieć, że „Jutro dzień, jeszcze jeden …” należy zrobić co  można, co trzeba. Byle nikogo nie skrzywdzić. Lekcja trzecia: obraz Perugina „Apollo i Marsjasz”, żeby wiedzieć, że nie wolno drugiego zwalczać. Każdy ma swoją rację, drugiego trzeba słuchać. Przemówienie wychowawcy, młodszego kolegi – ucznia drugiej klasy, przedstawiciela rodziców i dyrektora szkoły jest tradycją uroczystości. Odmianę stanowią wystąpienia Gości, ale zanim oddamy Im głos przypomnijmy sobie frazę z przemówienie dyrektora Piotra Skowronka: „Pamiętam Was wszystkich szlachetni Profesorowie i jestem pewien, że wy w swoich sercach pamiętacie każdego swojego ucznia. I kiedy zamkniecie oczy, pod powiekami kręci się film z waszego szkolnego życia. Pragnę w tym miejscu i chwili złożyć Wam hołd w imieniu tych wszystkich, którzy ukończyli rydułtowski „Gimpel”, wybrali Alma Mater na Skalnej. Dziękuję zarządzającym szkołą sześciu dyrektorom, z których jest wśród nas Pan Ryszard Zapał. To trudna i odpowiedzialna sztuka – doświadczam tego na własnej skórze. Dziękuję pracownikom administracji i obsługi. Niech ich symbolem będzie bliska mojemu sercu Irena Brzezińska, Pani Cesia czy Weronika Chowaniec – pracownikom z takim poświęceniem i zaangażowaniem życzyłbym każdej szkole. Dziękuję Wam i nisko się kłaniam!”. Dyrektor Piotr Skowronek nie pomija żadnej okazji do podziękowania ludziom za dobrą pracę, dobrą atmosferę do pracy, dobre relacje między ludźmi. To „dobre” wytwarza atmosferę, którą w szkole chwalą wszyscy: nauczyciele, uczniowie, rodzice… . Program uroczystości zbliża się do ostatnich, ale równie ważnych punktów. Przedostatni – wręczenie statuetek Przyjaciołom Szkoły. Nominowani do tytułu , a obecni na uroczystości przyjęli statuetkę z radością i wzruszeniem, czując, że są nie tylko honorowymi , ale prawdziwymi  przyjaciółmi „Skalnej”. Odczucie  to znalazło wyraz i potwierdzenie w mowach zaproszonych Gości, z których Każdy  wypowiedział osobistą refleksję. Pani Burmistrz Miasta Rydułtowy Kornelia Newy jak zawsze z uczuciem podkreślała niezbędność szkoły w miejscu, w którym nieprzerwanie istnieje od 75 lat,  w czasie, który pozwolił uzyskać pewność, że utrzymuje ona właściwy poziom nauczania i wychowania kolejnych pokoleń z Jej dziećmi a nawet wnukami włącznie!

Pan Poseł na Sejm Rzeczpospolitej Polskiej Ryszard Zawadzki nie krył swojego pozytywnego wrażenia, którego dostarczyło Mu bogactwo doświadczeń ostatnich tylko lat działalności szkoły, zarówno  w dziedzinie rozwoju dydaktycznej, co najważniejsze jak i w sferze rozwoju infrastruktury.

Pani Dyrektor Delegatury Rybnickiej Kuratorium Oświaty w Katowicach – Maria Lipińska podkreśliła, że w odróżnieniu od swoich poprzedników, nie jest ze szkołą związana emocjonalnie, że dopiero ją poznała, ale ma uznanie dla wysiłku całych pokoleń , które miały serce do tej szkoły. Liceum w Rydułtowach odwdzięcza się dążeniem do bycia szkołą, która jest godna zaufania rodziców oddających do niej swoje dzieci. Dobrym słowom zdawało się nie być końca, życzenia przyjęliśmy z wiarą , że się spełnią. Choć nie wszystkie od ludzi „na Skalnej” zależą. Najważniejsi są uczniowie „bez nich nie ma szkoły”,(cytat z Gombrowicza całkiem poważnie), dlatego chcemy uruchomić od września 2013 roku klasy o profilach: policyjnym, ratownictwa medycznego i pożarnictwa, medialno-kulturoznawczym. We wszystkich oddziałach będą odbywać się zajęcia dodatkowe na bazie już sprawdzonych innowacji pedagogicznych „Jutro dzień?, jeszcze jeden. Zrób co możesz”, liceum na Skalnej otworzy swoje drzwi dla chcących ją poznać absolwentów gimnazjum. Żeby mogli zajrzeć do środka i…
Dziękujemy raz jeszcze naszym Gościom, bez nich nasze jubileuszowe obchody nie byłyby tak uroczyste, dziękujemy wszystkim, którzy w nas wierzą i dobrze nam życzą.

Maria Firut

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202516:58

Narada koordynacyjna w sprawie prognozowanych nawalnych opadów

Narada koordynacyjna w sprawie prognozowanych nawalnych opadów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach
Reklama
Kultura i Edukacja25 kwietnia 202512:08

Powiatowe szkoły żegnają tegorocznych abiturientów

Powiatowe szkoły żegnają tegorocznych abiturientów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności24 kwietnia 202510:54

Bezpieczny cyklista. Podsumowanie policyjnych działań

Bezpieczny cyklista. Podsumowanie policyjnych działań - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Aktualności24 kwietnia 202511:12

To już pewne! W Powiecie Wodzisławskim powstanie trzecie Branżowe Centrum Umiejętności [WIDEO]

To już pewne! W Powiecie Wodzisławskim powstanie trzecie Branżowe Centrum Umiejętności [WIDEO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Powiat:

W środę, 23 kwietnia w wodzisławskim starostwie podpisana została umowa partnerska pomiędzy Powiatem Wodzisławskim a Polską Izbą Motoryzacji. Celem jest realizacja projektu „Branżowe Centrum Umiejętności w Dziedzinie Diagnostyka i Naprawa Pojazdów w Pszowie”, które będzie funkcjonować przy Zespole Szkół Ponadpodstawowych w Pszowie. Inicjatywa realizowana jest w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Reklama
Reklama
Sport25 kwietnia 202514:21

Weekendowy Niezbędnik Kibica

Weekendowy Niezbędnik Kibica - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Nadchodzący weekend po raz kolejny wypełniony będzie piłkarskimi emocjami. Rozegrane zostaną mecze na szczeblu od II ligi do C klasy Podokręgów Racibórz i Rybnik.

(greh)
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.