Reklama

Najnowsze wiadomości

Sport22 sierpnia 202410:11

Rajd Śląska. Najlepsze załogi Europy zmierzą się w Jastrzębiu-Zdroju

Rajd Śląska. Najlepsze załogi Europy zmierzą się w Jastrzębiu-Zdroju - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Rajd Śląska po raz pierwszy w mistrzostwach Europy (FIA ERC). Trzy dni rajdowej rywalizacji w województwie śląskim (11-13 października). 12 października rajdowcy dwukrotnie pokonają odcinek w Jastrzębiu Zdroju. Widowiskowe ściganie w centrum Katowic i wokół Stadionu Śląskiego. Kajetan Kajetanowicz wśród gwiazd. Wystąpi europejska czołówka, mistrzowie Polski i zawodnicy z WRC.

Od rywalizacji w Jastrzębiu-Zdroju rozpocznie się drugi dzień Rajdu Śląska. Wyniki zawodów zdecydują o tym kto zostanie mistrzem Europy, a także wyłonią mistrzów kraju. W Rajdzie Śląska – finałowej rundzie FIA ERC i RSMP – zmierzą się najlepsze załogi z całego kontynentu i zawodnicy znani z mistrzostw świata. Sportowe i motoryzacyjne widowisko, jakiego w województwie śląskim jeszcze nie było, zaplanowano na weekend 11-13 października. Znamy już szczegółowy program imprezy i wszystkie miejscowości, w których zawodnicy będą się ścigać. Gdzie, kiedy i kogo będzie można zobaczyć?

W harmonogramie rajdu znalazło się czternaście widowiskowych odcinków specjalnych, z których dwa mają charakter superoesów rozgrywanych w centrum Katowic oraz na błoniach Stadionu Śląskiego. Pozostałe zostały wytyczone na asfaltowych drogach w powiatach cieszyńskim, bielskim i w Jastrzębiu-Zdroju, do którego rajdowcy przyjadą w sobotę, 12 października.

Program tegorocznej edycji to trzy dni pełne rajdowych i sportowych emocji. Awans do mistrzostw Starego Kontynentu oznacza, że łączny dystans odcinków specjalnych będzie najdłuższy w historii imprezy i wyniesie ponad 180 kilometrów. Co więcej, cała trzydniowa rywalizacja będzie transmitowana na żywo przez telewizje z całego świata, a także platformę Rally.TV, zapewniając regionowi globalną promocję. Partnerem Głównym Rajdu Śląska jest Województwo Śląskie, a honorowym patronatem imprezę objął Wojciech Saługa – marszałek Województwa Śląskiego.

Piątek, 11 października – rozgrzewka w Zabrzu, otwarcie w Katowicach

Rywalizacja w rundach FIA ERC rozpoczyna się od odcinka kwalifikacyjnego. Jego wyniki decydują o kolejności, w jakiej czołowe załogi będą ruszać do pierwszego etapu zawodów, która może mieć kluczowe znaczenie np. na mokrej nawierzchni.

Partnerem strategicznym Rajdu Śląska jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia i właśnie od pierwszego w Polsce związku metropolitarnego swoją nazwę wziął odcinek kwalifikacyjny GZM. Próbę o długości 3,05 km wytyczono w Zabrzu-Mikulczycach. Na piątek, 11 października, od godz. 8:30 zaplanowano przejazdy treningowe, a decydujące starcie – na 11:31. Następnie, od godz. 13:00, na trasie próby GZM zaplanowano odcinek testowy dla załóg, które nie brały udziału w kwalifikacjach.

Kolejną okazją do zobaczenia wszystkich samochodów rajdowych i krótkiej rozmowy z zawodnikami będzie uroczysty start rajdu na ulicy Dworcowej w Katowicach. Ceremonia rozpocznie się w piątek o godz. 18.

Partnerem wydarzenia jest Miasto Katowice, więc kibiców w piątek czeka jeszcze kolejna atrakcja w stolicy województwa. Nieco ponad dwie godziny po ceremonii startu, w okolicach katowickiego Spodka rozpocznie się odcinek specjalny Katowice (1,85 km). Od godziny 20:05 widzów czeka spektakularne ściganie na zamkniętych i zabezpieczonych ulicach miasta.

Sobota, 12 października – sportowe wyzwanie na południu regionu

W sobotę rywalizacja przeniesie się na sprawdzone i doceniane przez zawodników trasy na południu województwa. Po wyjeździe z porannego serwisu na Stadionie Śląskim zawodnicy pojadą do Jastrzębia-Zdroju, by tam zmierzyć się na odcinku specjalnym o długości 17,04 km (start o 9:00). Kolejny w programie jest OS Ochaby w gminie Skoczów (10,8 km, od 10:00), a sekcję zakończy starcie w gminie Jasienica, gdzie wyznaczono blisko 20-kilometrową próbę (19,78 km, od 11:00). Po trzech oesach zawodnicy wrócą do serwisu w Chorzowie, gdzie będzie 30-minut na naprawę ew. usterek, poprawienie ustawień samochodu czy też wybranie innego rodzaju opon. Po przerwie załogi ponownie pokonają trzy wspomniane odcinki. Popołudniowe przejazdy będą się rozpoczynać odpowiednio o 15:15, 16:15 i 17:15.

Współorganizatorem Rajdu Śląska jest Stadion Śląski, dzięki czemu na tym wielofunkcyjnym obiekcie zlokalizowana będzie nie tylko baza rajdu i park serwisowy, lecz także jeden z odcinków specjalnych. Sobotni etap zakończy widowisko na błoniach „Kotła Czarownic”, gdzie wytyczono lubiany przez kibiców oes o długości 1,5 km. Start tej próby zaplanowano na godzinę 19:30.

Niedziela, 13 października – nowości i sprawdzone próby

Harmonogram finałowego etapu Rajdu Śląska składa się z trzech odcinków specjalnych. Każdy z nich będzie pokonywany dwukrotnie. Niedzielną rywalizację otworzy próba w Marklowicach Górnych (11,46 km, od 8:55 i 13:10) – odcinek specjalny niewykorzystywany nigdy wcześniej w Rajdzie Śląska. Następnie uczestnicy zaprezentują kibicom swoje możliwości podczas oesu Hażlach (17,45 km, od 9:55 i 14:10). Na zakończenie pętli zaplanowano OS Województwo Śląskie (11,87 km, od 11:05 i 16:05), zlokalizowany w Kiczycach. Drugi przejazd tej próby będzie rozegrany jako Power Stage, a więc dodatkowo punktowana próba, na której pięć najszybszych załóg zdobywa kolejne punkty do klasyfikacji krajowego i europejskiego czempionatu.

Ceremonię zakończenia zawodów i wręczenie pucharów zaplanowano na 18:30 na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Rajd Śląska w najstarszym rajdowym cyklu świata

Siedem lat po pierwszej edycji Rajd Śląska awansował do rajdowych mistrzostw Europy – najstarszego rajdowego cyklu na świecie. Po raz pierwszy przeprowadzono je w 1953 roku. W ponad 70-letniej historii czempionatu zapisało się wiele polskich rajdów. Najwięcej razy – ponad 50 – częścią mistrzostw Europy był Rajd Polski, czyli druga – po Rajdzie Monte Carlo – najstarsza impreza na świecie.

Puchary za zdobycie tytułu mistrzów Europy trafiały również w ręce zawodników z województwa śląskiego. Zdobywali je urodzony w Dąbrowie Górniczej Sobiesław Zasada i pochodzący z Ustronia Kajetan Kajetanowicz, który w tegorocznym Rajdzie Śląska będzie pełnił wyjątkową rolę.

Organizatorzy Rajdu Śląska – zawodów organizowanych przy strategicznym wsparciu województwa śląskiego – zapracowali na wyróżnienie, jakim jest włączenie imprezy do kalendarza FIA ERC – drugiego najważniejszego cyklu na świecie. W tym roku Rajd Śląska znalazł się w elitarnym gronie ośmiu najważniejszych rajdów w Europie, jako finałowa, decydująca runda.

Gwiazdorska obsada i mistrz Europy z Ustronia

Odcinki specjalne to nie wszystko. Organizatorzy Rajdu Śląska – Fundacja Automobilistów – przygotowują również liczne, dodatkowe atrakcje dla kibiców. Podobnie jak w poprzednich latach impreza nie będzie biletowana – wszystkie odcinki specjalne będzie można zobaczyć za darmo.

Wysoki poziom widowiska zagwarantują najlepsze rajdowe załogi Europy. W gronie uczestników FIA ERC są też zawodnicy znani ze startów samochodami WRC w mistrzostwach świata, np. Oliver Solberg, Hayden Paddon (obrońca mistrzowskiego tytułu) czy Mads Ostberg. Polscy kibice będą trzymać kciuki m.in. za Mikołaja Marczyka, dwukrotnego mistrza Polski i triumfatora Rajdu Śląska.

Kibice, jak zawsze w Rajdzie Śląska, mogą liczyć na ciekawą i zróżnicowaną stawkę zawodników i rajdówek, bowiem zawody będą również rundą mistrzostw Polski (RSMP), w tym także historycznych (Millers Oils RSMP) oraz Rajdowych Mistrzostw Południa – cyklu rajdów okręgowych.

Nie lada atrakcją dla kibiców będzie występ Kajetana Kajetanowicza – czterokrotnego mistrza Polski, trzykrotnego triumfatora mistrzostw Europy oraz zwycięzcę kategorii WRC2 Challenger w mistrzostwach świata. Kajetanowicz i jego pilot Maciej Szczepaniak nie będą jednak rywalizować ze stawką uczestników mistrzostw Europy. Kajetanowicz i Szczepaniak przyjęli zaproszenie organizatora i wsiądą do Skody Fabii RS Rally2 – wyczynowej konstrukcji, którą startują w rundach WRC, by pełnić rolę załogi samochodu funkcyjnego, tzw. zerówki. Ich odpowiedzialne zadanie polega na pokonywaniu trasy w szybkim tempie, bezpośrednio przed zawodnikami, by potwierdzić, że odcinki specjalne są gotowe na zaciętą rywalizację, która – wszystko na to wskazuje – rozstrzygnie losy tytułu rajdowego mistrza Europy 2024. Wiemy już także, że wyniki Rajdu Śląska – podobnie jak w ubiegłym roku – zdecydują o tym, kto w tym sezonie zostanie mistrzem Polski.

Program Rajdu Śląska 2024:

Piątek, 11 października

• 8:30 – 11:00 – odcinek testowy: GZM (Zabrze Mikulczyce, 3,05 km)
• 11:31 – odcinek kwalifikacyjny GZM (Zabrze Mikulczyce, 3,05 km)
• 13:00 – odcinek testowy GZM (Zabrze Mikulczyce, 3,05 km)
• 18:00 – uroczyste rozpoczęcie zawodów (ul. Dworcowa, Katowice)
• 20:05 – OS 1: Katowice (1,85 km)

Sobota, 12 października (7 odcinków specjalnych, łącznie 96,74 km)

• 7:20 – serwis A: 15 min (Stadion Śląski, Chorzów)
• 9:00 – OS 2: Jastrzębie Zdrój (17,04 km)
• 10:00 – OS 3: Ochaby (10,8 km)
• 11:00 – OS 4: Gmina Jasienica (19,78 km)
• 13:20 – serwis B: 30 min (Stadion Śląski, Chorzów)
• 15:15 – OS 5: Jastrzębie Zdrój (17,04 km)
• 16:15 – OS 6: Ochaby (10,8 km)
• 17:15 – OS 7: Gmina Jasienica (19,78 km)
• 19:30 – OS 8: Stadion Śląski (1,5 km)
• 19:50 – serwis C: 45 min (Stadion Śląski, Chorzów)

Niedziela, 13 października (7 odcinków specjalnych, łącznie 81,56 km)

• 7:20 – serwis D: 15 min (Stadion Śląski, Chorzów)
• 8:55 – OS 9: Marklowice Górne (11,46 km)
• 9:55 – OS 10: Hażlach (17,45 km)
• 11:05 – OS 11: Województwo Śląskie (Kiczyce, 11,87 km)
• 12:40 – strefa zmiany opon: 15 min (Carbonarium Moszczenica)
• 13:10 – OS 9: Marklowice Górne (11,46 km)
• 14:10 – OS 10: Hażlach (17,45 km)
• 16:05 – OS 11: Województwo Śląskie – Power Stage (Kiczyce, 11,87 km)
• 18:30 – zakończenie rajdu (Stadion Śląski, Chorzów)

Rajdowe Mistrzostwa Europy (FIA ERC) – informacje:

To najstarszy rajdowy cykl na świecie i druga najważniejsza, po WRC, seria w tej dyscyplinie. W tym roku rozpoczął się 72. już sezon Rajdowych Mistrzostw Europy. Pierwszy przeprowadzono w 1953 roku. Przez lata wiele polskich rajdów było zaliczanych do kalendarza tych prestiżowych rozgrywek, na czele z Rajdem Polski, czyli drugą – po Rajdzie Monte Carlo – najstarszą imprezą na świecie.

Sukcesy w mistrzostwach Europy odnosili również Polacy. Po trzy tytuły na swoim koncie mają kierowcy pochodzący z województwa Śląskiego – urodzony w Dąbrowie Górniczej Sobiesław Zasada i pochodzący z Ustronia Kajetan Kajetanowicz.

Kalendarz tegorocznej odsłony mistrzostw Europy tworzy osiem rund:

• Rajd Węgier (12-14 kwietnia, szuter)
• Rajd Wysp Kanaryjskich (2-4 maja, asfalt)
• Królewski Rajd Skandynawii (Szwecja, 13-15 czerwca, szuter)
• Rajd Estonii (5-7 lipca, szuter)
• Rajd di Roma Capitale (Włochy, 26-28 lipca, asfalt)
• Rajd Barum (Czechy, 16-18 sierpnia, asfalt)
• Rajd Ceredigion (Wielka Brytania, 30 sierpnia – 1 września, asfalt)
• Rajd Śląska (11-13 października, asfalt)

Rajd Śląska – informacje:

Pierwsza edycja Rajdu Śląska odbyła się w 2017 roku, od razu w randze rundy mistrzostw Polski – najważniejszej serii rajdowej w naszym kraju. W kolejnych latach impreza była sukcesywnie rozwijana – do stawki uczestników dołączyli zawodnicy w historycznych rajdówkach, Rajd Śląska wyłaniał nowych mistrzów Polski i zorganizowano spektakularne show – odcinek specjalny w centrum Katowic. W 2023 roku zawody zyskały międzynarodową rangę, stając się częścią rajdowego pucharu Europy. Zyskały także uznanie Światowej Federacji Samochodowej (FIA) oraz promotora mistrzostw Europy, którego efektem jest awans Rajdu Śląska do Rajdowych Mistrzostw Europy (FIA ERC) – drugiego najważniejszego cyklu na świecie.

Honorowy patronat nad zawodami objął Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego.

Partnerem głównym Rajdu Śląska jest Województwo Śląskie.

Partnerem strategicznym Rajdu Śląska jest Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Partnerem wydarzenia jest miasto Katowice.

Wszystkie informacje dotyczące Rajdu Śląska znajdują się na stronie www.rajdslaska.pl, Facebooku @rajdslaska, Instagramie @rajd_slaska i Twitterze @RajdSlaska.

Autor: mat. prasowy, fot. Maciej Niechwiadowicz, redakcja@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany

Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Reklama
Aktualności31 sierpnia 202413:06

2 września bezpłatne przejazdy dla uczniów

2 września bezpłatne przejazdy dla uczniów - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności31 sierpnia 202411:07

Od 1 września szykują się zmiany w wodzisławskim magistracie

Od 1 września szykują się zmiany w wodzisławskim magistracie - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Latający obiektyw
Kultura i Edukacja31 sierpnia 202411:25

Wodzisławskie placówki oświatowe gotowe do rozpoczęcia nowego roku szkolnego

Wodzisławskie placówki oświatowe gotowe do rozpoczęcia nowego roku szkolnego - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
wodzislaw-slaski.pl, fot. Natalia Maciejek/UM
Reklama
Kultura i Edukacja31 sierpnia 202411:15

O szkolnictwie zawodowym i rynku pracy w międzynarodowym gronie [FOTO]

O szkolnictwie zawodowym i rynku pracy w międzynarodowym gronie [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Sport1 września 202420:24

Sportowe podsumowanie weekendu

Sportowe podsumowanie weekendu - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

AKTUALIZACJA. Za nami kolejny weekend pełen piłkarskich emocji. W regionie zagrały zespoły od III ligi do C klasy.

(greh)
Reklama
Kultura i Edukacja1 września 202409:23

Spotkanie i warta honorowa przy pomniku rozstrzelanych godowian [FOTO]

Spotkanie i warta honorowa przy pomniku rozstrzelanych godowian [FOTO] - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Godów:

Każdego roku w dniu 28 sierpnia przy dawnym dworcu kolejowym spotykają się mieszkańcy gminy, by oddać hołd powstańcom pochodzącym z miejscowości gminy Godów. Data ta nie jest przypadkowa. To właśnie w tym dniu, 105 lat temu, żołnierze niemieckiego Grenzschutzu rozstrzelali trzech godowskich powstańców - Franciszka Burdzika, Karola Wodeckiego i Józefa Zieleckiego.

UG Godów
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.