Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes11 września 201508:42

Poręczenie kredytu to wyrok. Dwa razy zastanów się zanim podpiszesz umowę

Poręczenie kredytu to wyrok. Dwa razy zastanów się zanim podpiszesz umowę  - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

Ktoś z rodziny poprosił cię o poręcznie kredytu? Dla wielu Polaków to wyrok na domowym budżecie, bo jeśli pierwszy kredytobiorca straci pracę, kolejnymi ratami bank obciąży właśnie ciebie. W razie konieczności, do gry wejdzie komornik i zajmie majątek. Jeśli nie musisz, nie poręczaj kredytu nawet rodzinie.

Poręczenie jest wygodnym, powszechnie akceptowanym i zarazem podstawowym zabezpieczeniem kredytu. Bank może zasugerować ustanowienie dodatkowego kredytobiorcy szczególnie wtedy, jeśli twoja zdolność kredytowa pozostawia wiele do życzenia lub starasz się o finansowanie przedmiotu o wyższej wartości, na którym nie można ustanowić hipoteki. 

Bank zbada, czy masz satysfakcjonującą zdolność kredytową Składając swój podpis na umowie, gwarantujesz bankowi ochronę na wypadek, gdyby pierwszy, właściwy kredytobiorca stracił płynność, np. z tytułu choroby, utraty pracy lub innych okoliczności * losowych. 

* Zakładamy, że kredyt poręczasz rodzinie, a nie znajomemu, który mógłby celowo wstrzymać płatności ratalne na rzecz banku. 

Zanim jednak bank złoży ci w ręce komplet dokumentów, przejdziesz standardowy proces badania twojej zdolności kredytowej. Bank sprawdzi wpisy w rejestrach BIK, BIG i innych, czy do tej pory nie zalegałeś z innymi płatnościami, poprosi cię o udokumentowanie swoich dochodów itd. 

Poręczasz kredyt rodzinie = rezygnujesz z kredytu dla siebie.

Musisz wiedzieć, że poręczając kredyt - każdy inny bank weźmie to pod uwagę, jeśli będziesz starał się o sfinansowanie swojego domu, mieszkania lub nowego samochodu. 

Czytaj też: Biorę kredyt na 40,000 zł. Czy żyrant będzie potrzebny? | Bank odmówił mi 
finansowania zakupu mieszkania. W uzasadnieniu dostałam odpowiedź, że [...] 

Dla wielu Polaków poręczenie kredytu oznacza na tyle duże nadwyrężenie kondycji finansowej (na papierze), że o kolejnym zobowiązaniu mogą zapomnieć. 

W uproszczeniu, jeśli chcesz wejść w rolę żyranta licz się, że: w razie przerwania ciągłości spłaty, zostaniesz obciążony kolejnymi ratami, twoja zdolność kredytowa znacznie zmaleje (często do 0 przy poręczeniu hipoteki). Oczywiście zgodnie z prawem, masz prawo oczekiwać zwrotu kosztów od właściwego kredytobiorcy, ale to dopiero wtedy, kiedy cały dług wobec banku zostanie spłacony (warto zaznaczyć, że średni okres kredytowania nieruchomości w Polsce to 20 lat).

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Tagi:

Komentarze (0)

Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.