V Szkolne Forum Przedsiębiorczości za nami
W wodzisławskim "Ekonomiku", po raz piąty spotkali się przedstawiciele świata biznesu, rzemiosła i nauki, by rozmawiać o szkolnictwie zawodowym, perspektywach rozwoju młodzieży i przedsiębiorców, a także potrzebie kształcenia w zawodach w czasie Szkolnego Forum Przedsiębiorczości. Przekonywano, że współpraca pomiędzy szkołą, a przedsiębiorcami może przynieść tylko wymierne korzyści.
Uroczystego otwarcia jubileuszowej, piątej edycji forum dokonał Starosta Wodzisławski Ireneusz Serwotka. – Bardzo się cieszę, że mogę tu być z Wami w czasie tego małego jubileuszu. To znak, że dzisiejsze wydarzenie wpisało się już w życie szkoły i jest jego mocnym punktem. To również znak, że w Powiecie Wodzisławskim uczniowie mają możliwość korzystania z szerokiej oferty kształcenia. Pojawiają się przedstawiciele wielu branż – ekonomicznej, żywieniowej czy hotelarskiej, nie tylko z naszego regionu. To ważne, że uczniowie i nauczyciele mogą na was liczyć. Nie wystarczą inwestycje, nie wystarczy dobry klimat stwarzany przez Powiat Wodzisławski, kiedy nie ma wsparcia wielu znamienitych osób, z którymi dziś możemy się spotkać. Dzięki Wam wiemy, że idziemy wspólnie w dobrym kierunku. To ważne, że szkoła kształci nie tylko teoretycznie, ale i praktycznie. Wielu z uczniów, będzie „gotowymi pracownikami” – takimi, jakich przedsiębiorcy potrzebują – mówił Starosta.
Wydarzeniu, oprócz części teoretycznej, towarzyszyły również warsztaty praktyczne. Uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych uczyli się przygotowywania perfekcyjnego sushi. Tutaj również niezbędna była pomoc przedsiębiorców współpracujących ze szkołą, szczególnie przy zakupie produktów czy urządzeń niezbędnych podczas zajęć warsztatowych. – Dzięki waszemu wsparciu młodzież jest w stanie uczyć się wielu nowych rzeczy. Bez was szkole byłoby trudno sprostać takim wyzwaniom – mówiła Maria Lach, dyrektor „Ekonomika”. To jednak nie jedyny zakres współpracy – przedsiębiorcy sprawują opiekę nad klasami, realizując praktyczne zajęcia z uczniami. To m. in. klasy pierwsze kształcące na kierunkach technik żywienia i usług gastronomicznych, technik handlowiec czy technik ekonomista. – Zachęcam aby nie bali się państwo podejmować współpracy na zasadzie patronatów. To dla was niewielki wysiłek, a korzyści dla obu stron są ogromne – przekonywała Maria Lach. Między innymi o rynku pracy wypowiadał się Aleksander Wala, założyciel firmy Warido. – Posiadanie pracownika powoli staje się luksusem. Odnosimy powoli wrażenie, że bezrobocie w naszym kraju będzie na poziomie społecznym. To znaczy, że pracować będą ci, którzy chcą. Ci którzy nie chcą, mają miejsce na rynku pracy, ale z niego nie korzystają. To efekt zmian, które zachodzą przez ostatnie cztery lata – podkreślał Wala.
Z kolei Beata Białowąs, dyrektor naczelny Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach mówiła o trudnościach, jakie w ostatnim czasie przeżywa szkolnictwo zawodowe. – Notorycznie notujemy spadki w takich zawodach, które dotąd uważane były za zbyt mocno obłożone. W ciągu siedmiu lat, w zawodzie fryzjera spadek wyniósł 55%. Podobnie jest w przypadku piekarzy – tłumaczyła Białowąs. Cenne wskazówki dla pracodawców planujących zatrudnienie młodocianych pracowników na podstawie umowy o pracę przekazała pracodawcom Anna Orszulik-Oślizlok. Uczniowie i przedsiębiorcy wysłuchali również wykładu na temat rzetelności i odpowiedzialności w działalności gospodarczej, przeprowadzonego przez przedstawiciela Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Na zakończenie, wodzisławski „Ekonomik” pochwalił się również pracowniami, które zostały wyposażone w ramach projektu „Nowoczesne pracownie skutecznym nauczaniem zawodowym w szkołach ponadgimnazjalnych Powiatu Wodzisławskiego”. W ich skład weszło pięć nowoczesnych sal wyposażonych w niezbędne oprogramowanie, wyposażenie czy też sprzęt pozwalający na naukę obsługi klienta.
W V Szkolnym Forum Przedsiębiorczości udział wzięli również wicestarosta Danuta Maćkowska oraz naczelnik Wydziału Oświaty Katarzyna Zöllner-Solowska oraz przedstawiciele firm wspierających szkołę z regionu i kraju.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz