Panele fotowoltaiczne – co warto wiedzieć przed zakupem?
Jedna inwestycja, a dwie korzyści: oszczędność dla portfela i ochrona środowiska. Nic dziwnego, że fotowoltaika staje się coraz popularniejsza. Na panele fotowoltaiczne decyduje się coraz więcej Polaków. To dobra inwestycja, która realnie może wpłynąć na nasz domowy budżet.
Fotowoltaika - jak to działa?
Panele fotowoltaiczne złożone są ze specjalnych ogniw, które zamieniają energię słoneczną w energię elektryczną. Jest to możliwe dzięki ich budowie – składają się z krzemu, który jako półprzewodnik pochłania promienie słoneczne. Te z kolei pobudzają do ruchu elektrony. Jeżeli taki mechanizm działania zostanie zamknięty w systemie złącz, powstanie obwód elektryczny. A taka konstrukcja może zostać podłączona do sieci elektrycznej. W ten sposób pozyskana naturalnie energia zostaje spożytkowana do różnych celów. W powszechnym zastosowaniu to idealne rozwiązanie np. do ogrzania domu. Nagromadzoną energię elektryczną można zużywać na bieżąco lub magazynować albo sprzedawać.
Gdzie najlepiej zamontować panele?
Fotowoltaika najlepiej sprawdza się wszędzie tam, gdzie regularnie dochodzą promienie słoneczne. Dlatego panele montowane są na dachach lub na specjalnych platformach zlokalizowanych na odsłoniętych terenach wokół domów. Uznaje się, że panele najlepiej pracują pod nachyleniem 35 stopni na dachu skierowanym w stronę południową. Przy takim ułożeniu, ilość wyprodukowanej energii będzie największa. Oczywiście, decydując się na panele fotowoltaiczne, trzeba wziąć poprawkę na kwestie pogodowe. Warto jednak podkreślić, że deszczowa aura nie oznacza bezużyteczności fotowoltaiki. W takiej sytuacji energia nadal będzie powstawała, choć może być jej mniej niż przy pełnym nasłonecznieniu.
Ile to kosztuje?
Inwestycja w panele fotowoltaiczne i całą instalację konieczną do ich obsługi nie należy do tanich. Warto jednak pamiętać, że to decyzja podejmowana na lata i w okresie długoterminowym całe przedsięwzięcie szybko się zwraca (eksploatacja fotoogniw jest darmowa), a trwałość instalacji fotowoltaicznych określa się nawet do 30 lat. Koszty założenia instalacji są zależne od kilku czynników, m.in. sposobu montażu, zapotrzebowania na energię czy rodzaju wybranych paneli. Szacuje się, że dla przeciętnej rodziny rocznie potrzebne jest ok. 4000 kWh energii. Aby zaspokoić te wymogi, konieczne jest wyłożenia z portfela co najmniej 20 tysięcy złotych. W zależności od trudności instalacji i wybranych paneli koszty te mogą być jednak większe.
Na co trzeba uważać?
Jest kilka istotnych zasad, których należy przestrzegać, by nasza inwestycja w naturalną energię miała sens. Instalacji fotowoltaicznej nie możemy zasłonić innymi obiektami. Dlatego zawsze przed zakupem warto solidnie zastanowić się nad rozmieszczeniem paneli. Ogniwa znajdujące się w panelach muszą znajdować się odpowiednio daleko lub powyżej słupów, kominów czy drzew. Należy też dokładać starań, by panele ustawione były w kierunku południowym. Sam montaż instalacji najlepiej zlecić profesjonalnej firmie zajmującej się na co dzień fotowoltaiką.
Dobry klimat dla fotowoltaiki
W dobie rosnącej świadomości ekologicznej i walki o ochronę środowiska naturalnego fotowoltaika zyskuje na popularności. Przychylnie na takie rozwiązania patrzą także rządzący, którzy wprowadzają regulacje prawne ułatwiające jej stosowanie. Co więcej, decydując się na inwestycję, warto rozejrzeć się za możliwością dofinansowania takiej inwestycji. Istnieje coraz więcej programów finansowych wspierających inwestycje w energię naturalną. Na ten cel przeznaczane są nie tylko środki ogólnokrajowe, ale też samorządowe. Dlatego warto przyjrzeć się takiej ofercie w swojej gminie. Możemy liczyć na dofinansowanie rzędu nawet kilkudziesięciu procent. A gra jest warta zaangażowania. Fotowoltaika może realnie wpłynąć na wysokość rodzinnego budżetu. Szacuje się, że rachunki za energię elektryczną po zamontowaniu urządzeń obniżają się o co najmniej kilkaset złotych w skali miesiąca.
OEM ENERGY
tel.: +48 665 651 100
e-mail: biuro@oemenergy.pl
ul. Składowa 17
41-500 Chorzów
Komentarze (0)
Dodaj komentarz