Sztabki złota – co trzeba wiedzieć przed zakupem?
Złoto to pewny i opłacalny sposób lokowania kapitału, a nabywanie sztabek złota stało się ostatnio w Polsce prawdziwym hitem. Sprawdźmy, co warto wiedzieć przed ich zakupem i co spowodowało boom na inwestycje w złoty kruszec.
Sztabki złota, jak świeże bułeczki
Sztabki złota w powszechnej opinii kojarzą się z hollywoodzkimi filmami i walizkami pełnymi złota przekazywanymi pod osłoną nocy przez tajemniczych biznesmenów. Wizerunek kształtowany przez kino nie ma jednak wiele wspólnego z rzeczywistością. Złoto jako inwestycja zarezerwowana jedynie dla zamożnych? Nic bardziej mylnego. Wszystko zależy od wagi kupowanego przez nas kruszcu. Dla klientów indywidualnych dedykowane są produkty o wadze od jednego grama do jednego kilograma. Za najtańszą jednogramową sztabkę złota trzeba zapłacić około 200 złotych. To między innymi ten czynnik wpływa na rosnącą popularność inwestowania w złoto w naszym kraju. Ale inwestowanie w złoto to także konkretna odpowiedź na zawirowania na światowych rynkach finansowych. Zdaniem ekspertów niepewna pozycja tradycyjnych form lokat kapitału w połączeniu z rosnącą zamożnością Polaków, spadkiem bezrobocia i uruchomieniem programu 500+, spowodowała zainteresowanie metalami szlachetnymi, a w szczególności tymi zaklętymi w złote sztabki. W 2016 roku ich sprzedaż wzrosła o około 30%. Dla sprzedających najbardziej dochodowe były 100-gramowe sztabki, ale szczególną popularnością cieszyły się najmniejsze z nich o wadze od jednego do pięciu gramów.
Popularny znaczy płynny
Inwestorzy często rozważają, czy inwestycja w „fizyczne” złoto powinna być realizowana za pomocą sztabek złota, czy monet bulionowych. Argumentem przemawiającym za tą pierwsza formą jest jej popularność. Sztabki złota są na rynku powszechniejsze, a to sprawia, że łatwiej jest je sprzedać. Ta płynność w obrocie może być szczególnie istotna, jeżeli będziemy zmuszeni nagle odzyskać nasze pieniądze. Sztabki są też z reguły tańsze od monet. Szacuje się, że za 100-gramową sztabkę zapłacimy o około 1,5% mniej niż za jednouncjową monetę.
Kupuj z zaufanego źródła
W ostatnich latach szeroki dostęp do internetowych źródeł handlu złotym kruszcem sprawił, że wzrosło ryzyko stania się ofiarą oszustów. Organy ścigania przestrzegają szczególnie przed okazjami z chińskich portali zajmujących się sprzedażą metali szlachetnych. Wielokrotnie odnotowano tam przypadki sprzedaży fałszywek. Oszuści nawiercają otwory w sztabkach, a następnie wypełniają je wolframem, który ma identyczną co złoto wagę. Dlatego tak ważny jest wybór produktów u zaufanych i sprawdzonych dostawców.
Sprawdzaj certyfikaty
Przed zakupem sztabki złota warto upewnić się, czy jest ona opatrzona swoistym znakiem jakości - certyfikatem renomowanego producenta LBMA. Należą do nich m.in. Argor Heraeus, Perth Mint czy Umicore. Dzięki takiemu potwierdzeniu, jeśli w przyszłości zdecydujemy się na sprzedaż złota zyskamy zaufanie kupującego. Certyfikat uznanej marki jest rozpoznawalny na całym świecie, więc dodatkowo zwiększamy płynność obrotu niemal na każdą lokalizację. Warto także zadbać, by sztabka była numerowana i miała wyraźnie wskazaną wagę i próbę złota (najwyższa to 999).
Długoterminowy zysk
Inwestowanie w złoto to dobra lokata długoterminowa. Nie jest narażona na działanie światowych kryzysów czy sytuacji gospodarczej państwa. Nie ma też ryzyka niewypłacalności złota. W dodatku jego pokłady na Ziemi są ograniczone, a samo wydobycie nie należy do łatwych. Dzięki temu nie ma obawy o nagłe pojawienie się takiej ilości złota, która wpłynie negatywnie na jego cenę. Tendencje na rynku od kilku lat budzą zadowolenie inwestorów. Szacuje się, że popyt na ten kruszec będzie rósł, a sprzedaż złota inwestycyjnego będzie odbywać się kosztem spadku w sektorze tradycyjnych form lokaty kapitału. Inwestowanie w złoto jest więc obecnie nie tylko bezpieczne, ale rodzi też spore szanse na realne zyski dla naszego portfela w przyszłości.
IDFmetale.pl - Oddział Katowice IDF Sp. z o.o.
Ul. Jagiellońska 5/1, 40-032 Katowice
Godziny otwarcia: 9:00-17:00 (pon-pt)
Telefon: 32 416 24 54
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.