Jakie formalności należy załatwić przed wyjazdem do pracy za granicą?
Planujesz wyjazd zagranicę w celach zarobkowych i martwisz się o formalności, które trzeba załatwić przed wyjazdem? Praca w Niemczech to świetny sposób na podreperowanie domowego budżetu, ale także niemały stres. Dlatego, zwłaszcza przy pierwszym swoim wyjeździe, najlepiej oddać się w ręce agencji, która przejmie część odpowiedzialności i dopilnuje porządku w papierach. Jednak sprawdź także sam, jak ten porządek powinien wyglądać.
Agencja pracy tymczasowej
Przy podpisywaniu w Polsce umowy o pracę z agencją pracy tymczasowej dostaniesz broszurę informacyjną, w której znajdziesz prawa i obowiązki spoczywające zarówno na pracownikach, jak i pracodawcach. W osobnym dokumencie otrzymasz także spis zasad naliczania wynagrodzeń.
Po dotarciu do miejsca pracy, Twoim obowiązkiem będzie zameldowanie się w lokalnym urzędzie gminy – Einwohnermeldeamt. Nie jesteś obywatelem Niemiec, w związku z czym meldunku musisz dokonać w przeciągu 7 albo 14 dni od daty przyjazdu. Dokładny termin zależy od landu, w którym będziesz się znajdować. Jednak im szybciej dopełnisz tej sprawy, tym spokojniejszy będziesz w obcym kraju.
Ważny dowód osobisty
Kiedyś konieczny był paszport, dziś podstawowym dokumentem potrzebnym zagranicą jest dowód osobisty, dlatego to bardzo istotne, by sprawdzić jego ważność – jeżeli termin kończy się w trakcie pobytu w Niemczech, lepiej już zawczasu, przed wyjazdem udać się do urzędu i złożyć wniosek o wydanie nowego dokumentu. Tylko z nim podpisana zostanie umowa o pracę czy najmu mieszkania lub pokoju, będzie też potrzebny przy meldunku. To także na jego podstawie możliwe będzie otwarcie rachunku bankowego w Niemczech. Oczywiście zanim wyjedziesz, możesz uruchomić rachunek walutowy w euro w swoim obecnym banku.
Powyższa przestroga tyczy się również ważności innych dokumentów, takich jak na przykład prawo jazdy. Jeżeli znajduje się ono w wymaganiach oferty pracy, a Ty jesteś czynnym kierowcą, dopilnuj i tego. Przykładowo praca dla opiekunki w Niemczech może bowiem obejmować robienie zakupów w oddalonym sklepie czy wożenie osoby starszej do lekarza.
Karta EKUZ
Mowa o Europejskiej Karcie Ubezpieczenia Zdrowotnego. Pamiętaj, by mieć przy sobie dowód samego ubezpieczenia! Karta ta umożliwia korzystanie z opieki medycznej na terenie Niemiec czy innego państwa członkowskiego UE/EFTA. Będziesz miał takie same prawa i warunki, co inni ubezpieczeni obywatele w tym kraju.
Weź także
Dodatkowe dokumenty, które nie są konieczne, lecz warto je mieć przy sobie to między innymi potwierdzony tłumaczeniem oryginalny akt urodzenia czy świadectwa szkolne lub certyfikaty poświadczające nabyte umiejętności. Niektórzy pracodawcy wymagają również zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego – współcześnie można to załatwić przy pomocy Internetu, nie listownie. Potwierdzeń każdego dokumentu można oczekiwać od niemieckich placówek dyplomatycznych.
Sprawdź ważność dokumentów i przetłumacz te, które mogą pomóc Ci w udowodnieniu Twoich kwalifikacji. Nie zapomnij o wykupieniu ubezpieczenia, jakie będzie działać w większości państwa Unii Europejskiej. Dopiero wtedy, po podpisaniu umowy, możesz śmiało jechać do pracy w obcym Ci kraju.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.