Faktoring czyli bieżące finansowanie dostępne dla firmy
Współczesny biznes w dużej mierze opiera się na długich terminach zapłaty. O ile w przypadku klientów tego typu rozwiązanie przynosi sporo korzyści, bo mają oni wtedy długi czas na spłacenie zobowiązań, to już dla sprzedawców niekoniecznie. W pewnych branżach będzie tu mowa nawet o kilku miesiącach, przez które trzeba czekać na przyjście przelewu. Jeśli do tego dojdą opóźnienia, co czasami też ma miejsce, to w ten sposób można znacznie pogorszyć, a w pewnych przypadkach wręcz nawet utracić płynność finansową.
Poznaj faktoring
Ciekawym rozwiązaniem tego problemu jest faktoring, który od wielu lat cieszy się rosnącą popularnością. Główna zasada jak działa faktoring, jest niezwykle prosta. Do transakcji sprzedaży dochodzi trzeci podmiot w postaci finansowej instytucji lub banku, który po wystawieniu faktury w krótkim terminie ją opłaca. Zaś należność za tę fakturę klient opłacić będzie musiał już nie wystawiającemu, lecz de facto instytucji finansującej.
Takie rozwiązanie przynosi właścicielowi firmy wiele korzyści. Po pierwsze otrzyma on pieniądze bardzo szybko, niejednokrotnie nawet w tym samym dniu, co wystawiony dokument sprzedaży. W zależności od ustalonego sposobu rozliczeń wypłacana może być od razu pełna kwota albo jedynie jej część, a kolejna po opłaceniu przez odbiorcę powstałej należności. W niejednym przypadku takie rozwiązanie pozwala utrzymywać płynność finansową, zrobić zakupy koniecznych towarów i materiałów, albo przelać wynagrodzenia dla swojej załogi.
Dostępność do finansowania
Z reguły umowę na faktoring podpisuje się bez wskazania terminu jej obowiązywania, natomiast z jakimś ustalonym terminem na wypowiedzenie. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o tym, że jest ona do odnowienia. Jeśli będzie chodzić o sprawy zabezpieczeń, to w faktoringu najważniejsze właśnie są wystawione faktury.
Jeżeli jakiś klient będzie się ociągał z zapłaceniem, to takie dokumenty będą podstawą to tego, aby rozpocząć proces profesjonalnej windykacyjny, który przeprowadzi firma faktoringowa. Rzecz jasna jak każdy produkt finansowy faktoring ma również pewne wady. Najistotniejsza to formalna konieczność poinformowania klientów o zmianach w sposobie rozliczeń.
Faktoring dostosowany do potrzeb
Dzisiaj konkurencja na finansowych rynkach jest bardzo duża i instytucje finansowe zabiegają o klientów różnymi sposobami, też oferując ciekawe oferty na usługi faktoringu. Trzeba również wiedzieć, że sam faktoring występuje obecnie w kilku wariantach, dlatego można sobie dostosować te usługi do własnych potrzeb. Możliwe dostępne opcje faktoringu można sprawdzić w serwisie: FAKTORINGoferty.pl.
Dzięki faktoringowi można uniknąć zatorów płatniczych, jakie spotyka się teraz często w biznesie i które niestety biznes ten skutecznie blokują. Kolejnym plusem faktoringu jest nieduża ilość formalności, jakie trzeba spełnić, aby z niego korzystać. W odróżnieniu od kredytów bankowych nie trzeba tutaj posiadać zdolności kredytowej czy prezentować jakiejś dużej ilości informacji o ogólnym stanie firmy. Rzecz jasna zawsze jakaś mniejsza lub większa weryfikacja będzie miała miejsce, jednak nie tak rygorystyczna, jak w przypadku innych usług finansowych.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.