Reklama

Najnowsze wiadomości

Biznes8 października 201415:44

Umowa została podpisana. Teraz czas na realizacje przedsięwzięcia

Umowa została podpisana. Teraz czas na realizacje przedsięwzięcia - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski: Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wodzisławia Śląskiego została przyjęta uchwała dotycząca przystąpienia miasta do "Klastra Technopolia Śląska". W dniu dzisiejszym nadszedł czas na podpisanie umowy partnerskiej pomiędzy podmiotami wchodzącymi w skład klastra.

Celem tego przedsięwzięcia jest opracowanie wspólnych działań edukacyjnych i innowacyjnych dla rozwoju przemysłu High Tech, jako podstawy wizji rozwoju lokalnego. Centralnym punktem TS ma być Wodzisław Śląski, gdzie mają być opracowane dobre praktyki dla rozwoju całego regionu. Projekt ma się rozszerzać na miasta w ramach Śląskiego Partnerstwa Gospodarczego oraz w kolejnym etapie na śląsko - morawską krainę. Trzon Klastra stanowi Izba Gospodarcza, Miasto Wodzisław Śląski, środowisko uczelni wyższych, czyli Politechnika Śląska oraz Uniwersytet Śląski w Katowicach oraz przedsiębiorstwa: Prevac Sp. z o.o., POL-EKO - Aparatura sp.j., Damatic s.c. oraz SAS sp.j.

Inicjatorem tego projektu jest Izba Gospodarcza w Wodzisławiu Śląskim. To właśnie jej prezes, Krzysztof Dybiec, wystosował do wodzisławskiego magistratu pismo, z propozycją przystąpienia do "Klastra Technopolia Śląska". Dzięki uczestnictwu w projekcie Wodzisław Śląski oraz inni członkowie będą mogli pozyskiwać środki finansowe na wspólne projekty inwestycyjne, badania naukowe oraz działania mające związek z realizacją projektu Technopolia Śląska. Fundusze te mają być czerpane głównie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

Można byłoby zastanawiać się dlaczego właśnie Technopolia, a dlatego, że województwo śląskie cechuje się znacznym nagromadzeniem przemysłu, który stale się rozwija. Śląsk stale zmienia swój wizerunek, początkowo sercem przemysłu było wydobycie węgla kamiennego, obecnie do głosu dochodzą przedsiębiorstwa wykorzystujące w swojej pracy najnowsze technologie. Technopolie są tworzone na całym świecie, wszędzie tam, gdzie najważniejsze jest stałe doskonalenie procesów i produktów. Obecnie najbardziej rozpoznawalną technopolią jest Dolina Krzemowa, która z regionu rolniczego zmieniła się w unikatową na skale światową strefę High - Tech. Do największych światowych Technopolii zalicza się: Droga 128 - Boston, Orange County, Discovery Park, Sophia Antipolis, Korytarz M4. Największe światowe technopolie, a zarazem generujące najwyższe dochody powstawały etapami. W polskich warunkach prawnych i politycznych jednostką wyjściową do stworzenia Technopolii jest klaster lub park naukowo - technologiczny. Obecnie w województwie śląskim funkcjonują następujące organizacje integrujące przemysł High - Tech ze środowiskiem naukowym: Technopark Gliwice, Park technologiczny w Katowicach, Park Przemysłowy "Euro - Centrum" w Katowicach, Śląski Park Przemysłowy, Górnośląski Park Przemysłowy Sosnowiecki Park Naukowo Technologiczny.

W podpisaniu umowy udział wzięli przedstawiciele wszystkich podmiotów wchodzących w skład klastra. - Jak w reklamie województwa śląskiego związanego z regionalnym programem operacyjnym moglibyśmy powiedzieć, że dzisiejsze spotkanie i podpisanie klastra, to realna odpowiedź na potrzeby i nie jest to wyłącznie reklama - powiedział Mieczysław Kieca. Powstanie klastra jest odpowiedzią na potrzeby specjalizacji regionu, walki z bezrobociem i także nowym spojrzeniem na kształcenie- dodał.

Autor: Dawid Machecki, dawid@naszwodzislaw.com

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze (0)

Dodaj komentarz

Autor: Gość (Aby podpisać komentarz swoim nickiem musisz się zalogować)
Portal naszraciborz.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom,
niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.
Pozostało (1000) znaków do wykorzystania
Aby potwierdzić, że jesteś człowiekiem kliknij: jabłko
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.