Jak prawidłowo korzystać z oczyszczacza powietrza?
W styczniu na Śląsku rozpoczęły się testy z użyciem drona, których celem jest wykrywanie przypadków łamania przepisów antysmogowych. Jednak to zbyt mało, aby poprawić jakość powietrza w naszym mieście, dlatego nadal wielu wodzisławian ratuje się przed smogiem poprzez zakup oczyszczacza powietrza. Oto kilka wskazówek dotyczących prawidłowego użytkowania tego urządzenia, które mogą mieć wpływ na efektywność oczyszczania.
Lokalizacja oczyszczacza
W przypadku posiadania jednego oczyszczacza powietrza najlepiej umieścić go w sypialni, a rano przenosić do pomieszczenia, w którym spędza się najwięcej czasu w ciągu dnia. Aby zachować maksymalny przepływ powietrza, sprzęt powinien stać w odległości kilkudziesięciu centymetrów od ścian i dużych mebli. Jeżeli jest wyposażony w jonizator, to zaleca się także zachowanie przynajmniej metrowego odstępu od takich urządzeń jak telewizor czy komputer. Chociaż niektóre oczyszczacze powietrza są na tyle małe i lekkie, że bez problemu można ustawić je na półce, to najlepszą lokalizacją dla takich urządzeń jest podłoga, gdyż to przy niej występuje największa koncentracja zanieczyszczeń.
Wybór tempa oczyszczania
Większość oczyszczaczy powietrza została przystosowana do pracy w kilku prędkościach. Tempo filtracji powinno być dostosowane do aktualnej jakości powietrza. Najłatwiej ocenić ją na podstawie czujników zanieczyszczeń, w jakie wyposażona jest znaczna część oczyszczaczy. Niektóre modele posiadają też tryb automatyczny, w którym samodzielnie dostosowują prędkość oczyszczania do stanu powietrza. W przypadku braku czujników zanieczyszczeń warto zaopatrzyć się w oddzielne mierniki pyłu PM2.5. Wybór prawidłowego tempa filtracji jest bardzo ważny, ponieważ praca na zbyt wolnych obrotach skutkuje niską efektywnością oczyszczania, natomiast niepotrzebne używanie wysokich trybów przekłada się na wzrost zużycia prądu.
Czyszczenie i wymiana filtrów
Skuteczność oczyszczania uzależniona jest między innymi od stanu systemu filtracyjnego. Część filtrów – w tym HEPA oraz węgiel aktywny – ma ograniczoną żywotność, dlatego co jakiś czas niezbędna jest ich wymiana. Producenci często podają przewidywaną wytrzymałość filtra, ale warto pamiętać o tym, że okres ten może się skrócić lub wydłużyć, w zależności od stanu powietrza w miejscu użytkowania oczyszczacza. W niektórych urządzeniach, np. Philips AC3256/10 albo Klarta Forste, zamontowane zostały wskaźniki stanu filtrów, dzięki którym użytkownik wie, kiedy dokonać wymiany. Jeżeli oczyszczacz nie ma takiej funkcji, to stopień zużycia filtrów najlepiej oceniać na podstawie efektywności oczyszczania. Jej spadek może świadczyć o tym, że nadszedł moment, aby zakupić nowe filtry. Czyszczenie filtrów jest zalecane tylko wtedy, gdy producent umieścił taką wskazówkę w instrukcji oczyszczacza. Takie zabiegi powinny być wykonywane ściśle według zamieszczonej w karcie instrukcji, tak więc niedopuszczalne jest np. mycie filtrów, które producent zaleca oczyszczać na sucho.
Podsumowanie
Aby oczyszczacz powietrza był w pełni skuteczny, należy ustawić go w miejscu, gdzie zapewniony jest swobodny przepływ powietrza. Ponadto konieczne jest przestrzeganie zasad dotyczących pielęgnacji i wymiany filtrów oraz dostosowanie prędkości pracy do stanu powietrza. W doborze właściwego tempa filtracji pomagają czujniki smogu, w które wyposażona jest znaczna cześć oczyszczaczy. Jeżeli sprzęt nie posiada sensorów, to warto dokupić oddzielny miernik smogu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz