Lampy w stylu industrialnym – do jakiego wnętrza je wybrać
Styl industrialny to bardzo mocny trend we wnętrzarstwie. I nie chodzi tu tylko o surowe wnętrza, które wyglądają niczym pofabryczne przestrzenie. Czasami wystarczy kilka industrialnych dodatków, by nadać aranżacji zupełnie nowego, nieco bardziej wyrazistego i awangardowego charakteru. Doskonałym dodatkiem, który do wnętrza wprowadzi industrialny pierwiastek jest lampa w stylu industrialnym. Do jakiej aranżacji można dobrać lampę w stylu industrialnym? Oto kilka podpowiedzi, które mogą pomóc przy doborze oświetlenia.
Styl skandynawski - czym jest?
Wbrew pozorom styl industrialny oraz skandynawski mają ze sobą wiele wspólnego. Oba są bardzo minimalistyczne i oszczędne w wyrazie, efektowne i funkcjonalne zarazem. W obu tych stylach oświetlenie stanowi bardzo ważny element aranżacji. Warto więc poświęcić chwilę na wybór odpowiednich lamp. Styl skandynawski to głównie jasne kolory, naturalne materiały, elementy z jasnego, naturalnego drewna i przede wszystkim przytulny klimat, który króluje w aranżacjach. Gdzie w tym wszystkim miejsce na industrial? Oczywiście w oświetleniu, we wnętrzach scandi dobrze prezentuje się kilka rodzajów lamp industrialnych. Przede wszystkim są to modele wykonane ze szkła. Całkowicie transparentne lub barwione na dowolny kolor (aranżacje lamp i oświetlenia w stylu skandynawskim). Tutaj w łatwy sposób można też połączyć ze sobą dwa mocne trendy – szkło i metal. Wystarczy wybrać szklany klosz barwiony na odcień miedzi jak w lampie Tempo czy w smukłej lampie Embla. Kolejnym rodzajem oświetlenia industrialnego, które wspaniale prezentuje się w aranżacjach industrialnych są ażurowe lampy z metalowych prętów. Tak, jak już wspominaliśmy, wnętrza skandynawskie to przede wszystkim jasne kolory, więc lampa z czarnych prętów sprawi, że aranżacja nabierze nieco bardziej wyrazistego charakteru i z pewnością nie będzie nijakie. Nie trzeba obawiać się, że taka lampa przyćmi resztę pomieszczenia. Pamiętajmy o tym, że mówimy o modelach ażurowych, które z zasady są delikatne w wyrazie. Ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie zestawu lamp ażurowych, w których każda będzie zachwycała oryginalnym kształtem klosza, tak jak w przypadku modelu Spider.
Styl nowoczesny
Tutaj motywem przewodnim jest minimalizm i umiarkowanie w kolorach. Delikatna szarość z bielą lub subtelne beże królują we współczesnych wnętrzach. Do tego nowoczesne, proste w utrzymaniu materiały, takie jak szkło czy metal, oczywiście wszystko zachowane w prostych, geometrycznych formach. Tutaj oświetlenie industrialne wpisuje się równie dobrze. Stonowane aranżacje można doskonale rozświetlić lampami wykończonymi w połyskliwych kolorach metalu, na przykład w miedzi czy w mosiądzu. Idealnie sprawdza się tutaj lampa Float. Należy pamiętać jednak, że jeśli stawiamy na mocny kolor, warto zachować umiar w formie lub odwrotnie. Jeśli wybierzemy lampę w stonowanym kolorze, można pozwolić sobie na odważniejszą bryłę. Lampa ma być nie tylko elementem funkcjonalnym wnętrza, ale też jego dekoracją, godna uwagi jest lampa Dots lub ażurowa Armour.
Styl vintage
W aranżacjach vintage, podobnie jak w aranżacjach industrialnych, liczą się dodatki z duszą. Tutaj nowoczesność przeplata się z detalami stylizowanymi na dekoracje sprzed lat. Takie aranżacje pełne są dekoracyjnych perełek, które przykuwają wzrok każdego miłośnika dobrego stylu. Tutaj również lampy industrialne odnajdują się znakomicie. W tym przypadku jednak warto postawić na duże, metalowe klosze z widocznymi elementami montażowymi, na przykład śrubami czy surowym łańcuchem zamiast klasycznego zawieszenia. Nie należy bać się elementów zazwyczaj skrywanych w obudowach lamp, tak jak w lampie Valve lub Downton . We wnętrzach retro doskonale sprawdzają się także lampy w geometrycznych, połamanych formach, tak jak lampa Arigato.
Jakie lampy wybrać
Przy wyborze lamp industrialnych należy pamiętać także o tym, że są to nie tylko lampy wiszące. Na rynku znaleźć można mnóstwo ciekawych modeli industrialnych lamp stołowych czy podłogowych. Doskonale sprawdzają się także kinkiety, szczególnie zamontowane na strukturalnych ścianach, na przykład z cegły czy z kamienia. Bardzo ważne jest też to, że światłem należy się bawić. Pomieszczenie oświetlone tylko jedną lampą wiszącą będzie wydawało się płaskie i nudne, ale kiedy ścianę doświetlimy stylowym kinkietem, a w zacienionym kącie postawimy efektowną lampę podłogową, aranżacja nabierze zupełnie innego wyrazu. W stylu industrialnym nie należy się bać zamieszania. Jeśli lampa wisząca jest szklana, nie ma problemu w tym, że lampa stołowa będzie wykonana w całości z metalu. Wystarczy, że w każdej z nich znajdziesz jakiś wspólny pierwiastek, czy będzie to podobny kształt, kolor czy rodzaj wykończeń zależy już tylko od Ciebie.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.