Twój ogród: Donica z drewna, czy donica z plastiku?
Tworzywo sztuczne jest symbolem industrializacji i optymalizacji procesu produkcyjnego naszych czasów – materiał szeroko dostępny, łatwy i tani w obróbce, w dodatku lekki, a zatem mało kosztowny w transporcie. Nie dziwne więc, że każdego roku plastikowe produkty ogrodowe wypierają małymi krokami klasyczne rozwiązania, w tym drewniane donice ogrodowe. Czy jednak zawsze zakup alternatywy z polipropylenu jest lepszy?
Drewniana donica ogrodowa kontra donica z plastiku – trwałość
Inwestycja nie zawsze opiera się wyłącznie na cenie – powinno dziać się tak tylko wówczas, kiedy mamy do wyboru dwa lub więcej produktów o zbliżonej jakości. W przypadku drewnianych donic ogrodowych mówimy tutaj o zupełnie innej klasie materiału, niż rzeczony plastik, co ma przełożenie na cenę jednostkową. Płacąc więcej zyskujemy jednak produkt o większej trwałości. Co to oznacza?
Drewniana donica ogrodowa posiada dużą twardość i odporność na ścieranie. Jej masa pozwala oprzeć się silnym podmuchom wiatru, co zapobiega przed przewróceniem i całkowitym zniszczeniem, tak drewnianej donicy ogrodowej, jak i rośliny. Masa nie zawsze jest jednak atutem – w przypadku donic wiszących, lekki polipropylen sprawdzi się zdecydowanie lepiej. Drewniane donice ogrodowe natomiast lepiej znoszą wahania temperatur, silne mrozy oraz nadmierne nasłonecznienie, co doniczkom z plastiku może już stworzyć nieco trudności.
Jeśli produkt jest trwały i długowieczny, a także ulega biodegradacji, mamy świadomość, że nasze działanie jest przyjazne środowisku naturalnemu. Drewniana donica ogrodowa może stać w naszym ogrodzie dziesięciolecia, jeśli tylko zadbamy o jej okresową impregnację. Donica plastikowa jest tania i w razie pęknięcia lub wyblaknięcia można zwyczajnie kupić nową. Ale czy generowanie odpadów z tworzyw sztucznych to na pewno dobra droga?
Drewniane donice ogrodowe kontra donice z plastiku – aranżacje
Tutaj temat jest zdecydowanie bardziej skomplikowany, polemizować można, który typ będzie bardziej uniwersalny. Drewniane donice ogrodowe pasują do bardziej klasycznych rozwiązań, dobrze czują się tam, gdzie zielono i naturalnie, w aranżacjach rustykalnych, prostych, nieomal wiejskich. W przypadku gładkiego, połyskliwego polipropylenu wchodzimy już w bardziej nowoczesną stylistykę, minimalistyczną, skandynawską, opartą na prostej geometrii.
Drewniana donica ogrodowa ma ten atut, że materiał można dowolnie malować i w zależności od naszego upodobania, można go stale udoskonalać (poprzez dodawanie metalowych elementów ozdobnych, przecieranie papierem ścierny itp.). Jeśli więc jesteśmy typem gospodarza, który często widzi w swoim ogrodzie zmiany aranżacji, drewniana donica będzie produktem bardziej uniwersalnym. Można nawet pokusić się o stwierdzenie, że drewniane donice ogrodowe lepiej przyjmą się w stylizacji nowoczesnej, niż plastikowe w aranżacjach klasycznych. Warto jednak podkreślić, że donice plastikowe są zdecydowanie tańsze, więc można kupić ich więcej i częściej je zmieniać.
Źródło: Architektura ogrodowa Produktyogrodowe.pl - drewniane akcesoria do ogrodu
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.