Jakie zabawki dla dzieci warto wybierać, a których lepiej unikać?
Temat zabawek dla dzieci jest szeroki niczym okazała rzeka. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to na sklepowych półkach można znaleźć dosłownie wszystko. Jakie są konsekwencje tego, że zabawki dla dzieci stały się powszechnie dostępne i niemal każdy maluch nie może narzekać na ich brak?Temat zabawek dla dzieci jest szeroki niczym okazała rzeka. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy to na sklepowych półkach można znaleźć dosłownie wszystko. Jakie są konsekwencje tego, że zabawki dla dzieci stały się powszechnie dostępne i niemal każdy maluch nie może narzekać na ich brak?
Zabawka na pięć minut
Niektórzy jeszcze pamiętają takie sytuacje ze swojego dzieciństwa, gdy marzyli o jednej, jedynej zabawce. Zazwyczaj była ona jednak zbyt droga, aby można ją było kupić sobie ot tak. Zbierało się na nią wówczas drobne przez wiele miesięcy. Moment, kiedy wreszcie udało się uskładać konieczną kwotę był radością trudną do opisania w słowach. Takie zabawki dla dzieci miały prawdziwą wartość. Mały człowiek potrafił się nimi bawić przez cały dzień. Obecnie, dzieci dostają tak dużo prezentów, że nie są w stanie skupić swojej uwagi na na jednej zabawce dłużej niż przez kilkanaście minut. Efektem tego jest sterta nieużywanych zabawek dziecięcych, które kurzą się w kącie.
Jak podtrzymać zainteresowanie dziecka zabawkami?
Skutecznym sposobem na to, aby dziecko doceniło wartość zabawek jest wydzielanie ich. Nie chodzi o to, aby malucha nagle zostawić z dwoma misiami i jedną grą planszową. Jednak warto schować część zabawek i po czasie zamienić je z tymi, które miał do tej pory. Taka strategia sprawdzi się zwłaszcza w przypadku małych dzieci, które powtórnie wykażą się dużym zainteresowaniem.
Ważna jest jakość zabawek, nie ich ilość
Zabawki dla dzieci coraz częściej produkowane są na masową skalę, co negatywnie wpływa na ich jakość. Warto zastanowić się nad tym, czy nie lepiej zainwestować więcej pieniędzy w trwały produkt, niż kupować co chwilę kolejne zabawki dziecięce wykonane z plastiku, które nie mają szansy przetrwać dłużej niż tydzień czy dwa?
Bezpieczeństwo malucha
Zastanawiając się nad zakupem konkretnej zabawki dla dziecka trzeba sprawdzić przede wszystkim to, czy dany produkt będzie dla malucha bezpieczny. Zgodnie z przepisami prawa, na opakowaniu każdej zabawki powinna być informacja o tym, dla dzieci w jakim wieku jest ona przeznaczona. Warto zobaczyć także, czy posiada ona odpowiednie atesty bezpieczeństwa.
Zabawki zgodne z zainteresowaniami
Jeżeli rodzic chce, by dziecko na prawdę ucieszyło się z otrzymanego prezentu, to musi się on dokładnie wsłuchać w jego zainteresowania i potrzeby. Nie ma co wspominać o tak jaskrawych przykładach jak chociażby ten, że ciężko od chłopca oczekiwać dłuższego zainteresowania lalkami. Jeżeli dziecko interesuje się na przykład zwierzętami, to bardziej ucieszy się z zabawki z motywem zwierzęcym niż na przykład z pełni wyposażonej kuchni do zabaw.
Wartościowe zabawki edukacyjne
Nie ma co ukrywać, że zabawki dla dzieci nie są sobie równe. Niektóre z nich posiadają walory edukacyjne i pomagają stymulować rozwój maluchów. Inne z kolei, to typowe zabijacze czasu. Planując zakup zabawek dla dzieci, warto postawić przede wszystkim za zabawki edukacyjne. Mogą to być gry planszowe albo też zabawki interakcyjne, które pomogą dziecku nauczyć się wiele o otaczającym go świecie. Ważne, aby taką zabawkę odpowiednio dobrać do poziomu rozwoju malucha.
Jak nie utonąć pod stertą dziecięcych zabawek?
Od małego warto uczyć dziecko porządku. Chodzi nie tylko o to, aby zabawki dziecięce były równo poukładane na półkach. Równie ważną kwestią jest dawanie drugiego życia zabawkom, którymi maluch nie wykazuje już zainteresowania. Dobrze jest porozmawiać z dzieckiem o tym, że może on swoje zabawki przekazać innym maluchom, które ich nie mają. Ważne, aby decyzja została podjęta przez samo dziecko, wówczas szanse na awanturę spadają niemal do zera. Często można spotkać się z aukcjami charytatywnymi na które można przekazać zabawki dla dzieci, które są w dobrym stanie, jednak którymi dziecko przestało się bawić już jakiś czas temu.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz