Po tych objawach poznasz, że hamulce w Twoim samochodzie wymagają dokładnego sprawdzenia
Układ hamulcowy samochodu ma zasadniczy wpływ nie tylko na komfort jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Dlatego przy każdej możliwej okazji trzeba upewniać się, że wszystkie elementy pracują dokładnie tak, jak należy. Fachowa ekspertyza mechanika podczas przeglądu technicznego to w wielu przypadkach zdecydowanie za mało. O wiele istotniejsze jest reagowanie na wszystkie symptomy, które mogą świadczyć o nadmiernym zużyciu lub nieprawidłowym montażu części.
Drgania odczuwalne na kierownicy i pedale hamulca słusznie budzą niepokój
Szczególną uwagę powinno się poświęcić klockom i tarczom hamulcowym – to one bezpośrednio odpowiadają za wytworzenie siły tarcia, która powoduje wytracanie prędkości. W optymalnej sytuacji przebiega to w następujący sposób: kierowca naciska na pedał, zwiększa się ciśnienie płynu hamulcowego co wypycha tłoczek, ten zaś dociska do siebie klocki i tarcze hamulcowe. Energia wytwarzana przez układ jest ogromna, przy gwałtownym hamowaniu części mechaniczne mogą rozgrzewać się do temperatury przekraczającej 500 stopni Celsjusza. Nic dziwnego, że z czasem dochodzi do różnego rodzaju deformacji, skutkujących nierównomiernym rozkładem sił. Podczas naciskania hamulca objawia się to drganiami, wyczuwalnymi głównie na kole kierownicy i pedale. Podobne sygnały daje niewłaściwe przyleganie tarcz do piast kół, co odczuwalnie obniża efektywność całego układu. Dbałość o bezpieczeństwo wymaga, aby takich symptomów nigdy nie lekceważyć.
Słyszysz dziwne piski podczas hamowania? To może oznaczać uszkodzenie tarcz
Niestandardowe dźwięki wydawane przez samochód również zwiastują potencjalne kłopoty. Przenikliwe piszczenie hamulców z całą pewnością musi wzbudzić wzmożoną czujność. Jak wyjaśniają specjaliści z hurtowni motoryzacyjnej EXPERT auto, przyczyny takiego stanu rzeczy zazwyczaj są dwie. Pierwsza: pojazd przez dłuższy czas był nieużywany, co spowodowało nagromadzenie wilgoci i pojawienie się rdzy. Druga: okładzina w klockach uległa już zużyciu, przez co ich metalowa podstawa trze o powierzchnię tarcz. To już wysoce niepożądana sytuacja, która może doprowadzić nawet do pęknięcia kluczowych elementów układu hamulcowego. Nawet nie ma nad czym się zastanawiać, trzeba jak najszybciej dokonać wymiany – najlepiej u kompetentnego i zaufanego mechanika, który dokładnie sprawdzi pojazd. Natomiast wybór części zależy od wielu czynników, między innymi marki samochodu, modelu, a nawet rocznika.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.