Rozwód czy separacja? Poznaj różnice między nimi
Kiedy małżonkowie nie mogą dojść do porozumienia, a w ich myślach coraz częściej pojawia się słowo „rozwód”, nie zastanawiają się nad faktem, że jest to rozwiązanie ostateczne. Między zgodną wspólnotą małżeńską a całkowitym zerwaniem więzi istnieje jeszcze pojęcie separacji. W jakich sytuacjach lepszym wyjściem okaże się rozwód, a w których separacja? Aby odpowiedzieć sobie na to pytanie, trzeba poznać cechy i konsekwencje obu tych opcji. Przybliżamy je w poniższym artykule – zapraszamy zatem do lektury.
Droga bez odwrotu, czyli rozwód małżonków
Jak wiadomo, rozwód jest nieodwracalnym rozwiązaniem istniejącego dotąd prawnie małżeństwa i niesie za sobą daleko idące następstwa. Jego podstawą zawsze jest trwały i zupełny rozkład pożycia między małżonkami, a sąd przed wydaniem orzeczenia dokładnie sprawdza obie świadczące o tym przesłanki. Niezwykle istotny jest fakt, żeby wystąpiły one jednocześnie. Na czym polega zupełny rozpad pożycia? Polega on na zerwaniu wszystkich więzi, jakie jeszcze do niedawna łączyły osoby pozostające w związku małżeńskim: fizycznej, duchowej i ekonomicznej. Natomiast trwałość rozkładu pożycia to brak szans na powrót do poprzedniego stanu – małżonkowie powinni zgodnie twierdzić, że takiej możliwości nie ma. Warto wiedzieć, że pozew o rozwód może wnieść każdy z małżonków, a do przeprowadzenia rozprawy konieczna będzie pomoc wykwalifikowanych prawników, na przykład z Kancelarii Adwokackiej Chojka. Po wysłuchaniu każdej ze stron oraz wypowiedzi świadków sąd orzeka o rozpadzie małżeństwa z winy obu stron, wskazuje winnego albo wydaje wyrok bez orzekania o winie; w zależności od przedstawionych stanowisk i oczekiwań.
Separacja: może jeszcze będziemy razem?
Główną cechą, jaka odróżnia separację od wcześniej opisywanego rozwodu, jest jej charakter czasowy. Podstawa do orzeczenia to także rozkład pożycia, ale przy jednoczesnej dobrej woli małżonków. Gdy uważają oni jedynie, że potrzebują czasu na refleksję i próbę naprawy relacji, orzekanie rozwodu nie jest zasadne. Wniosek o separację może wnieść jedynie strona winna rozpadu związku, a jeśli w grę wchodzi zagrożenie dobra małoletnich dzieci, sąd może odmówić wydania orzeczenia o separacji (więcej informacji na https://www.rozwodznia.pl/). W wielu sytuacjach jest to pierwszy krok do późniejszej rozprawy rozwodowej, ale zdarza się, że małżonkowie na nowo podejmują pracę nad związkiem i osiągają porozumienie. Jeżeli jednak okazuje się, że nie ma takiej możliwości, a na dodatek chcą oni zawrzeć związek małżeński z inną osobą, właściwą decyzją będzie rozwód.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz