Nie pal śmieci! Bądź eko!
Nastał czas jesienny, drzewa mienią się ciepłymi kolorami, tracą liście, a my radośnie wyruszamy na spacer po okolicznym parku, lesie czy łące, buszując w opadniętych liściach i ciesząc się słońcem. Robimy głęboki wdech i… zaciągamy się brzydkim zapachem spalenizny, której początkowo nie jesteśmy w stanie zdefiniować, dopóki nie zobaczymy kominów kilku domostw, z których wydobywa się gęsty, ciemny, śmierdzący dym.
- No, ale przecież każdy pali w piecu, węgiel, drewno, muł, czy groszek opałowy, a dym z komina aż tak nie daje się we znaki! – myślimy sobie. Niestety, są i tacy z nas, którzy do palenia w piecu przeznaczają także inne rzeczy, "śmieci" tj. plastiki, stare ubrania, lakierowane, czy klejone meble, gumowe zabawki itd. Robią to nieraz z oszczędności, nieraz z niewiedzy, przy czym efekt zawsze jest taki sam – wydobywający się z kominów, śmierdzący dym nie tylko przeszkadza nam w spacerze, co gorsza, może spowodować różne problemy zdrowotne i zanieczyścić całe środowisko!
Metoda ta nie pomaga zaoszczędzić na kosztach węgla, wydajność energetyczna śmieci nie jest tak wielka, a może stać się przyczyną bardzo poważnych i kosztownych kłopotów.
Pogarsza nie tylko jakość powietrza, lecz prowadzi także do powstawania tzw. kwaśnych deszczów, które opadając zanieczyszczają wodę, glebę i rośliny, w tym owoce i warzywa, które my konsumujemy. Czyste powietrze to podstawa wszelkiego życia na ziemi – oddychamy nim nie tylko my, ludzie, lecz także zwierzęta i rośliny! Niestety, w miarę rozwoju cywilizacji i budowy ciągle to nowych fabryk czy zakładów przemysłowych, nasze powietrze już straciło na swojej czystości. Co gorsza jednak, niektórzy ludzie dokładają się do zanieczyszczenia powietrza we własnym domu, paląc śmieci, które zamiast do pieca, powinny trafić do sortowni, a następnie być poddane recyklingowi! Mało z nas zdaje sobie sprawę jak groźna dla nas i dla środowiska jest tzw. "niska emisja", powodowana poprzez spalanie śmieci w niskich temperaturach. Podczas gdy spalanie odpadów w profesjonalnych spalarniach śmieci następuje w bardzo wysokich temperaturach, co unieszkodliwia wiele szkodliwych związków chemicznych, powstałych w tym procesie. Spalanie śmieci w domowych piecach powoduje uwolnienie do powietrza setek trujących, toksycznych substancji tj. metali ciężkich, tlenku węgla, tlenku azotu, dwutlenku siarki, chlorowodoru, cyjanowodoru, dioksyn i furan, których systematyczne wdychanie może nawet doprowadzić do nowotworów układu oddechowego!
Tlenek węgla (CO), który jest trujący dla ludzi i zwierząt, wiąże czerwone ciałka krwi, utrudniając transport tlenu. Oddziałuje także na centralny układ nerwowy. Pył odkładając się w glebie powoduje szkodliwe dla zdrowia człowieka zanieczyszczenie roślin metalami ciężkimi. Przyspiesza powstawanie trójtlenku siarki, który w powietrzu atmosferycznym tworzy z parą wodną aerozol kwasu siarkowego. Dwutlenek siarki powoduje: u ludzi trudności w oddychaniu, a u roślin zanik chlorofilu (obumieranie liści). Jest przyczyną powstawania siarczanów i kwasu siarkowego, co prowadzi do suchych i mokrych opadów kwaśnych deszczy. Odkładając się w glebie powoduje jej zakwaszenie i zasolenie. Tlenki azotu, które mogą być przyczyną zapalenia płuc i bronchitu. U roślin powodują uszkodzenia liści. W powietrzu tworzą kwas azotowy, który odkładając się w glebie podwyższa ich zawartość w produktach roślinnych.
Prawo jasno określa, że w piecach i domowych kotłowniach spalać nie wolno m.in.: plastikowych pojemników i butelek po napojach; zużytych opon oraz innych odpadów z gumy; przedmiotów z tworzyw sztucznych; elementów drewnianych pokrytych lakierem; sztucznej skóry; opakowań po farbach i lakierach; pozostałości farb i lakierów; plastikowych toreb; papieru bielonego związkami chloru z nadrukiem farb kolorowych.
Pamiętaj! Domowy piec nie jest przeznaczony do spalania śmieci! Dbaj o czystość powietrza u podstaw czyli w swoim domu. Dzięki temu dzieci będą mieć szansę na lepsze i dłuższe życie!
W powyższym artykule zostały wykorzystane materiały udostępnione przez Fundację Ekologiczną ARKA http://www.fundacjaarka.pl/akcja/dzien_czystego_powietrza
Komentarze (0)
Dodaj komentarz