Pociągiem do sanktuarium w Gidlach. Pielgrzymka z Olzy
1 czerwca z Olzy do Radomska wyruszył specjalny Pociąg Papieski. Celem wyprawy było sanktuarium w Gidlach, w którym uczestnicy pielgrzymki zawierzyli swe troski i życzenia Matce Bożej Gidelskiej. Przeczytaj relację uczestników.
W dniu 1 czerwca 2019 roku rozpoczęliśmy rodzinny przejazd Pociągiem Papieskim z Olzy do Radomska w celu zawierzenia Naszych rodzin Matce Bożej Gidelskiej oraz złożenia darów wdzięczności za opiekę i uzdrowienia wielu chorych. Jadąc tym pociągiem trzeba wdzięcznym sercem wspomnieć I pielgrzymkę św. Jana Pawła II do Ojczyzny w 1979 roku i wypowiedziane wówczas słowa w Warszawie na Placu Zwycięstwa: „Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi, tej ziemi”. Te słowa wyzwoliły niesamowite pokłady nadziei na lepsze jutro i rozpoczęły proces wielkich przemian nie tylko w Polsce, ale i całej Europie.
Rok 2019 jest szczególny dla mieszkańców Górnego Śląska, ponieważ w tym roku upływa 100. rocznica wybuchu pierwszego Powstania Śląskiego. Powstanie Śląskie było pierwszym krokiem ku wolności mieszkańców Górnego Śląska. Przyjazd pielgrzymów do Gidel do Sank-tuarium Matki Bożej Uzdrowienia Chorych nie był przypadkowy. To ona w matczynej miłości pochyla się nad każdym z Nas od wieków i cierpliwie wysłuchuje płaczu swoich dzieci. Histo-ria znalezienia cudownej figurki Matki Bożej szczegółowo jest opisana na stronie internetowej klasztoru dominikanów - Gidle.dominikanie.pl.
Obmycie znalezionej na polu figurki Matki Bożej z prochu ziemi i przeniesienie jej do kościoła parafialnego w Gidlach było początkiem cudów i łask. Wodą, która pozostała po obmyciu, Czeczkowie (rodzina wieśniaka, który znalazł figurkę na polu) przetarli swe oczy i natychmiast odzyskali wzrok. Na pamiątkę tego wydarzenia zachował się do dziś zwyczaj „kąpiółki”, to znaczy ceremonialnego obmywania raz w roku figurki w winie. W pełnym ufno-ści i pobożnym przeświadczeniu pątnicy używają wina z tej „kąpiółki” na znak swojej wiary w moc Tej, którą nazywają Uzdrowieniem Chorych. Kąpiółka odbywa się co roku w pierwszą niedzielę maja. Figurka Matki Bożej z Gidel koronowana była 15 sierpnia 1921 roku.
Sława cudownej figurki Matki Bożej trwa do dzisiaj. W różnych odległych stronach Polski ludzie śpiewają pieśń o Matce Bożej Gidelskiej. W ciągu ostatnich dwóch stuleci liczne piel-grzymki ze Śląska, przybywają do Gidel, aby pokłonić się figurce Matce Bożej, która cieszy się sławą Uzdrowicielki Chorych. Krążą wśród wiernych opinie, że Matka Najświętsza z Ja-snej Góry jest głównie lekarką dusz (nawrócenia), a z Gidel – lekarką ciał. Zachowało się bar-dzo wiele świadectw, pisanych i malowanych na tabliczkach wotywnych wieszanych wokół ołtarza, mówiących o dokonanych dzięki Jej wstawiennictwu cudownych uzdrowieniach.
Pielgrzymi z Pociągu Papieskiego podczas uroczystej mszy świętej o godz. 12:00 dziękowali Matce Bożej z Gidel za jej wstawiennictwo i łaski oraz za miłość i miłosierdzie, aby Nasze rodziny zawsze były ich ostoją i pierwszą kolebką. Obserwując otaczający świat pełen konfliktów, wojen i ubóstwa oraz coraz większej liczby ofiar przemocy i nienawiści błagaliśmy Matkę Bożą, aby uchroniła Nas od żniwa nienawiści i obojętności. Prosiliśmy o pokój na świecie, o chleb dla Naszych dzieci, o godne życie, o pracę i poszanowanie ludzkiej godności, a także o zgodę i jedność w naszym narodzie. Prosiliśmy o natchnienia i inspiracje dla Naszego życia, abyśmy byli dobrymi ludźmi, dobrymi i odpowiedzialnymi obywatelami, służąc sobie nawzajem z miłością. Najświętsza Matka Boża przez swoje Fiat pokazała Nam drogę do Boga i syna jego jedynego Jezusa Chrystusa. Chwała Tobie Matko Boża, uzdrowicielko chorych, pocieszycielko strapio-nych, orędowniczko Nasza i cudowna Matko. Idziemy za Tobą i w tej pielgrzymce oddaliśmy Ci chwałę i Nasze rodziny. Modliliśmy się szczególnie za wszystkie dzieci, w dniu ich święta.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz