Modlą się przy relikwiach św. Jana Bosko
Wczoraj w Pogrzebieniu powitano relikwie św. Jana Bosko, Ojca i Nauczyciela młodzieży. Po miesiącach peregrynacji w Azji, Afryce, Australii i obu Amerykach, przyszedł czas na Europę, a w niej na Pogrzebień. - Święty Jan Bosko jest patronem wychowawców i młodzieży. Wspiera także rodziców i wszystkich tych, którym potrzebne są łaski dobrego wychowania. Święty Jan Bosko bardzo porusza ludzi. To Święty poruszający serca - powiedział nam ks. Dariusz Bartocha SDB, Inspektor Prowincji św. Jacka Towarzystwa św. Franciszka Salezego, który towarzyszy w drodze relikwiom św. Jana Bosko.
Święty Jan Bosko urodził się 16 sierpnia 1815 roku. Swoje życie poświęcił na pracę wśród młodzieży. Jako wychowawca był dla wychowanków przyjacielem, który wspierał ich, organizował im czas, pomagał w trudnych chwilach. Święty Jan Bosko zmarł w 1888 roku. 41 lat po śmierci świętego, tuż przed jego beatyfikacją, został otworzony jego grób (w Turynie). Okazało się, że ciało jest nienaruszone. - Przy próbie konserwacji nastąpiła dziwna reakcja. Ciało świętego Jana Bosko zostało zniszczone. Zachowane szczątki umieszczono w woskowej replice ciała św. Jana Bosko - powiedział nam ks. Dariusz Bartocha. Po kanonizacji relikwie umieszczone zostały w szklanym sarkofagu, który znajduje się nad bocznym ołtarzem w Bazylice Maryi Wspomożycielki Wiernych w Turynie. W 2006 roku wykonana została replika figury świętego, w której umieszczona została relikwia - prawa dłoń księdza Jana Bosko. Więcej na ten temat czytaj tutaj.
Jak przyznał ksiądz Bartocha za życia świętego miało miejsce wiele cudów, uzdrowień. Wiele razy w jego rękach następowało cudowne rozmnożenie. Nigdy nie zabrakło mu orzechów dla swoich wychowanków... Jan Bosko dwa razy wskrzesił zmarłych. - Święty Jan Bosko zsyła łaski dobrego wychowania. Jest także przykładem dla tych, którzy w wychowaniu są osamotnieni - powiedział nam ksiądz Robert Wróblewski, proboszcz parafii w Pogrzebieniu. Czy na trasie peregrynacji zdarzają się uzdrowienia? - Owszem, zdarzają się szczególne łaski. W jednym przypadku doszło do sytuacji, w której kobieta wstała z wózka inwalidzkiego - powiedział ksiądz Bartocha.
Dziś rano przy relikwiach modlili się wierni z Lubomi i Brzezia. - Wiara i modlitwa daje mi ogromną siłę, właśnie to jest dla mnie największą łaską - powiedziała jedna z kobiet przybyłych do Pogrzebienia. Księża zachęcają do uczestnictwa we wspólnej modlitwie. Centralna uroczystość odbędzie się dzisiaj o godzinie 19.00. Mszy św. centralnej przewodniczyć będzie arcybiskup Wiktor Skworc.
Jeśli chcesz zobaczyć trasę peregrynacji relikwii św. Jana Bosko w Polsce kliknij tutaj.
4 lipca, czwartek
6.00 – Godzinki
6.30 – Msza św.
8.00 – Parafia Lubomia
9.00 – Parafia Brzezie
10.00 – Msza św. dla chorych z dekanatu i okolic
12.00 – Msza św. dla rodziców z małymi dziećmi
13.00 – Parafia Buków, Parafia Nieboczowy
14.00 – Parafia Raszczyce, Parafia Adamowice, Parafia Lyski
15.00 – Parafia Kobyla, Parafia Pstrążna
16.00 – Msza św. dla dzieci z podstawówek
17.00 – Wychowawcy i nauczyciele
18.00 – Służba Liturgiczna z dekanatu
19.00 – Msza św. centralna. Przewodniczy ks. arcybiskup Wiktor Skworc.
21.00 – Strażacy
22.00 – Młodzież
23.00 – Górnicy
24.00 – Msza św. po niej czuwanie: godz.: 1.00 do 2.00, l. Zacisze, ul. Wojska Polskiego, godz.: 2.00 do 3.00 ul. Raciborska, ul. Kornowacka, godz.: 3.00 do 4.00 ul. Wiejska, godz.: 4.00 do 5.00 ul. Wrzosowa, ul. Piaskowa godz.: 5.00 do 6.00 ul. Farna, ul. Klasztorna.
5 lipca, piątek
6.00 – Godzinki
6.30 – Msza św.
7.45 – Pożegnanie relikwii
S. Prusowska
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.