Śląskie Sherwood na raciborskim zamku
Znacie legendę o księciu Raciborze, który zabłądził w górnośląskiej puszczy, w strachu spędził noc w gęstej kniei a nad rankiem obudził się nad brzegiem Odry, uznając całe zdarzenie za cud i decydując o założeniu Raciborza? Książę zamieszkał w zamku, w który już od soboty można oglądać prawdziwy hit dla dzieci - wystawę Śląskie Sherwood, obrazującą historię raciborskich lasów, od pradziejów do współczesności.
Wystawa Gospodarka Leśna i Łowiecka została zorganizowana dzięki współpracy z Lasami Państwowymi - Nadleśnictwem Rudy Raciborskie. Na parterze domu książęcego, w zamkowym antykwariacie naukowym, można już oglądać zwierzęta - sarnę, lisa, bobra, kuny, jenota, borsuka, zająca, bażanta, kaczkę krzyżówkę, a do tego poroża, kolekcje skamielin, motyli, owadów, okazy gatunków drzew, narzędzia leśników i szereg innych pamiątek, w tym szczątki mamutów.
Jest też dąb szypułkowy z okolic Rud, który "narodził się" około 1750 r. przed koronacją króla Stanisława Augusta Poniatowskiego (1764). Zaznaczono na nim słoje, które narosły w kolejnych ważnych wydarzeniach. Jest rok 1810, czyli sekularyzacja rudzkiego opactwa, wybuch powstania styczniowego i listopadowego czy otwarcie linii kolejowej Racibórz-Wrocław. - Nie zdradzimy więcej szczegółów. Wystawę po prostu trzeba zobaczyć. Ekspozycja została zaaranżowana przez specjalistyczną firmę. Z pewnością spodoba się dzieciom, bo można zobaczyć zwierzęta w naturalnych rozmiarach. Zapraszamy całe rodziny, już w ten weekend. W niedzielę po raz kolejny zamek będzie można zwiedzać indywidualnie, od 14.00 do 18.00 - mówi Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Rozwoju Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu. Wstęp bezpłatny.
Dziś na zamku ekspozycję wizytował nadleśniczy Zenon Pietras z Rud. Wystawa pełni bowiem funkcję edukacyjną, a zatem ważne było przypilnowanie każdego merytorycznego szczegółu. Dla zwiedzających przygotowano plansze wprowadzające w temat gospodarki leśnej i łowieckiej.
Oficjalne otwarcie wystawy 20 czerwca godz. 10.00.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz