Cenne pamiątki w wodzisławskim Muzeum
W ostatnim czasie Dział Historii Muzeum w Wodzisławiu Śląskim wzbogacił się o unikalną kolekcję dotyczącą przedwojennego policjanta i żołnierza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie - starszego sierżanta Antoniego Sładka (1898-1960).
Zbiór kilkunastu medali, odznaczeń i dokumentów dotyczy głównie czasów II wojny światowej. W pozyskanej kolekcji znajdują się również materiały wcześniejsze m.in. dotyczące policji górnośląskiej. Są też przedmioty powojenne.
Dla historyka cennym źródłem informacji są również dokumenty. W kolekcji można wyróżnić odpis zeszytu ewidencyjnego z czasów służby w Polskich Siłach Zbrojnych, książkę żołdu oraz dwie książeczki wojskowe. Polska przedwojenna książeczka wojskowa z 1925 roku wydana przez Powiatową Komendę Uzupełnień w Pszczynie posiada adnotacje komisji poborowej w Wodzisławiu, zaś brytyjska książeczka wojskowa ("Soldier Book") pochodzi z 1942 r. Co ciekawe w kolekcji znajdują się również 3 notatki, w których żołnierz opisywał najważniejsze wydarzenia podczas swej służby w latach 1940-1947. Ponadto zachował się nawet bilet kolejowy z 1940 r. pochodzący z ówczesnej Jugosławii. To właśnie dzięki niemu Antoni Sładek ewakuował się z Węgier do Grecji. Wśród przedmiotów codziennego użytku wyróżnić można zakupiony w Egipcie skórzany portfel. Dodatkowo w zbiorze znajduje się album z 96 fotografiami przedstawiającymi trudne, często tragiczne losy żołnierza polskiego w Polskich Siłach Zbrojnych.
Wspomniana kolekcja jest bardzo wartościowa gdyż stanowi zwarty zbiór przedmiotów należących do jednego człowieka. Dzięki niej możemy poznać losy wojenne polskich żołnierzy przez pryzmat jednostki. Przez najbliższe tygodnie kolekcja licząca 60 pozycji zostanie zinwentaryzowana i opracowana. Po zinwentaryzowaniu, konserwacji i opracowaniu materiałów zbiór będzie stanowić cenny materiał do badań historycznych nad losami Ślązaków w czasie II wojny światowej. Zapraszamy do wodzisławskiego Muzeum!
Na zdjęciach przedstawiamy niektóre przedmioty stanowiące część kolekcji.
opr. Piotr Hojka, Muzeum Wodzisław Śląski,
Komentarze (0)
Dodaj komentarz