Wszystko, co warto wiedzieć o implantach. Krótki poradnik
Implant jest substytutem korzenia brakującego zęba. Dzięki implantom można uzupełnić braki w uzębieniu za pomocą protez stałych, takich jak korony czy mosty lub za pomocą protez ruchomych. Wykonane z tytanu implanty dają możliwość odbudowy utraconych zębów.
Czym właściwie są implanty?
Implant, czyli inaczej mówiąc wszczep, jest substytutem korzenia brakującego zęba. Dzięki implantom można uzupełnić braki w uzębieniu za pomocą protez stałych, takich jak korony czy mosty, lub za pomocą protez ruchomych – częściowych lub całkowitych, które łączą się z implantem za pomocą teleskopów, lokatorów, zatrzasków lub belek warunkując ich stabilizację. Z jakiego materiału są wykonywane implanty? Są wykonywane z tytanu. Udowodniono, że tytan z wielu powodów jest idealnym materiałem na implanty, ale najważniejszym jest jego zdolność do pełnej integracji z kością. Poza „biozgodnością” posiada zalety mechaniczne (sztywność, trwałość) i może być precyzyjnie obrabiany z dokładnością mierzoną w mikrometrach.
Jakie są zalety stosowania implantów w porównaniu z innymi rozwiązaniami protetycznymi? Główną zaletą implantów jest możliwość odbudowy utraconych zębów bez konieczności szlifowania zębów sąsiednich, tak jak to jest w przypadku tradycyjnych mostów. Ponadto ogromne podobieństwo prac protetycznych wykonanych na implantach do zębów naturalnych, ich wygląd, estetyka, a także funkcja. Czy jest to również rozwiązanie dla osób starszych, które utraciły całkowicie swoje uzębienie?
Jak najbardziej tak. U pacjentów takich można wykonywać protezy nawet całkowite, które osadza się na wcześniej wszczepionych implantach, co zapewnia ogromny komfort w użytkowaniu i stabilizacji w porównaniu z klasycznymi protezami całkowitymi lub częściowymi. Czy wszczepienie implantu jest zabiegiem bolesnym? Z całą pewnością nie. Zabieg wszczepienia implantu jest przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym, tak więc pacjent nie odczuwa bólu.
Tak naprawdę często jest to zabieg mniej traumatyczny i uciążliwy dla pacjenta niż np. usunięcie zęba. Czy istnieją ograniczenia wiekowe dotyczące leczenia implantami? Jeżeli chodzi o dolną granicę wieku, jest to zazwyczaj 18. rok życia pacjenta. U młodszych osób cały kościec, tak więc szczęka i żuchwa także, jest jeszcze w fazie wzrostu i modelowania powierzchni kości. Natomiast jeżeli chodzi o górną granicę, to nie ma jasnej reguły. Decyduje głównie zdrowie pacjenta, czyli przewlekłe choroby ogólnoustrojowe i warunki miejscowe, takie jak stan tkanki kostnej i dziąseł. Po wnikliwej analizie lekarz podejmuje decyzję, czy u danego pacjenta można wdrożyć leczenie za pomocą implantów zębowych.
Krzysztof Wróbel
Lekarz dentysta z centrum stomatologicznego Dentica24
Rybnik, ul. Dworek 12B (za CH Plaza) Tel: 32 44 02 224
Racibórz ul. Jana Kochanowskiego 3, Tel: 32 770 02 24
www.dentica24.pl
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.