Jakich zaleceń należy przestrzegać po operacyjnym liftingu powiek?
Plastyka powiek to jeden z najpopularniejszych zabiegów chirurgii plastycznej. Swoje powodzenie zawdzięcza z pewnością uzyskanym dzięki operacji efektom, gdyż uważa się, że operacyjna korekcja powiek zapewnia rezultaty w postaci odmłodzenia nie tylko okolic oczu, ale też całej twarzy. Zmarszczki, nadmiar luźnej skóry na powiekach oraz nieestetycznie wyglądające „worki” pod oczami dodają nam lat. Z efektami starzenia współcześnie można jednak skutecznie walczyć. Dla kogo przeznaczony jest zabieg liftingu powiek i jakich zaleceń należy przestrzegać po operacji?
Nie jest łatwo zaakceptować nam upływ czasu i ślady, jakie naturalne procesy starzenia się pozostawiają na naszej skórze. Jednym przychodzi to z większą lekkością, inni odczuwają z tego powodu frustrację i żal za utraconą młodością. Współcześnie chirurgia plastyczna zna wiele skutecznych sposobów niwelowania skutków starzenia się skóry. Jednym z mniej skomplikowanych i stosunkowo prostszych zabiegów jest operacyjny lifting powiek (tu więcej o zabiegu plastyki powiek powiek www.tourmedica.pl/artykuly-medyczne/operacja-plastyczna-powiek/) . Dzięki zabiegowi plastyki powiek można pozbyć się takich defektów, jak nadmiar zwiotczałej skóry na powiekach, zmarszczek wokół oczu czy cieni i "worków pod oczami".
Blepharoplastyka, bo tak lekarze nazywają operacyjną korekcję powiek, jest zabiegiem wykonywanym ze wskazań czysto kosmetycznych i%u2026 nie tylko. Okazuje się bowiem, że plastykę powiek wykonuje się również ze względów zdrowotnych. Opadające powieki mogą utrudniać widzenie, a w konsekwencji - utrudniać prowadzenie normalnego życia.
Co robić, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności po operacji powiek?
Powodzenie operacyjnego liftingu powiek zależy przede wszystkim od doświadczenia i umiejętności chirurga przeprowadzającego zabieg, dlatego przy podejmowaniu decyzji warto kierować się przede wszystkim renomą kliniki oraz wiedzą lekarza, a nie ceną operacji. Dużo również zależy od nas samych. To, czy przestrzegamy zaleceń pooperacyjnych, ma ogromne znaczenie w powodzeniu zabiegu.
Zabieg najczęściej wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. "Sama operacja nie polega jedynie na wycięciu nadmiaru skóry. Podstawę stanowi korekta elementów budujących powiekę, czyli powięzi, mięśni, przepuklin tłuszczowych i tarczki" - wyjaśnia w rozmowie z rozmowie z Wirtualną Polską dr n. med. Dorota Żukowska, specjalista chirurgii plastycznej z wieloletnim doświadczeniem. Cięcia prowadzi się w fałdzie powiekowym (przy korekcji powiek górnych) lub pod rzęsami (w przypadku plastyki powiek dolnych). Takie umiejscowienie pozwala uniknąć widocznych przy otwartych oczach blizn. Zanim jednak powstaną blizny, rana musi się zagoić. Co robić, aby wspomóc proces gojenia rany?
"Należy pamiętać, że plastyka powiek może powodować obrzęki. Skóra w tym miejscu jest niezwykle wiotka i podatna na wybroczyny. Nie powinno się zatem stosować żadnych środków rozrzedzających krew takich jak np. polopiryna. Zamiast tego warto przyjmować leki uszczelniające naczynia krwionośne oraz witaminę C" - zaznacza doktor Żukowska.
Okres rekonwalescencji po plastyce powiek
Długość okresu rekonwalescencji po zabiegu zależy między inny od tego, czy operacji podlegały powieki górne, dolne czy obie jednocześnie. Po plastyce powiek górnych powrócimy do codziennej aktywności po około 10 dniach, po korekcji powiek dolnych - po 2 tygodniach, tak jak i po operacyjnym liftingu obu powiek. W tym czasie skóra powiek wymaga delikatnego i szczególnego traktowania. Nie można ściągać nałożonych na powieki plastrów opatrunkowych przed upływem 2 dni i należy zgłosić się na kontrolę do lekarza w wyznaczonym przez niego terminie. W czasie okresu gojenia się rany należy zrezygnować ze szkieł kontaktowych oraz makijażu oka.
Naturalną reakcją organizmu po zabiegu jest obrzęk rany pooperacyjnej. Warto używać zimnych okładów, które uśmierzają ból i zmniejszają obrzęk. Bardzo ważne jest również, aby codziennie delikatnie przemywać powieki wodą. Lekarze pozwalają pacjentom na nakładanie na powieki maści arnikowej, która przyspiesza gojenie się rany. Po 5-7 dniach od zabiegu następuje zdjęcie szwów.
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.