Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia19 czerwca 201714:11

Lakowanie zębów – czy warto?

Lakowanie zębów – czy warto? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Region:

W Polsce 9 na 10 dzieci ma próchnicę. Ustrzec się przed nią można nie tylko poprzez stosowanie odpowiedniej diety oraz staranne przeprowadzanie zabiegów higienizacyjnych, ale także przez profesjonalne zabiegi profilaktyczne, takie jak lakowanie.

Budowa anatomiczna zębów bocznych sprzyja rozwojowi próchnicy. Głębokie bruzdy, które znajdują się na powierzchniach zębów trzonowych i przedtrzonowych, ułatwiają zaleganie resztek pokarmowych, a co za tym idzie – wnikanie i namnażanie się w nich bakterii. Szczeliny te są nieraz tak wąskie, że włosie szczoteczki nie jest w stanie do nich dotrzeć i ich doczyszczenie staje się wręcz niemożliwe. Dodatkowo szkliwo, które jest barierą ochronną całego zęba, jest w bruzdach zdecydowanie cieńsze, a więc bardziej podatne na rozpuszczanie przez próchnicotwórcze kwasy.

Warto wspomnieć o tym, że to właśnie pierwsze trzonowce stałe – ,,szóstki" – są jednymi z pierwszych zębów stałych wyrzynających się podczas rozwoju uzębienia. Przypada to na okres około 5-7. roku życia, czyli wówczas gdy dzieci nie posiadają jeszcze zdolności manualnych umożliwiających dokładne wyszczotkowanie zębów. Zaniedbania w tym wieku mogą znacznie rzutować na przyszłość uzębienia, dlatego jest to czas, gdy zabiegi higienizacyjne powinny być jeszcze kontrolowane i korygowane przez rodziców. Można też je ułatwić przez przeprowadzenie lakowania. 

Na czym ono polega? Lakowanie to pokrycie naturalnych zagłębień zębów bocznych specjalnym uszczelniaczem, który wygładza ich powierzchnię, sprawiając, że jest ona łatwiejsza do oczyszczania, a co się z tym wiąże – jest mniej podatna na rozwój próchnicy. Zęby poddawane lakowaniu muszą być zdrowe, nietknięte przez próchnicę. Zabieg taki najlepiej przeprowadzić od razu po wyrznięciu zęba (ok. 5-7. rok życia dla ,,szóstek”, 10-13. rok życia dla przedtrzonowców). Można również zalakować zęby mleczne, jednak zabieg taki należy przeprowadzić stosunkowo szybko, ok. 2-3. roku życia. Podczas wizyt kontrolnych ocenia się szczelność laku, można uzupełnić jego ubytki, co pozwala na jego długie utrzymanie w dobrej kondycji. Warto także wspomnieć, ze lakowanie jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym, jest więc dobrą formą adaptacji dla dzieci, które obawiają się pierwszej wizyty u stomatologa. Lakowanie to dobra metoda profilaktyki, która pomoże na dłużej zachować zęby w zdrowiu.

Dentica24
Racibórz: ul. Kochanowskiego 3
Rybnik: Dworek 12B
www.dentica24.pl
A.S.

Autor: Lek. dent. Martyna Tabisz,

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2024 Studio Margomedia Sp. z o.o.