Reklama

Najnowsze wiadomości

Styl życia13 marca 201813:45

Cierpisz na bóle głowy? Może to nie migrena a choroba okluzyjna?

Cierpisz na bóle głowy? Może to nie migrena a choroba okluzyjna? - Serwis informacyjny z Wodzisławia Śląskiego - naszwodzislaw.com
0
Reklama
Wodzisław Śląski:

Choroba okluzyjna to następstwo zaburzeń prawidłowych kontaktów zębowych objawiające się np. zgrzytaniem zębami oraz częstymi bólami głowy. Do rozwoju choroby okluzyjnej prowadzi wiele czynników, wśród których należy wymienić: wrodzone wady zgryzu lub krzywo wyrzynające się zęby mądrości, źle wykonane wypełnienia, nieprawidłowo dopasowane odbudowy protetyczne np. korony, a także utratę zęba i związane z nią przemieszczanie się innych zębów.

Okluzją nazywamy sposób kontaktowania się zębów dolnych i górnych. Nieprawidłowe kontakty między zębami szczęki i żuchwy powodują rozwijanie się nadmiernego napięcia mięśni twarzy oraz nieprawidłowych ruchów w stawie skroniowo-żuchwowym. Wskutek tego nadmiernego napięcia dochodzi do zgrzytania zębami, co powoduje ich starcie, a nawet może doprowadzić do złamań. Pojawiają się bóle głowy, szumy w uszach, nadwrażliwość na zimno oraz bóle zdrowych zębów, które mogą ulegać rozchwianiu. Ponadto pojawić mogą się także trzaski w stawie skroniowo-żuchwowym. Schorzenie to bywa także źródłem silnych bólów szyi, ramion a nawet kręgosłupa. 

Z uwagi na szerokie spektrum objawów oraz podobieństwo niektórych z nich do zaburzeń neurologicznych, choroba okluzyjna jest rzadko rozpoznawana i tym samym rzadko leczona. Pacjent cierpiący na powyższe dolegliwości, w celu postawienia właściwej diagnozy, musi być poddany dokładnemu badaniu wszystkich elementów narządu żucia. W trakcie wizyty diagnostycznej pobrane zostają wyciski zębów szczęki i żuchwy a po przeprowadzonej relaksacji mięśni zostaje zarejestrowana prawidłowa pozycja żuchwy w stawie skroniowo-żuchwowym. Wszystkie te działania mają na celu umożliwienie lekarzowi przeniesienia danych do artykulatora i ocenę czy u pacjenta występują zaburzenia okluzji – a jeśli są - to zaplanowanie leczenia.

Jeśli jesteś pacjentem cierpiącym na powyższe dolegliwości to prawdopodobnie potrzebujesz celowanego leczenia, a nie tylko leków przeciwbólowych.

Centra Stomatologiczne:

Rybnik: ul. Dworek 12B (za CH Plaza) tel. 32 44 02 224
Racibórz: ul. Jana Kochanowskiego 3 tel. 32 770 02 24
Wodzisław Śląski ul. 26 marca 94 a tel. 32 440 84 94

https://www.dentica24.pl/

Autor: lek. dent. Anna Barto, redakcja@naszwodzislaw.pl

Bądź na bieżąco z nowymi wiadomościami. Obserwuj portal naszwodzislaw.com w Google News.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Najczęściej czytane artykuły

Aktualności27 marca 202520:02

Policyjny pościg zakończony kolizją. Dramatyczne chwile na ulicach Rybnika i Radlina

Policyjny pościg zakończony kolizją. Dramatyczne chwile na ulicach Rybnika i Radlina - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Region:

Środowy wieczór (26 marca) na ulicach Rybnika i Radlina upłynął pod znakiem dynamicznego policyjnego pościgu. Funkcjonariusze drogówki próbowali zatrzymać do kontroli kierowcę hondy, który znacząco przekroczył dozwoloną prędkość. Zamiast zatrzymać się na sygnał, mężczyzna podjął próbę ucieczki, co doprowadziło do niebezpiecznego rajdu przez teren dwóch powiatów. Brawurowa jazda zakończyła się kolizją z trzema innymi pojazdami oraz radiowozem.

red., fot. FB/Wodzisław Śląski i okolice-Informacje drogowe 24H
Reklama
Aktualności27 marca 202516:05

Przewoźnicy będą strajkować. Wystąpią utrudnienia

Przewoźnicy będą strajkować. Wystąpią utrudnienia - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
Starostwo Powiatowe w Wodzisławiu Śląskim
Aktualności27 marca 202520:41

Wyścigi słoni na A1 zakończone mandatami

Wyścigi słoni na A1 zakończone mandatami - Serwis informacyjny z Raciborza - naszraciborz.pl
0
KPP Wodzisław Śląski
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
© 2025 Studio Margomedia Sp. z o.o.