Jak zadbać o wzrok dziecka? Doradza okulista dziecięcy z Warszawy
Wzrok dzieci jest narażony na wiele czynników, które go osłabiają. Poprzez poznawanie świata, oczy wystawiane są każdego dnia na nowe bodźce. Dzieci uczą się poprzez zmysł, a wzrok jest jednym z najbardziej dominujących na tym etapie rozwoju. Zobacz jak zadbać o oczy dziecka - poznaj opinię doświadczonego okulisty dziecięcego.
Czy komputer szkodzi oczom dziecka? - odpowiada okulista dziecięcy.
Wielu rodziców zastanawia się nad tym jaki wpływ nowoczesne technologie mają na wzrok ich dzieci. W końcu większość z nas chociaż raz w życiu usłyszała, że “zepsuje sobie oczy od patrzenia w telewizor”. Czy to prawda?Jeśli racjonalnie podejdziemy do tematu i zachowamy kilka podstawowych zasad, których nauczymy nasze pociechy, nie będziemy musieli się martwić o pogorszenie się ich wzroku spowodowane korzystaniem z urządzeń elektronicznych. Oto trzy podstawowe reguły:
- Zasada 30/30, która oznacza, że: 30 minut przy urządzeniu elektrycznym takim jak smartfon, tablet, laptop czy telewizor równa się 30 minutom aktywności bez udziału ekranu na przykład: zabawa, spacer, jazda na rowerze, malowanie, pisanie itd.
- Gdy dziecko siedzi na fotelu lub kanapie i trzyma laptop/tablet na kolanach, pod dolną częścią jego kręgosłupa koniecznie jest ułożenie poduszki w celu zapewnienia wsparcia. Poduszka wypełni lukę pomiędzy częścią górną siedziska a kręgosłupem, a plecy nie będą tak napięte. Dodatkowo, urządzenie elektroniczne powinno być nachylone pod kątem prostym do podłoża.
- Gdy dziecko siedzi na krześle, a urządzenie jest na biurku lub stole, to górny odcinek kręgosłupa musi być wyprostowany. Urządzenie elektroniczne powinno być na podwyższeniu, aby dziecko patrzyło wprost na ekran i nie garbiło się.
Jakie są najpopularniejsze choroby oczu wśród dzieci?
Oczy dziecka każdego dnia narażone są na różne czynniki drażniące. Niekorzystny wpływ mają na nie ekrany urządzeń elektronicznych jak również zanieczyszczone powietrze, ogrzewanie, klimatyzacja, słońce, oraz zabawy i nieprawidłowa higiena. To tylko niektóre z czynników, które mogą powodować takie dolegliwości jak np. piasek w oczach (lub inaczej piasek pod powiekami lub uczucie suchego oka), czarne mroczki przed oczami, pływające robaczki (męty) w polu widzenia, śnieg optyczny, czy po prostu bardzo popularne zapalenie spojówek.
Jak uniknąć zespołu suchego oka (ZSO) u dziecka?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby dziecko nie pocierało oka. Chociaż przynosi to chwilową ulgę, to w dalszej perspektywie niestety znacznie pogarsza sytuację. Należy zadbać również o odpowiednie nawodnienie, szczególnie w okresie grzewczym lub w suche, upalne dni.Jeśli przyczyną piasku w oczach jest zbyt długie wpatrywanie się w ekran, pamiętajmy o tym aby na jakiś czas należy ograniczyć dziecku dostęp do urządzeń elektronicznych. Najlepiej jest rozmawiać z naszym dzieckiem oraz unikać czynników drażniących. Jeśli to niemożliwe, gdyż na przykład nie mamy wpływu na temperaturę w przedszkolu, zadbajmy o oczy zakrapiając je sztucznymi łzami lub skontaktujemy się z okulistą dziecięcym, który podpowie nam jak rozwiązać ten problem.
Kiedy należy odwiedzić okulistę i ortoptystę dziecięcego?
Wzrok jest bardzo ważnym ale i również bardzo delikatnym zmysłem. Jest szczególnie istotny dla naszych dzieci. Warto już od najmłodszych lat regularnie kontrolować stan wzroku dziecka u okulisty dziecięcego. Odpowiednio wcześnie wykryte wady wzroku, nieprawidłowości funkcjonowania lub schorzenia narządu wzroku można bardzo szybko skorygować lub wyleczyć z pomocą specjalisty.
Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Zobaczyć Jutro
Komentarze (0)
Komentarze pod tym artykułem zostały zablokowane.